Zakładać maseczki, czy też niekoniecznie?
Maseczki ochronne. Czy wychodząc z domu warto je mieć, a jeśli już tak to jak ich prawidłowo używać? Poniżej kilka podpowiedzi.
Przede wszystkim należy podkreślić, że dziś nie ma w tej sprawie jednoznacznej rekomendacji ministra zdrowia. Specjaliści podkreślają jednak, że prawidłowo noszone i używane maseczki mogą być w miejscach publicznych przydatne.
- Nie rekomenduje się powszechnego noszenia maseczek, ale na pewno warto się w nie zaopatrzyć i stosować. Po pierwsze w sytuacji, gdy sami jesteśmy zainfekowani, a po drugie, gdy zmuszeni jesteśmy wyjść na zewnątrz, na przykład po niezbędne zakupy. Co prawda ciężko jest dziś nabyć maseczki barierowe pełne, ale są też inne rozwiązania - mówi Dariusz Kałdoński, zastępca dyrektora ds. medycznych Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu.
Elementarną ochronę dają maseczki ogólnodostępne szyte z bawełny. Po powrocie do domu można je prać i stosować po raz kolejny.
- Ważne są tu jednak pewne procedury. Takiej maseczki nie należy co chwila ściągać czy poprawiać na twarzy rękami w rękawiczkach, którymi dotyka się wszystkiego dookoła. Najbardziej przerażający jest ten obraz maseczek noszonych na czole, czy zsuniętych pod brodę oraz bez przerwy poprawianych rękami, bo takie maseczki stanowią większe zagrożenie, niż ich zupełny brak - podkreśla D. Kałdoński.
Tego rodzaju zabezpieczenie warto też stosować, gdy mamy kaszel, albo kichamy, bo wtedy zabezpieczamy przed sobą inne osoby w pobliżu. To jest ta podstawowa rekomendacja.
Warto dodać, że specjalny film instruktażowy dotyczący prawidłowego używania maseczek zamieścił wczoraj na swojej stronie internetowej Urząd Miasta w Zduńskiej Woli.
Więcej informacji
Wiktoria Szewłoga i jej piosenka ?We śnie?
Dzisiaj, 15:55:30
Wiktoria Szewłoga, młoda wokalistka ze Zduńskiej Woli nagrała swoją debiutancką piosenkę pt. "We śnie". Na co dzień szlifuje swój wokalny talent pod okiem i uchem instruktora Wiktora Bartosa, który napisał do tego utworu muzykę. Premiera piosenki odbędzie się w najbliższą niedzielę - 14 czerwca. Tego dnia usłyszycie ją również na antenie Naszego Radia na 104,7 FM.
Wotum zaufania oraz absolutorium dla Zarządu Powiatu Sieradzkiego
Dzisiaj, 14:52:00
Rada Powiatu Sieradzkiego udzieliła wotum zaufania oraz absolutorium Zarządowi Powiatu Sieradzkiego za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Były to najważniejsze decyzje podjęte podczas wczorajszej sesji.
Samoloty F-35 na wyposażeniu Wojska Polskiego
Dzisiaj, 14:01:33
Polskie Siły Powietrzne oficjalnie wzbogaciły się o samoloty F-35. To istotny element modernizacji armii i wzmacniania bezpieczeństwa Polski. Dziś odbyła się uroczystość powitania pierwszych myśliwców F-35 „Husarz” w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku.
Komentarze