13.03.2020 15:17:00
Sieradz i Zduńska Wola

Koronawirus i służby medyczne w regionie

Stan podwyższonej gotowości oraz szereg obostrzeń związanych z ryzykiem pojawienia się koronawirusa objął w regionie m.in. instytucje służby zdrowia. Sprawdzamy na ile do odpowiedniej reakcji w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego są przygotowane szpitale w Sieradzu i Zduńskiej Woli.

(fot. zdjęcie poglądowe (nasze.fm))

Zarówno w Szpitalu Wojewódzkim w Sieradzu, jak i Szpitalu Powiatowym w Zduńskiej Woli wprowadzono już szereg procedur związanych z zagrożeniem koronawisrusem. To m.in. poważne ograniczenia jeżeli chodzi o wizyty u pacjentów. Dodatkowe zasady postępowania obowiązują też personel medyczny.

- Nasz szpital jest od początku przygotowany. Posiadamy zestawy ochronne, które są chociażby w izbie przyjęć oraz pogotowiu. Zapotrzebowanie na te kombinezony wysłaliśmy do wojewody i część już otrzymaliśmy z jego rezerw i od tej strony jesteśmy zabezpieczeni. Wszyscy pracownicy mają świadomość zagrożeń, znają procedury i wiedzą jak się zachować - mówi Janusz Ratajczyk, prezes zduńskowolskiego szpitala.

W tej placówce możliwość odwiedzin u pacjentów ograniczono do minimum. Jest to możliwe jedynie za zgodą ordynatora oddziału, lub lekarza dyżurującego. Nie dotyczy to pediatrii, gdzie rodzic, czy opiekun ma prawo przebywać ze swoim dzieckiem. Może to być jednak tylko jedna osoba. Lekarz ma obowiązek przeprowadzić z taką osobą wywiad dotyczący ewentualnego pobytu za granicą, bądź czy nie ma jakichś objawów choroby.

W zduńskowolskim szpitalu wszystkie poradnie pracują praktycznie normalnie, choć placówka apeluje do pacjentów żeby Ci, którzy nie muszą przychodzić zostali w domu.

Szpital Wojewódzki w Sieradzu również pracuje w trybie podwyższonej gotowości. W placówce odbyła się dziś specjalna narada, po której mamy kolejne ważne informacje. Wiadomo, że sieradzka lecznica została wyznaczona do wsparcia transportowego karetką, a w razie potrzeb również hospitalizacji osób z koronawirusem z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu. Nadal oddziały internistyczne pracują w trybie ostrego dyżuru i nie są tam przyjmowani pacjenci planowani.

- Nie zmieniają się też zasady dotyczące odwiedzin u naszych pacjentów. Może to być tylko jedna osoba u jednego chorego i to za zgodą ordynatora, bądź lekarza dyżurującego. Ci opiekunowie, którzy dotąd byli u nas z dziećmi mogą pozostać. Normalnie pracują za to poradnie specjalistyczne i od najbliższego poniedziałku to nie powinno się zmienić - informuje Grażyna Kieszniewska, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu.

Ta lecznica jest również w stałym kontakcie z wojewodą oraz Ministerstwem Zdrowia i już wskazała m.in. na kończący się zapas maseczek chirurgicznych. Lekarze z sieradzkiego szpitala apelują przy okazji do mieszkańców regionu, aby w razie gorszego samopoczucia w ciągu tygodnia nie czekać z konsultacją lekarską w ramach nocnej czy świątecznej pomocy w szpitalu. Może to bowiem oznaczać ryzyko stania w kilkuset osobowej kolejce ludzi z różnymi infekcjami.

Podstawowa zasada jeżeli chodzi o zapobieganie koronawirusowi to higiena, czyli częste i dokładne mycie rąk oraz unikanie dużych skupisk ludzi. Jeżeli ktoś poczuje się źle i uzna, że może to być koronawirus - powinien natychmiast skontaktować się telefonicznie z powiatową stacją sanitarno - epidemiologiczną. To sanepid zdecyduje o dalszej ścieżce postępowania w stosunku do takiej osoby.

