19.03.2020 14:21:46
region

Jeśli możemy odłóżmy wizyty u lekarzy specjalistów

Od kilku dni odbieramy od Was telefony dotyczące problemów z kontaktowaniem się z lekarzami w przychodniach. Wszystkie w regionie udzielają teleporad, niektóre borykały się z awariami technicznymi, te powinny już zostać usunięte. Problemem pozostaje długi czas oczekiwania, bo dzwoniących jest dużo.

(fot. pixabay/zdjęcie poglądowe)

Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego NFZ prosi o cierpliwość i apeluje do osób, które mogą odłożyć wizyty u lekarzy specjalistów, żeby to zrobiły.

- Narodowy Fundusz Zdrowia rekomenduje pacjentom i lekarzom, żeby korzystali z teleporad, szczególnie w czasie zagrożenia epidemicznego. Udzielają ich wszystkie poradnie w łódzkiem. Prosimy, żeby nie przychodzić do przychodni POZ, jeśli Państwo nie muszą tego robić - mówi Leder.

- Rozumiemy, że są sytuacje, kiedy pacjent musi zostać zbadany przez lekarza, ale należy na taką wizytę się umówić, dzwoniąc do przychodni. Na pewno nie powinny do poradni lekarzy pierwszego kontaktu przychodzić osoby, które miały kontakt z osobami zarażonymi, osoby, które wróciły z rejonów, gdzie są zakażenia czy osoby, które są w okresie kwarantanny. Wszystkie te osoby powinny zatelefonować do lekarza pierwszego kontaktu - wyjaśnia rzecznik łódzkiego oddziału NFZ.

TUTAJ możecie sprawdzić, które placówki POZ udzielają teleporad w Waszym regionie.

- Teleporady w poradniach lekarzy pierwszego kontaktu tak naprawdę są dostępne od pierwszego stycznia, pacjenci jak i lekarze do tej pory niezbyt chętnie z nich korzystali, teraz jest czas, kiedy powinniśmy zacząć to robić. W czasie teleporady można dostać to wszystko co normalnie można dostać podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, poza badaniem oczywiście, ale można otrzymać zalecenia lekarskie, e-receptę, zwolnienie czy zlecenie na wyroby medyczne. Jest to wszystko możliwe dzięki e-zdrowiu, czyli różnym elektronicznym rozwiązaniom. Pacjent otrzymuje kody, które pozwalają receptę czy zlecenie na wyroby medyczne zrealizować - wyjaśnia Leder.


Podobnie sytuacja wygląda u lekarzy specjalistów, z tym, że teleporady są zarezerwowane dla osób, które są w trakcie leczenia. Pacjenci, którzy są umówieni na pierwszą wizytę powinni sprawdzić czy taka wizyta się odbędzie. Nie trzeba w tej chwili dostarczać skierowań, ale jeżeli są to wizyty, które można odłożyć na później np. u okulisty czy dermatologa, to bardzo prosimy, żeby to zrobić - mówi rzeczniczka łódzkiego NFZ.


Na wsparcie telefoniczne lekarzy psychiatrów czy psychologów, w tym trudnym czasie, mogą też liczyć pacjenci, którzy tego potrzebują.


Rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ prosi też o nieodwiedzanie oddziałów NFZ. Przypomina, że tu również telefonicznie można wyrobić np. kartę EKUZ i apeluje o nie przychodzenie ze skierowaniami do sanatoriów, które i tak nie przyjmują teraz pacjentów.


Anna Leder apeluje tez o cierpliwość i wyrozumiałość. - Dajmy czas przychodniom, żeby zaplanowały te działania dla nas jak najlepiej.

Przypominamy też, że dla wszystkich mieszkańców łódzkiego została uruchomiona specjalna, całodobowa infolinia. TUTAJ znajdziecie więcej informacji na ten temat.

