03.04.2020 17:02:14
region

Zakaz wstępu do lasów i parków narodowych

W związku ze stanem epidemii, od 3 do 11 kwietnia br. Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasów, a Parki Narodowe pozostają zamknięte - poinformował w piątek w komunikacie resort środowiska.

(fot. pixabay/zdjęcie poglądowe)

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii oraz dyspozycją Premiera RP, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu, a Parki Narodowe pozostają zamknięte - przekazał w komunikacie resort.

Ministerstwo tłumaczy, że decyzja wynika z faktu, że wiele osób mimo zagrożenia epidemią gromadziło się na terenach zarządzanych przez LP.

- Niestety, ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe - podkreślono.

Dlatego, zgodnie ze specustawą dotyczącą COVID-19, dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz dyrektorzy Parków Narodowych polecili wprowadzić okresowy zakaz wstępu - do 11 kwietnia br. włącznie.

Dodano, że zakaz wstępu będzie egzekwowany przez Straż Leśną i Straż Parków Narodowych.

 - W czasach epidemii jedynie solidarne i odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jej skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Możemy je ochronić jedynie poprzez wspólne poddanie się koniecznym i tymczasowym ograniczeniom - zaapelowało ministerstwo.

mw / źródło: PAP

Komentarze

Dzony
06.04.2020 08:05:35
Do lasu nie , do marketu tak, brawo!
Gajowy
05.04.2020 18:20:55
Mam swój las i mogą mnie pocałować w nos wszyscy.
Ba
05.04.2020 18:18:16
Do lasu i parku nie ale do kościoła tak. Tam wolno. Sam dziś widział jak dziś na osiedlu Jaworowym Mo mszy wyszło conajmniej w konspiracji wyszło około 20 osób.
.....
05.04.2020 15:39:49
Ostatnio widziałem koronawirusa w puszczy Białowieszczańskiej.
Gość
05.04.2020 08:35:22
Zamiast iść do lasu można iść np. do marketu budowlanego po sprzęt pierwszej pomocy np. betoniarka bo to dozwolone od poniedziałku do piątku a w weekend betonowac sobie grób . Brawo Ty Panie Jarku.
Anka
04.04.2020 16:57:34
Kompletne ograniczenie prawa czlowieka!!!!!!!!!!!
Do Jas
04.04.2020 16:36:45
U mnie na ulicy nigdzie perła nie leży. Sprawdziłem.
precz z
04.04.2020 15:35:08
znowu dzielą polaków do kościoła można było więcej niż gdziekolwiek indziej, do lasu zakaz prócz myśliwym MYŚLIWY nie roznosi koronawirusa ?
do Jasia
04.04.2020 14:57:00
nigdy nie zrozumiem takich byśków-bezmózgów.. do lasu butle przytargają,ale zabrać je to już ponad ich siły i wyobrażnię.. może kary po 20 000 czegoś by ich nauczyły
jj
04.04.2020 14:55:26
Powodem zakazu jest epidemia koronawirusa, a podstawą prawną, na którą powołuje się RDLP, art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz w związku z § 17 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Lasy Państwowe powołują się także na „ustne polecenie prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego skierowane do PGL Lasy Państwowe”
zorba
04.04.2020 12:38:49
dobra przekonałeś mnie, idę do lasu. pozdrawiam wszystkich i zdrowia życzę..
Do zorba
04.04.2020 11:52:38
Po pierwsze - to nie była wycieczka do lasu, tylko tak jak co dzień jechałem i wracałem z do pracy, po drugie - butelki od tego piwa są bezzwrotne więc leżą wszędzie, nie tylko w lesie ale w każdym rowie, na przy każdej drodze, przy każdym parkingu, w każdym parku i skwerku, po trzecie i najważniejsze, mondralo - Dyrektor Generalny Lasów Państwowych nie ma uprawnień do wprowadzania zakaz wstępu do lasu. Taki zakaz może wprowadzić wyłącznie nadleśniczy i to w związku z przyczyną wskazaną w ustawie o lasach: art. 26 ust. 3: Nadleśniczy wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa, w razie gdy: 1) wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub degradacja runa leśnego; 2) występuje duże zagrożenie pożarowe; 3) wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna. Stan epidemii tu nie ma, więc zakaz wprowadzony przez DGLP nie ma podstawy prawnej, w związku z czym nie obowiązuje, a wypisane mandaty będą musiały być anulowane przez sądy.