Komentarze

Kowal
15.03.2020 18:59:47
A jak był w Sieradzu odział zakazny to zamkneli jak w tamtym czasie wszystko. Koledzy pani Kidawy i cała banda Bolka
MK
15.03.2020 10:37:59
Szpitale odeślą osobę z COVID-19, i słusznie, bo to nie są szpitale zakaźne!!! Jasno jest napisane w procedurze: telefon do sanepidu lub zgłoszenie do szpitala zakaźnego, a nie gdzie bądź!
doktór
14.03.2020 15:34:16
Przez ostatnie 30 lat wszystkie szpitale w Polsce s przygotowywane jedynie do zamknięcia likwidacji. Gdyby tak się udało ilu ludzi mogło by zrobić wielką kasę. Dotyczy to wszystkiego co w tych 30 latach zlikwidowano. Niech każdy kto choćby tylko obserwował tzw przekształcenie przypomni sobie, gdzie pojechały maszyny z fabryk w Sieradzu, w zduńskiej woli itd.
Zdw
13.03.2020 21:09:13
Ani 1 ani 2 szpital nie są gotowe... od razu odeślą do Łodzi... ten zduńskowolskim grajdoł, pseudo szpital gdzie na dzień dobry słyszy się od pań siedzących w rejestracji: po co Pan/Pani tu przyszedł/przyszła? Już dawno powinien być zamknięty. Przykre że tyle samorządów wchodzących w skład powiatu zdunskowolskiego, nie potrafią się zebrać i wspólnie stworzyć szpital z prawdziwego zdarzenia, z uprzejmym i wykwalfikowanym personelem.
jkm
13.03.2020 19:43:43
Pani rzecznik sieradzkiego szpitala raczy ruszyć cztery litery i udać się na oddziały i tam personel udzieli jej informacji ile mają maseczek ,ile fartuchów ochronnych ,bo nie jest na bierząco w temacie.
mieszkaniec
13.03.2020 19:12:15
Jedno pewne. Omijaj te szpitale szerokim łukiem. Normalnie nie pomogą pacjentowi w innych schorzeniach a co dopiero koronawirus. Już lepiej w domu umierać
Pan
13.03.2020 18:47:10
Żadnych komentarzy?!?! Aaa... pewnie wszyscy w marketach
Elizjon
13.03.2020 18:15:30
Zduńskowolski szpital to jest jedynie przygotowany w sposób bardzo dobry do zamknięcia.
wątpiący
13.03.2020 18:07:47
Ale pani rzecznik nie powiedziała ani słowem o przygotowaniu w postaci np. testów na obecność wirusa, zestawów ochronnych, dodatkowych respiratorów i wydzielonych stref. "W placówce odbyła się dziś specjalna narada, po której mamy kolejne ważne informacje" - żarty, bo jako potencjalni pacjenci chcemy znać konkrety, a wobec tych bajd można mieć niemal pewność, że jesteśmy pozbawieni opieki
Zdunia
13.03.2020 16:40:58
A to tera sanepid pracuje w weekendy

Więcej informacji

region

Balcerzak Cup w Pałacu Prezydenckim. Zwycięskie drużyny spotkały się z Pierwszą Damą

Wczoraj, 22:17:33

Zawodniczki KKS Lech Poznań oraz zawodniczki i zawodnicy Warty Sieradz, czyli zwycięzcy tegorocznej edycji turnieju Balcerzak Cup, gościli w Pałacu Prezydenckim. Młodzi sportowcy spotkali się z Pierwszą Damą Martą Nawrocką, zwiedzili pałacowe wnętrza i przeżyli dzień, który na długo zostanie w ich pamięci.

0
Zduńska Wola

Łódzki Dom Kultury i Zduńska Wola z porozumieniem

Wczoraj, 14:09:59

Zduńska Wola formalizuje współpracę z Łódzkim Domem Kultury. Podpisano porozumienie, które będzie skutkowało wspólnymi działaniami w zakresie inicjowania i realizowania działań kulturalnych.

0
Zduńska Wola

Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji

Wczoraj, 16:00:22

Dzisiaj nadaliśmy ostatnią przed wakacyjną przerwą Posesję. Naszym gościem był Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli, z którym rozmawialiśmy m.in. jutrzejszej sesji absolutoryjnej. Nie brakowało też licznych pytań od naszych słuchaczy.

9
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
On Air
06:24
Life
Des'ree
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
On Air
05:33
O wczasowej miłości
Andrzej Szajewski
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 23.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 23.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
24.06.2026 Rozmowa dotycząca występu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Sieradzu i zmian w organizacji ruchu
24.06.2026 Na co uważać podczas upałów ? - rozmowa z M. Spławskim, lekarzem z Przychodni Alfa w Sieradzu
24.06.2026 Czarna niedziela nad wodą w Jeziorsku. Rozmowa z Patrykiem Sokalem, prezesem WOPR WŁ
24.06.2026 Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji cz.2
24.06.2026 Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji cz.1

Co, gdzie, kiedy

27.06.2026
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"
Rynek w Sieradzu
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
IV Bieg Śladami Powstańców 1863 r.
Stadion Gminny w Sędziejowicach
28.06.2026
I Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Wróblew
Gminny Ośrodek Kultury we Wróblewie
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
XIII Letnia Akademia Opery, Operetki i Musicalu
Plac przy Klasztorze OO. Bernardynów w Warcie
Kwesta na rzecz renowacji historycznych nagrobków
Cmentarz Parafialny w Rossoszycy
04.07.2026
Wróblewski Festiwal Muzyki i Rozrywki
Boisko sportowe w Słomkowie Suchym
Spotkanie przy stacji
Stacja kolejowa Sędzice (gm. Wróblew)
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Kuba i Kuba
Stygnie lato
2
Mrozu
Nie ma miejsca jak dom
3
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...