Rada zagłosowała. Zmiany w "śmieciówce"
Zmiany w regulaminie uchwały śmieciowej przyjęte. Choć są to w zasadzie kosmetyczne poprawki, dotyczące chociażby terminu rozliczenia, to wywołały dosyć burzliwą dyskusję.
Zdaniem opozycyjnych radnych największym problemem wciąż pozostają opłaty, które są zbyt wysokie:
- Stawki za śmieci wg mnie są horrendalnie wysokie i ludzie nie będą w stanie tego płacić. Nie ma mowy, żeby mówiło się o dopłatach, ponieważ dopłaty to jest przelewanie z pustego w próżne, bo pieniądze podatników na to będą musiały pójść - mówił radny Mirosław Owczarek.
Przyznał, że według niego regulamin będzie jeszcze niejednokrotnie zmieniany, bo przepisy przyjęte przez radę nie są do końca jasne. Swoje wątpliwości przedstawiło dzisiaj również środowisko działkowców.
Walczak: będą kolejne zmiany
- Przyjęty regulamin będzie jeszcze nie raz zmieniany - przyznaje także prezydent Sieradza Jacek Walczak i żałuje, że wojewoda nie wyraziła zgody na wprowadzenie ulg dla studentów. W Sieradzu przyjęto dziś pierwsze, kosmetyczne poprawki:
- Wszelkie regulaminy, w tym nasz, będzie zmieniany dzisiaj. Mam pewność, że będzie zmieniany za miesiąc, za dwa, za trzy. On będzie wielokrotnie zmieniany, aż uzyska kształt, który nas zadowala. Zaczynając od ilości odpadów, cen, ale i sposobu rozwiązania niektórych problemów - cały czas to zmieniamy - wyjaśnia prezydent Jacek Walczak.
Uchwała śmieciowa została przyjęta w grudniu ubiegłego roku. Kwestią sporną pozostaje sposób rozliczania, a także wysokość opłat. Radni nadal mają wątpliwości co do sposobu kontroli mieszkańców.
Sprawa wójta
Komisja rewizyjna zajmie się konkursem na dzierżawę Dworku Modrzewiowego w Sieradzu. To pokłosie zamieszania jakie wywołały słowa wójta gminy Sieradz o zatrudnieniu żony prezydenta w urzędzie. Dworek Modrzewiowy od kilkunastu lat dzierżawiony jest z kolei przez żonę wójta. Komisja ma sprawdzić, czy cała procedura przetargowa odbyła się zgodnie z przepisami. Radni nie zdecydowali się na podjęcie tematu na dzisiejszej sesji:
- Ludzie bardzo emocjonalnie do tego podeszli i nie można tego tak zostawić, natomiast nie chcieliśmy tego rozpowszechniać w tej chwili, ponieważ nie ma to najmniejszego sensu. Pan prezydent wydał oświadczenia, my już powiedzieliśmy co o tym sądzimy i czekamy na wyniki badań komisji rewizyjnej i sieradzkiej prokuratury - mówił radny Mirosław Owczarek.
Prezydent przyznał, że bez względu na decyzję komisji rewizyjnej, sam skierowałby się do niej z prośbą o sprawdzenie dokumentów z konkursu na dzierżawę dworku. Nie chce, by na sprawę padał jakikolwiek cień wątpliwości. W piątek Jacek Walczak zgłosił się na policję, by złożyć obszerne wyjaśnienia w sprawie zatrudnienia swojej żony w Urzędzie Gminy.
Więcej informacji
Już w tę niedzielę święto lawendy
Dzisiaj, 14:26:12
To będzie już czwarta edycja lawendowego szaleństwa na plantacji "Lawenda za płotem" w Okopach koło Sieradza. W programie: wykłady, pogadanki, warsztaty, spacery, relaks wśród kwiatów, stoiska wystawiennicze, lawendowe pyszności, strefa foto , przejażdżki konne, masaże i wiele innych.
Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski
Dzisiaj, 14:01:07
Piękne miejsca naszego województwa, wybitni artyści, uznane gwiazdy i znakomity repertuar obejmujący różnorodne gatunki muzyczne - od klasyki, przez jazz, po rozrywkę w nietuzinkowych aranżacjach. Tak będzie wyglądać tegoroczna odsłona Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Będą też bezpłatne wycieczki trasą festiwalowych koncertów.
Prezydent Zduńskiej Woli z wotum zaufania i absolutorium. Nie było jednomyślności w Radzie Miasta
Dzisiaj, 15:07:06
Prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora otrzymał od Rady Miasta Zduńska wola zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium za wykonanie budżetu za 2025 rok. Decyzje radnych nie były jednak jednogłośne, za udzieleniem poparcia głosowało 13 radnych, przeciw było 5 radnych.
Komentarze
Właściciel nieruchomości zgłasza do urzędu osoby zamieszkujące. Jeżeli w rodzinie jest dziecko studiujące, to jeżeli zamieszkuje, to płaci, jeżeli studiując mieszka w innym mieście, to w domu rodziców nie zamieszkuje i nie płaci. Robi się problemy tam gdzie ich nie ma. Jak zwykle wszystko musi być pogmatwane.
Przecież za gości nie płacimy.
Jaśnie panujący informowali nas, że wprowadzili ulgę dla studentów, gdy tym czasem rodziny w których są studenci według uchwalonych poprzednio przez m. Sieradz płacili by podwójnie, raz w Sieradzu czyli 1/3 stawki (tej niby ulgi) oraz opłate w mieście w którym studiują, tam będą traktowani jak zamieszkujący - czyli ktoś kto według ustawy ma obowiązek płacić. Poniżej cytuję wprost ustawę tzw. śmieciową (niestety nie mogę zaznaczyć słów o które chodzi) przeczytaj te 2 punkty, w ustawie mówi sie wprost o ZAMIESZKUJĄCYCH a nie o ZAMELDOWANYCH.
Art. 6m.
1. Właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć do wójta, burmistrza lub pre-zydenta miasta deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komu-nalnych.
2. W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie 14 dni od
©Kancelaria Sejmu s. 15/31
2012-09-26
dnia nastąpienia zmiany. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana.
JESZCZE OPUŚCIĆ CENĘ.
PYTAM SIE WALCZAKA: CO SIĘ STAŁO, ŻE JAK ŚMIECI PRZECHODZĄ POD
WŁADANIE MIASTA ICH CENA WZRASTA O 100 PROCENT.
PYTAM SIĘ WALCZAKA: DLACZEGO CENA ŚMIECI W GMINIE JEST DUŻO
NIŻSZA.
PRAWDA JEST TAKA , ŻE NIE LICZĘ NA ODPOWIEDZ PONIEWAŻ OD
POCZĄTKU WŁADANIA WALCZAKA WIEM, ŻE MA NAS W GŁĘBOKIM
POWAŻANIU
Wyborcy na spotkaniach przedwyborczych zadadzą też pytania o wysokość za odpady komunalne, wodę, powrót podatków za psy itd.
jak wtedy powiecie w jaki sposób GŁOSOWALIŚCIE ???? Zapewne się okaże, że nikt z Was nie głosował, wszyscy byli przeciw a uchwały przeszły"nie wiadomo dlaczego".
To jest też zapewne ostatni dzwonek dla SLD i PSL aby poprawić swoje notowania w oczach społeczeństwa