Stef
04.04.2020 11:11:48
Nie będzie nas a będzie las........
zorba
04.04.2020 10:51:13
To sprawdź czy skupują i do skupu butelek grzej. Zawsze jakiś + z wycieczki do lasu.
Jaś
04.04.2020 10:34:33
Kolejne kuriozalne ograniczenie, ale rozumiem ta decyzję. Sam wczoraj widziałem w głębi lasu dwa samochody z 6 byśkami raczącymi się piwskiem, gdy wracałem już ich nie było za to las zazielenił się... od butelek po perle...
barnaba
03.04.2020 23:42:30
ale ile śmieci będzie mniej w lesie
do Bamborowa8
03.04.2020 22:36:28
Czytanie ze zrozumiem boli? W rozporządzeniu jest jak wół napisane, że zakaz nie dotyczy tylko w przypadku prowadzenia odstrzału sanitarnego a nie każdego polowania.
do jan
03.04.2020 22:20:57
nie wszyscy są zarażeni, kwarantanna i zakazy powinny obowiązywać tylko zarażonych
jan
03.04.2020 22:04:32
Albo wszyscy walczymy albo idziemy w piach. Tak trudno to zrozumieć?
Weber
03.04.2020 21:59:30
Poważna wątpliwość. Przyznam, że nie rozumiem sensu tej regulacji choć jej się oczywiście podporządkuję. Wydaje się, że spacer po lesie jest w tej sytuacji najlepszą rzeczą jaką można zrobić. Pytałem lekarzy czy siedzenie w domu wiele dni jest zdrowe i jak wpływa na odporność...Wszyscy odpowiedzieli by w miarę możliwości wychodzić na świeże powietrze, szczególnie w ładną pogodę (taką mamy). Oczywiście przestrzegając zasad zachowania dystansu. -No to gdzie łatwiej zachować dystans od innych: w lesie czy na ulicy udając, że idziemy na zakupy. Ludzie tak właśnie będą robić by nie zwariować. Wielokrotnie podczas tej epidemii byłem w lesie na spacerach i b.rzadko spotykając tam ludzi jednocześnie stwierdzałam ich rozsądne zachowanie gdyż nawet mijając się na leśnych duktach robią to szerokim łukiem pozdrawiając się. W mieście to nieosiągalne. Może ktoś -najlepiej lekarz specjalista by nam odpowiedział co lepsze bo w świetle dostępnej wiedzy wygląda to na działania chaotyczne.
kolo
03.04.2020 21:32:18
Paranoja. Jedna jedyna forma relaksu dla ludzi z blokowisk. Jakos nie spotykałem nigdy w lesie grup ludz,nawet przy największych wysypach grzybów. Nawet jak coś po piętach nikt nikomu nie deptał. Udusimy się. Odporności i zdrowia ludziska!
Wsiok
03.04.2020 21:18:47
To jakas głupota, lasów u nas jest dostatek, spokojnie mozna by sobie pospacerowac. Wspólczuje ludziom z bloków ze nie moga nawet na swieże powietrze wyjść.
Bamborowa8
03.04.2020 20:41:13
A jak jesteś księdzem i myśliwym to już masz pełną swobodę ruchów. Dobrze, że dzieci nie mogą chodzić po ulicach same.
niegrzeczna
03.04.2020 20:37:46
mysliwi i rządzący to elyta. im wszystko wolno.
1984
03.04.2020 19:19:53
Orwell nawet chyba sie takiego czegos nie spodziewał.... paranoja, psychoza, strach. Skonczy sie to wszystko tragedia dla tysiecy Polakow, utrata pracy, majątków, firm, dorobku calego zycia. Orwell sie w grobie przewraca. Na marginesie polecam ksiazke.
do gość
03.04.2020 19:12:58
To zgłoś się na wolontariat.
drwal
03.04.2020 18:52:37
Kompletne bezprawie bez wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych
las
03.04.2020 18:47:32
To jest już koniec.Już niema nic. Nie będzie niczego...
sdf
03.04.2020 18:31:28
nie dotyczy myśliwych #!@^%$#%^$%^#!$& !!!
Gość
03.04.2020 17:34:09
To już kaplica, dostanę chyzia w domu..

