05.03.2013 14:59:23 (Aktualizacja: 05.03.2013 14:59:23)
Sieradz

Rada zagłosowała. Zmiany w "śmieciówce"

Zmiany w regulaminie uchwały śmieciowej przyjęte. Choć są to w zasadzie kosmetyczne poprawki, dotyczące chociażby terminu rozliczenia, to wywołały dosyć burzliwą dyskusję.

(fot. arch. nasze.fm)

Zdaniem opozycyjnych radnych największym problemem wciąż pozostają opłaty, które są zbyt wysokie:

- Stawki za śmieci wg mnie są horrendalnie wysokie i ludzie nie będą w stanie tego płacić. Nie ma mowy, żeby mówiło się o dopłatach, ponieważ dopłaty to jest przelewanie z pustego w próżne, bo pieniądze podatników na to będą musiały pójść - mówił radny Mirosław Owczarek.

Przyznał, że według niego regulamin będzie jeszcze niejednokrotnie zmieniany, bo przepisy przyjęte przez radę nie są do końca jasne. Swoje wątpliwości przedstawiło dzisiaj również środowisko działkowców.

Walczak: będą kolejne zmiany

- Przyjęty regulamin będzie jeszcze nie raz zmieniany - przyznaje także prezydent Sieradza Jacek Walczak i żałuje, że wojewoda nie wyraziła zgody na wprowadzenie ulg dla studentów. W Sieradzu przyjęto dziś pierwsze, kosmetyczne poprawki:

- Wszelkie regulaminy, w tym nasz, będzie zmieniany dzisiaj. Mam pewność, że będzie zmieniany za miesiąc, za dwa, za trzy. On będzie wielokrotnie zmieniany, aż uzyska kształt, który nas zadowala. Zaczynając od ilości odpadów, cen, ale i sposobu rozwiązania niektórych problemów - cały czas to zmieniamy - wyjaśnia prezydent Jacek Walczak.

Uchwała śmieciowa została przyjęta w grudniu ubiegłego roku. Kwestią sporną pozostaje sposób rozliczania, a także wysokość opłat. Radni nadal mają wątpliwości co do sposobu kontroli mieszkańców.

Sprawa wójta

Komisja rewizyjna zajmie się konkursem na dzierżawę Dworku Modrzewiowego w Sieradzu. To pokłosie zamieszania jakie wywołały słowa wójta gminy Sieradz o zatrudnieniu żony prezydenta w urzędzie. Dworek Modrzewiowy od kilkunastu lat dzierżawiony jest z kolei przez żonę wójta. Komisja ma sprawdzić, czy cała procedura przetargowa odbyła się zgodnie z przepisami. Radni nie zdecydowali się na podjęcie tematu na dzisiejszej sesji:

- Ludzie bardzo emocjonalnie do tego podeszli i nie można tego tak zostawić, natomiast nie chcieliśmy tego rozpowszechniać w tej chwili, ponieważ nie ma to najmniejszego sensu. Pan prezydent wydał oświadczenia, my już powiedzieliśmy co o tym sądzimy i czekamy na wyniki badań komisji rewizyjnej i sieradzkiej prokuratury - mówił radny Mirosław Owczarek.

Prezydent przyznał, że bez względu na decyzję komisji rewizyjnej, sam skierowałby się do niej z prośbą o sprawdzenie dokumentów z konkursu na dzierżawę dworku. Nie chce, by na sprawę padał jakikolwiek cień wątpliwości. W piątek Jacek Walczak zgłosił się na policję, by złożyć obszerne wyjaśnienia w sprawie zatrudnienia swojej żony w Urzędzie Gminy.

