Zakładać maseczki, czy też niekoniecznie?
Maseczki ochronne. Czy wychodząc z domu warto je mieć, a jeśli już tak to jak ich prawidłowo używać? Poniżej kilka podpowiedzi.
Przede wszystkim należy podkreślić, że dziś nie ma w tej sprawie jednoznacznej rekomendacji ministra zdrowia. Specjaliści podkreślają jednak, że prawidłowo noszone i używane maseczki mogą być w miejscach publicznych przydatne.
- Nie rekomenduje się powszechnego noszenia maseczek, ale na pewno warto się w nie zaopatrzyć i stosować. Po pierwsze w sytuacji, gdy sami jesteśmy zainfekowani, a po drugie, gdy zmuszeni jesteśmy wyjść na zewnątrz, na przykład po niezbędne zakupy. Co prawda ciężko jest dziś nabyć maseczki barierowe pełne, ale są też inne rozwiązania - mówi Dariusz Kałdoński, zastępca dyrektora ds. medycznych Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu.
Elementarną ochronę dają maseczki ogólnodostępne szyte z bawełny. Po powrocie do domu można je prać i stosować po raz kolejny.
- Ważne są tu jednak pewne procedury. Takiej maseczki nie należy co chwila ściągać czy poprawiać na twarzy rękami w rękawiczkach, którymi dotyka się wszystkiego dookoła. Najbardziej przerażający jest ten obraz maseczek noszonych na czole, czy zsuniętych pod brodę oraz bez przerwy poprawianych rękami, bo takie maseczki stanowią większe zagrożenie, niż ich zupełny brak - podkreśla D. Kałdoński.
Tego rodzaju zabezpieczenie warto też stosować, gdy mamy kaszel, albo kichamy, bo wtedy zabezpieczamy przed sobą inne osoby w pobliżu. To jest ta podstawowa rekomendacja.
Warto dodać, że specjalny film instruktażowy dotyczący prawidłowego używania maseczek zamieścił wczoraj na swojej stronie internetowej Urząd Miasta w Zduńskiej Woli.
Więcej informacji
Czarna niedziela nad wodą w Jeziorsku
Wczoraj, 15:12:04
Tragiczny bilans niedzielnych zdarzeń nad zbiornikiem wodnym Jeziorsko. Doszło tam do bardzo poważnych zdarzeń, które pokazują, jak niebezpieczny potrafi być żywioł, jakim jest woda. W miejscowości Brodnia (gm. Pęczniew) z wody wyłowiono ciało mężczyzny. Drugie zdarzenie dotyczyło mężczyzny, który skoczył do wody z tamy.
Groźny wypadek na hulajnodze elektrycznej. Ranne dwie 14-latki
Wczoraj, 13:43:27
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Zduńskiej Woli. Dwie nastolatki, jadąc niezgodnie z przepisami na jednej hulajnodze elektrycznej i bez kasków, przewróciły się. Uderzyły głowami o nawierzchnię jezdni. Zostały przetransportowane do szpitala w Łodzi.
Wróblewski Festiwal Muzyki i Rozrywki
Wczoraj, 16:02:13
To będzie dzień i wieczór wspaniałej zabawy pod chmurką. Na swe tegoroczne Dni zaprasza Gmina Wróblew (Pow. Sieradzki).
Komentarze