Więcej informacji

Zduńska Wola

Wiktoria Szewłoga i jej piosenka ?We śnie?

Dzisiaj, 15:55:30

Wiktoria Szewłoga, młoda wokalistka ze Zduńskiej Woli nagrała swoją debiutancką piosenkę pt. "We śnie". Na co dzień szlifuje swój wokalny talent pod okiem i uchem instruktora Wiktora Bartosa, który napisał do tego utworu muzykę. Premiera piosenki odbędzie się w najbliższą niedzielę - 14 czerwca. Tego dnia usłyszycie ją również na antenie Naszego Radia na 104,7 FM.

0
Sieradz

Wotum zaufania oraz absolutorium dla Zarządu Powiatu Sieradzkiego

Dzisiaj, 14:52:00

Rada Powiatu Sieradzkiego udzieliła wotum zaufania oraz absolutorium Zarządowi Powiatu Sieradzkiego za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Były to najważniejsze decyzje podjęte podczas wczorajszej sesji.

0
region

Samoloty F-35 na wyposażeniu Wojska Polskiego

Dzisiaj, 14:01:33

Polskie Siły Powietrzne oficjalnie wzbogaciły się o samoloty F-35. To istotny element modernizacji armii i wzmacniania bezpieczeństwa Polski. Dziś odbyła się uroczystość powitania pierwszych myśliwców F-35 „Husarz” w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

3
On AirTeraz gra

Monika Waraczyńska

monika.waraczynska@nasze.fm
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
On Air
16:54
Nie Potrzebujemy Nic
Julia Pietrucha
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
On Air
16:56
Mister Sandman
The Chordettes
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 11.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 11.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
12.06.2026 Absolutorium dla Zarządu Powiatu Sieradzkiego. Rozmowa ze starostą Mariuszem Bądziorem
11.06.2026 Wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza Szadku Łukasza Wilczyńskiego
11.06.2026 Rozmowa z Markiem Miśkiewiczem na temat jego najnowszej książki
10.06.2026 Radiowa Posesja. Gościem Wojciech Rychlik, starosta zduńskowolski cz.2
10.06.2026 Radiowa Posesja. Gościem Wojciech Rychlik, starosta zduńskowolski cz.1

Co, gdzie, kiedy

12.06.2026
Koncert charytatywny Stowarzyszenia Mruczychata
Teatr Miejski w Sieradzu
13.06.2026
Raptusz vol 1.
Miejski Dom Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli
Zduńskowolski Piknik Koszykarski
Hala Szkoły Podstawowej nr 5 w Zduńskiej Woli
Koncert Szkoła Muzyczna
Kościół Chrześcijan Baptystów, Zduńska Wola, Dąbrowskiego 22
14.06.2026
Balcerzak Cup
MOSiR Sieradz
II Powiatowy Dzień Sportu
Plac Wojewódzki w Sieradzu
Festyn Rodzinny i wystawa prac młodych artystów
park przy Muzeum Walewskich w Tubądzinie
Koncert Chóru Lutnia
Kościół pw. św. Mikołaja w Warcie
Marsz dla Życia i Rodziny
Bazylika Kolegiacka/Kościół NSJ w Sieradzu
DKF
Kino Ratusz Zduńska Wola
Alternatywna Zduńska Wola
Miejski Dom Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
2
Kuba i Kuba
Stygnie lato
3
Milky
Just The Way You Are (David Guetta Remix)
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...