Komentarze

<>Błąd_critical!
07.03.2013 13:16:53
Jakiś link do uchwały poproszę.
jola
06.03.2013 12:31:53
A po co jakaś ulga dla studentów-gości.
Właściciel nieruchomości zgłasza do urzędu osoby zamieszkujące. Jeżeli w rodzinie jest dziecko studiujące, to jeżeli zamieszkuje, to płaci, jeżeli studiując mieszka w innym mieście, to w domu rodziców nie zamieszkuje i nie płaci. Robi się problemy tam gdzie ich nie ma. Jak zwykle wszystko musi być pogmatwane.
Przecież za gości nie płacimy.
Pytający wojewodę
06.03.2013 12:03:29
A dlaczego mam płacić drugi raz za syna studenta, który już i tak płaci za siebie w mieście, w którym studiuje, do domu zagląda na parę dni w okresach świątecznych, w wakacje pracuje gdzieś w Polsce i jest pewne, że już nigdy nie wróci do Sieradza, bo i po co?
Kaśka
06.03.2013 11:51:02
Odsyłam Cię do ustawy o utrzymaniu czystości..... czyli śmieciowej.
Jaśnie panujący informowali nas, że wprowadzili ulgę dla studentów, gdy tym czasem rodziny w których są studenci według uchwalonych poprzednio przez m. Sieradz płacili by podwójnie, raz w Sieradzu czyli 1/3 stawki (tej niby ulgi) oraz opłate w mieście w którym studiują, tam będą traktowani jak zamieszkujący - czyli ktoś kto według ustawy ma obowiązek płacić. Poniżej cytuję wprost ustawę tzw. śmieciową (niestety nie mogę zaznaczyć słów o które chodzi) przeczytaj te 2 punkty, w ustawie mówi sie wprost o ZAMIESZKUJĄCYCH a nie o ZAMELDOWANYCH.

Art. 6m.
1. Właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć do wójta, burmistrza lub pre-zydenta miasta deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komu-nalnych.
2. W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie 14 dni od
©Kancelaria Sejmu s. 15/31
2012-09-26
dnia nastąpienia zmiany. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana.
Janek
06.03.2013 11:06:38
I znów państwo PO nas ograbi. Teraz, po wprowadzeniu zbójnickiego podatku od śmieci, kolej na kierowców. Pewna posłanka PO, o nazwisku znanym w kręgach rajdowych, specjalistka od wymyślania nowych dochodów budżetowych, już pracuje ze swoim zespołem i ze zbójami z ministerstwa m. in. nad wprowadzeniem obowiązku sezonowej wymiany opon oraz nad zabieraniem biednym ludziom starych samochodów.
Kalina
06.03.2013 09:52:33
o co chodzi z brakiem ulgi na studenta ?
@
06.03.2013 07:07:07
Taaaa...taki geniusz jak ty jest 5 km za Owczarkiem...
Snajper
06.03.2013 06:10:02
Radnym przysługuje zwolnienie od pracy na czas wykonywania obowiązków ale jest to zwolnienie NIEPŁATNE. Proszę dziennikarzy, a w szczególności piękną Panią Martę, aby sprawdzili w jaki sposób została potraktowana wczorajsza nieobecność pierwszej damy w pracy w Urzędzie Gminy. Dodatkowo sugeruję sięgnięcie do kalendarza poprzednich sesji i podobne sprawdzenie nieobecności w Zduńskiej Woli w USC. Być może będzie temat na kolejny artykuł. Zresztą byłoby dobrze aby prześledzić wszystkich radnych powiatowych którzy są jednocześnie pracownikami finansowanymi z pieniędzy publicznych (urzędnikami [np pracownikami urzędów gmin biorącymi udział w sesjach powiatowych a także jako radni powiatowi w sesjach gminnych], szefami jednostek podległych marszałkowi [np. WORD] etc) Może trafi się kolejna wierszówka i ciekawy artykuł na pierwszą stronę, a także materiał na cykl wywiadów pod wspólnym tytułem "Jak wydoić publiczną kasę".
arctos
05.03.2013 22:21:30
myślę że wójt może nie mieć kwalifikacji do sortowania śmieci
maryś123
05.03.2013 16:43:56
a za co żona prezydenta? jeśli już to PAN WÓJT........... myślę że półroczy staż na tym stanowisku byłby adekwatny, a wójt miałby trochę czasu na przemyślenia!
heniek
05.03.2013 15:07:36
Owczarek jest ostatnia osoba , ktora powinna sie wypowiadac. na jakikolwiek temat.Prosba do redakcji ,pytajcie innych radnych.
olo-kolo
05.03.2013 14:42:30
ciebie!
JERZY
05.03.2013 14:15:46
PRZY OBECNEJ STAWCE 7ZŁ OD OSOBY FIRMY WYWOŻĄCE ŚMIECI MOGŁY

JESZCZE OPUŚCIĆ CENĘ.

PYTAM SIE WALCZAKA: CO SIĘ STAŁO, ŻE JAK ŚMIECI PRZECHODZĄ POD

WŁADANIE MIASTA ICH CENA WZRASTA O 100 PROCENT.

PYTAM SIĘ WALCZAKA: DLACZEGO CENA ŚMIECI W GMINIE JEST DUŻO

NIŻSZA.

