Nowe obostrzenia w związku z pandemią
Od środy 25 marca w całym kraju obowiązywać będą nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Poinformowali o tym na dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski.
- Wdrażamy ograniczenia w przemieszczaniu się. To bardzo trudna faza - ograniczenia dotyczą każdego z nas. Ta decyzja jest niezbędna, by maksymalnie ograniczyć naszą aktywność - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
- Wychodzenie z domu zalecane jest tylko w określonych przypadkach: w drodze do i z pracy, w celu wykonania zakupów spożywczych, wyprowadzenia psa na dwór czy wizyty lekarskiej. Wszystkie sprawy poza najbardziej niezbędnymi odłóżmy na inny termin - mówił premier Morawiecki.
- Oczywiście rozumiemy takie rzeczy jak wychodzenie z psem, ale prosimy o brak gromadzenia się w parkach czy placach zabaw. Jeśli nie ograniczymy kontaktu do minimum, nie pomożemy uratować więcej żyć - dodał minister Łukasz Szumowski.
Ograniczenia, które będą obowiązywać od 25 marca:
- ograniczenia przemieszczania się za wyjątkiem drogi do i z pracy, sklepu, apteki, lekarza czy wyprowadzania psa na spacer, mieszkanie czy dom można opuszczać w celu załatwienia niezbędnych spraw życia codziennego
- ograniczona zostaje liczba pasażerów w komunikacji zbiorowej - połowa miejsc ma pozostać pusta
- nie wolno poruszać się w grupach powyżej 2 osób - zakaz ten nie będzie dotyczył rodzin
- do 5 osób została ograniczona liczba osób m.in. na mszach świętych, pogrzebach czy ślubach. Do limitu nie wlicza się kapłanów czy np. osób z zakładów pogrzebowych.
- całkowity zakaz zgromadzeń i zakaz imprez - wyjątkiem te z członkami najbliższej rodziny, a także z osobami, z którymi pozostaje się w stałym pożyciu
Nie zmieniają się dotychczasowe ograniczenia w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.
Obostrzenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.
Podstawą prawną umożliwiającą ich wprowadzenie jest obowiązujący w naszym kraju stan epidemii wprowadzony w piątek na mocy ustawy o chorobach zakaźnych.
Więcej informacji
Czarna niedziela nad wodą w Jeziorsku
Wczoraj, 15:12:04
Tragiczny bilans niedzielnych zdarzeń nad zbiornikiem wodnym Jeziorsko. Doszło tam do bardzo poważnych zdarzeń, które pokazują, jak niebezpieczny potrafi być żywioł, jakim jest woda. W miejscowości Brodnia (gm. Pęczniew) z wody wyłowiono ciało mężczyzny. Drugie zdarzenie dotyczyło mężczyzny, który skoczył do wody z tamy.
Groźny wypadek na hulajnodze elektrycznej. Ranne dwie 14-latki
Wczoraj, 13:43:27
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Zduńskiej Woli. Dwie nastolatki, jadąc niezgodnie z przepisami na jednej hulajnodze elektrycznej i bez kasków, przewróciły się. Uderzyły głowami o nawierzchnię jezdni. Zostały przetransportowane do szpitala w Łodzi.
Wróblewski Festiwal Muzyki i Rozrywki
Wczoraj, 16:02:13
To będzie dzień i wieczór wspaniałej zabawy pod chmurką. Na swe tegoroczne Dni zaprasza Gmina Wróblew (Pow. Sieradzki).
Komentarze