Zapusta z odwodnieniem
Po etapie projektowania czas na konkretne prace w terenie. Miasto Sieradz zabiera się za kompleksowe odwodnienie osiedla Zapusta. Pierwsze roboty już było widać.
Ta część miasta kłopoty z należytym odwodnieniem terenu miała od dawna. Mieszkańcy niejednokrotnie pukali w tej sprawie do magistratu przypominając także o potrzebie budowy porządnych dróg w Zapuście. Niestety, ale sytuację pogorszyła też budowa południowo-zachodniej obwodnicy Sieradza łączącej drogę krajową nr 12 z drogą ekspresową S-8 (od ronda w Smardzewie do węzła Sieradz-Południe). Woda w Zapuście po prostu stała.
- Zajmujemy się tym tematem już półtora roku. Pierwszym widocznym elementem była przebudowa ulicy Dworskiej, co było możliwe m.in. dzięki pozyskanym z Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi pieniądzom na ten cel w kwocie 1,5 mln zł - przypomina Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.
I dodaje, że przebudowa Dworskiej wraz z uporządkowaniem tam gospodarki wodnej była tylko jednym z elementów całego projektu. Miastu udało się wziąć w użyczenie od wspólnoty gruntowej stawy w obrębie ul. Szlacheckiej. Ruszyło potem ich porządkowanie tak, by przez kilka najbliższych lat mogły służyć jako zbiorniki retencyjne dla wód opadowych, w tym tych z łącznika do S-8.
- Mamy przy okazji taki pomysł, by dodatkowo ten obszar zyskał w przyszłości charakter rekreacyjny. Można tam urządzić boisko i obszar dla grillujących. Mieszkańcy miasta mogliby tu spokojnie dojeżdżać na rowerach i po prostu miło spędzać czas. Byłaby to też jakaś alternatywa dla pobliskiego zbiornika Smardzew - tłumaczy prezydent Osiewała.
A co dalej jeśli chodzi o odwodnienie Zapusty? Na pewno ważnym elementem będzie rozbudowa odcinka ul. Ludowej (pomiędzy Reymonta a Szlachecką). Planowany tam front robót ma objąć m.in. budowę kanalizacji deszczowej i odwodnienie. Miasto będzie się tu starało o dofinansowanie zewnętrzne w ramach dawnych tzw. schetynówek. Dalsze działania będą już za torami linii kolejowej Sieradz - Kalisz, a obejmą rejon ul. Wolskiej i dalej w kierunku Charłupi. Tam będzie się sporo działo już w przyszłym roku.
- Zaczynamy od tego górnego odcinka rzeki Myi czyścić te rowy. Tu przy okazji ogromne podziękowanie dla właścicieli prywatnych gruntów, którzy wydali nam zgody, ale to służy dobru wspólnemu - kontynuuje włodarz Sieradza.
Operacja odwodnienia tej części miasta będzie się też wiązała z ingerencją w infrastrukturę kolejową. W miejscu jednego z przejść pod torami wkopana zostanie potężna rura, a reszta zostanie zasypana tak, by nie naruszyć trwałości linii kolejowej w tym miejscu. Koszt całej inwestycji to prawie 2 mln zł.
Więcej informacji
Już w tę niedzielę święto lawendy
Wczoraj, 14:26:12
To będzie już czwarta edycja lawendowego szaleństwa na plantacji "Lawenda za płotem" w Okopach koło Sieradza. W programie: wykłady, pogadanki, warsztaty, spacery, relaks wśród kwiatów, stoiska wystawiennicze, lawendowe pyszności, strefa foto , przejażdżki konne, masaże i wiele innych.
Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski
Wczoraj, 14:01:07
Piękne miejsca naszego województwa, wybitni artyści, uznane gwiazdy i znakomity repertuar obejmujący różnorodne gatunki muzyczne - od klasyki, przez jazz, po rozrywkę w nietuzinkowych aranżacjach. Tak będzie wyglądać tegoroczna odsłona Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Będą też bezpłatne wycieczki trasą festiwalowych koncertów.
Prezydent Zduńskiej Woli z wotum zaufania i absolutorium. Nie było jednomyślności w Radzie Miasta
Wczoraj, 15:07:06
Prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora otrzymał od Rady Miasta Zduńska wola zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium za wykonanie budżetu za 2025 rok. Decyzje radnych nie były jednak jednogłośne, za udzieleniem poparcia głosowało 13 radnych, przeciw było 5 radnych.
Komentarze