Komentarze

Pesymista
20.03.2020 20:28:25
A co z doktorami ostatniego kontaktu..??
gajowy marucha
20.03.2020 19:37:03
Do "dentysty", nieco rozwierzganego. Usiądź wygodnie, włącz stronę NFZ, poczytaj rekomendacje dla gabinetów, wchłoń, przetraw. Potem wejdź na stronę OIL w Łodzi, poczytaj stanowisko nr 8 i wyciągnij wnioski ( o ile potrafisz ). Na koniec obetrzyj pianę ze swych ust korali.
na logikę
20.03.2020 08:45:13
Poczta ogranicza godziny i wpuszcza po 1 osobie, wodociągi zamknięte i wszyscy biją brawo - jak to dbają o załogę, to samo UM, to co się dziwić lekarzom? Włączają du$$$chron. Mają kontrakty z NFZ , NFZ każe udzielać teleporad - to udzielają. Będzie przykaz działać normalnie - będą działać.
XYZ
20.03.2020 08:41:34
Największe jaja są z badaniami pracowniczymi, nie ma jak zrobić i wszyscy to w d..ie mają. A pracodawca do pracy nie może dopuścić . Nie dosyć że część firm stoi, cześć sklepów zamkniętą, to ci co na placu boju zostali "badań nie mają" Za dwa miesiące PIP pójdzie w Polskę i mandatów natrzepie po 1500.Bo to POLSKA właśnie.
dentysta
20.03.2020 00:11:43
Do dentysty nigdzie nie można się dostać!!!! Kogoś tu nieźle pogrzało!!! Gdzie, przepraszam ma udać się osoba w przypadku nagłego ostrego bólu zęba, który nie daje chwili wytchnienia??!!! Najlepiej brać pieniądze, jak jest wszystko dobrze, a jak tylko pojawi się chora panika, to od razu wszyscy zamykają się!!!! Gdyby tak robili lekarze, to w tej chwili nie miałby kto leczyć ani diagnozować tego wirusa!!! Albo ktoś wykonuje zawód, bo tego chciał, albo udaje, ze wykonuje i zdziera pieniądze tylko wtedy, kiedy nie pali się pod tyłkiem. Do tych wszystkich, którzy pozamykali swoje gabinety mówię stanowczo: obyście zbankrutowali!!!
Do Jaś
19.03.2020 23:12:25
W samo sedno :)
Jaś
19.03.2020 20:56:45
kolo, nie siej defetyzmu, premier powiedziało, że jest dobrze to jest dobrze, szef NBP z kolei powiedział, że jest wspaniale a będzie jeszcze lepiej, to jest wspaniale, a ty tu wyjeżdżasz z jakimiś pretensjami, że nie możesz zrobić badań. A o tarczy słyszałeś? Skorzystaj z tarczy.
kolo
19.03.2020 17:48:01
Ciekawe ile przyniesie ofiar nie bezpośrednio ten koronawirus! Nie idzie zrobić badań, nie idzie się zdjagnozowac! Ciekawe co mam robić. Nawet prywatnie nie mogę zrobić kontrolnej gastroskopii bo nie robią. Co dalej z kolonoskopiami? Co z leczeniem ludzi onkologicznych? Dramat! Paraliż wszystkiego!
Do dziwne
19.03.2020 17:17:43
Pracuje w przychodni ..co prawda nie w Sieradzu ... dziennie lekarze maja 200 pacjentów ... to właśnie z powodu koronawirusa ponieważ każdy się boi i przychodzi do przychodni... chyba nie wiesz co piszesz... jeszcze przed wirusem był wysyp chorób typu gruba i inne i naprawdę lekarze pracują w tej chwili na pełnych obrotach a w takiej sytuacji hak dziś nie opluwalabym lekarzy bez nich teraz nie wyobrażam sobie co by było
Jata
19.03.2020 16:47:52
Ząb mnie boli i co mam teraz zrobić.
Dziwne
19.03.2020 15:28:38
W Sieradzu żadnego przypadku koronawirusa.więc lekarze siedzą bezczynnie a przychodnie puste. A ile osób czeka teraz na diagnozy, rozpoczęcie leczenia itd. Później wirus dotrze do nas i wtedy już żaden lekarz nie będzie przyjmował. Ile osob zostanie bez pomocy wtedy. Lepiej byłoby teraz lekko poluźnic wizyty, by nie było tłoku, ale pracować. A teraz nawet zwykle usg odwołane bo koronawirus, którego wciaz tu nie ma.

Więcej informacji

region

Czarna niedziela nad wodą w Jeziorsku

Wczoraj, 15:12:04

Tragiczny bilans niedzielnych zdarzeń nad zbiornikiem wodnym Jeziorsko. Doszło tam do bardzo poważnych zdarzeń, które pokazują, jak niebezpieczny potrafi być żywioł, jakim jest woda. W miejscowości Brodnia (gm. Pęczniew) z wody wyłowiono ciało mężczyzny. Drugie zdarzenie dotyczyło mężczyzny, który skoczył do wody z tamy.

0
Zduńska Wola

Groźny wypadek na hulajnodze elektrycznej. Ranne dwie 14-latki

Wczoraj, 13:43:27

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Zduńskiej Woli. Dwie nastolatki, jadąc niezgodnie z przepisami na jednej hulajnodze elektrycznej i bez kasków, przewróciły się. Uderzyły głowami o nawierzchnię jezdni. Zostały przetransportowane do szpitala w Łodzi.

6
region

Wróblewski Festiwal Muzyki i Rozrywki

Wczoraj, 16:02:13

To będzie dzień i wieczór wspaniałej zabawy pod chmurką. Na swe tegoroczne Dni zaprasza Gmina Wróblew (Pow. Sieradzki).

0
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
On Air
03:53
My
Kamil Bednarek
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
On Air
03:52
Nie mówmy o zmartwieniach
Seweryn Krajewski
Program
Posesja
Zadaj pytanie przed najbliższą audycją!
Do audycji pozostało:
--:--:--
Przejdź i zadaj pytanie →
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 23.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 23.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
23.06.2026 Groźny wypadek na hulajnodze elektrycznej w Zduńskiej Woli. Mówi o nim Katarzyna Biniaszczyk z KPP
22.06.2026 IV Charytatywne Old Derby: Pogoń Zduńska Wola - Warta Sieradz
22.06.2026 Piknik Motoryzacyjny Bezpieczne Wakacje w Sieradzu
22.06.2026 Joanna Lisiecka z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu
18.06.2026 Młodzież z Jagiellończyka na Erasmus+ w Finlandii

Co, gdzie, kiedy

24.06.2026
Spotkanie z Lekarzem Marcinem Sowińskim
Kawiarnia Nasze Niebo w Mieście, Zduńska Wola ul. Łaska 88
27.06.2026
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"
Rynek w Sieradzu
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
IV Bieg Śladami Powstańców 1863 r.
Stadion Gminny w Sędziejowicach
28.06.2026
I Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Wróblew
Gminny Ośrodek Kultury we Wróblewie
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Kuba i Kuba
Stygnie lato
2
Mrozu
Nie ma miejsca jak dom
3
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...