PRAWDA JEST TAKA , ŻE NIE LICZĘ NA ODPOWIEDZ PONIEWAŻ OD

POCZĄTKU WŁADANIA WALCZAKA WIEM, ŻE MA NAS W GŁĘBOKIM

POWAŻANIU
heniutek
05.03.2013 13:55:56
Radni nawet nie zadali sobie trudu aby wysłuchać wyjaśnień Walczaka. Oj państwo Radni coś mi to wygląda na próbę "rozgrzeszenia" bez wysłuchania "spowiedzi". Wyborcy zapamiętają jak łatwo odrzuciliście drażniący temat - zapewne nie jest wygodnie krytykować innych bo może samemu w podobny sposób "załatwiało" się etaty rodzinie i znajomym.
Wyborcy na spotkaniach przedwyborczych zadadzą też pytania o wysokość za odpady komunalne, wodę, powrót podatków za psy itd.
jak wtedy powiecie w jaki sposób GŁOSOWALIŚCIE ???? Zapewne się okaże, że nikt z Was nie głosował, wszyscy byli przeciw a uchwały przeszły"nie wiadomo dlaczego".
To jest też zapewne ostatni dzwonek dla SLD i PSL aby poprawić swoje notowania w oczach społeczeństwa
nick
05.03.2013 13:19:59
żona prezydenta, w ramach pokuty, do segregacji śmieci sieradzan -

Więcej informacji

region

Już w tę niedzielę święto lawendy

Dzisiaj, 14:26:12

To będzie już czwarta edycja lawendowego szaleństwa na plantacji "Lawenda za płotem" w Okopach koło Sieradza. W programie: wykłady, pogadanki, warsztaty, spacery, relaks wśród kwiatów, stoiska wystawiennicze, lawendowe pyszności, strefa foto , przejażdżki konne, masaże i wiele innych.

0
region
KULTURA

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski

Dzisiaj, 14:01:07

Piękne miejsca naszego województwa, wybitni artyści, uznane gwiazdy i znakomity repertuar obejmujący różnorodne gatunki muzyczne - od klasyki, przez jazz, po rozrywkę w nietuzinkowych aranżacjach. Tak będzie wyglądać tegoroczna odsłona Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Będą też bezpłatne wycieczki trasą festiwalowych koncertów.

0
Zduńska Wola

Prezydent Zduńskiej Woli z wotum zaufania i absolutorium. Nie było jednomyślności w Radzie Miasta

Dzisiaj, 15:07:06

Prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora otrzymał od Rady Miasta Zduńska wola zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium za wykonanie budżetu za 2025 rok. Decyzje radnych nie były jednak jednogłośne, za udzieleniem poparcia głosowało 13 radnych, przeciw było 5 radnych.

11
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
On Air
06:24
Life
Des'ree
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
On Air
22:48
Czekaj mnie, wypatruj mnie
Halina Kunicka
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 25.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 25.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
25.06.2026 Jak w zdrowiu przetrwać upał?
25.06.2026 Rozmowa z pisarką Justyną Rosiak
25.06.2026 Rozmowa z Marcinem Kurzawskim, dyrektorem Warckiego Centrum Kultury
24.06.2026 Rozmowa dotycząca występu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Sieradzu i zmian w organizacji ruchu
24.06.2026 Na co uważać podczas upałów ? - rozmowa z M. Spławskim, lekarzem z Przychodni Alfa w Sieradzu

Co, gdzie, kiedy

26.06.2026
Wieczór poetycko - muzyczny: Wianki ze strun i słów
Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu, Rynek 18
Kino na leżakach
Rynek w Sieradzu
27.06.2026
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"
Rynek w Sieradzu
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
IV Bieg Śladami Powstańców 1863 r.
Stadion Gminny w Sędziejowicach
Pokaz malarstwa i ceramiki w ogrodzie z poezją w tle
Ogród przy ul. Mansjonarskiej 15 w Warcie
28.06.2026
I Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Wróblew
Gminny Ośrodek Kultury we Wróblewie
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
XIII Letnia Akademia Opery, Operetki i Musicalu
Plac przy Klasztorze OO. Bernardynów w Warcie
Kwesta na rzecz renowacji historycznych nagrobków
Cmentarz Parafialny w Rossoszycy
Święto lawendy
Lawenda za płotem, Okopy koło Sieradza
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Kuba i Kuba
Stygnie lato
2
Mrozu
Nie ma miejsca jak dom
3
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...