Od dziś mniejsze obostrzenia
Od dziś, 20 kwietnia, stopniowo będą zmniejszać się obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z pandemią koronawirusa. To m.in. otwarcie lasów i parków czy większa swoboda podczas robienia zakupów.
- Od 20 kwietnia przystępujemy do stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń; po pierwsze otwarcie lasów i parków, przy czym nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, do bardzo szerokich wyjść - oświadczył w miniony czwartek premier Mateusz Morawiecki.
- Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu, stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń. W ramach tego zestawu powrotu do nowej normalności, czy do nowej rzeczywistości gospodarczej, mamy przede wszystkim kilka nowych komunikatów. Po pierwsze otwarcie lasów i parków. Przy czym nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, do bardzo szerokich wyjść; to ma być zwiększony komfort zdrowia psychicznego dla ludzi i tak do tego podchodzimy - powiedział szef rządu.
- Niektóre obostrzenia będą długo obowiązywały. Zakaz imprez masowych, koncertów. Tam, gdzie mamy wysokie prawdopodobieństwo że nie będzie to wpływało na gwałtowny wzrost zakażeń, tam decydujemy się na zmiany - mówi premier.
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podkreśla, że z nowymi zasadami będzie trzeba żyć "rok lub dwa". Wyjaśnia, że na rządowym planie luzowania obostrzeń nie ma na razie dat, ponieważ decyzje będą podejmowane po analizie aktualnej sytuacji.
- Od tego na ile będziemy zachowywali ten dystans i reguły sanitarne zależy, czy będziemy mogli przejść do kolejnego etapu. Byłoby nieuczciwe mówienie państwu, że z konkretną datą pozwolimy na konkretny typ działalności - dodaje Szumowski.
Podstawy nowej normalności:
- 2 metry odstępu w przestrzeni publicznej
- zakrywanie nosa i ust
- zasady sanitarne w miejscach gromadzenia się ludzi
- kwarantanna i izolacja
- zdalna praca i edukacja
Pierwszy etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawiursem:
Od 20 kwietnia
- wstęp do lasów, parków jest dozwolony, ale place zabaw nadal są zamknięte (Pamiętajmy, że nadal obowiązuje zakaz grupowania się i trzeba zachowywać bezpieczny odstęp. Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma)
- w sklepach do 100 mkw jest możliwość wejścia 4 klientów na jedną kasę
- w sklepach większych - jedna osoba na 15 mkw
- pracownicy handlu mają być podawani kontroli zdrowia
- jedna osoba na 15 mkw obowiązuje także w kościołach
- z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone są osoby powyżej 13 roku życia
Wszystkie wcześniejsze obostrzenia wprowadzone przez rząd nadal obowiązują!
Więcej o aktualnych zasadach i ograniczeniach przeczytasz TUTAJ
Więcej informacji
Czarna niedziela nad wodą w Jeziorsku
Wczoraj, 15:12:04
Tragiczny bilans niedzielnych zdarzeń nad zbiornikiem wodnym Jeziorsko. Doszło tam do bardzo poważnych zdarzeń, które pokazują, jak niebezpieczny potrafi być żywioł, jakim jest woda. W miejscowości Brodnia (gm. Pęczniew) z wody wyłowiono ciało mężczyzny. Drugie zdarzenie dotyczyło mężczyzny, który skoczył do wody z tamy.
Groźny wypadek na hulajnodze elektrycznej. Ranne dwie 14-latki
Wczoraj, 13:43:27
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Zduńskiej Woli. Dwie nastolatki, jadąc niezgodnie z przepisami na jednej hulajnodze elektrycznej i bez kasków, przewróciły się. Uderzyły głowami o nawierzchnię jezdni. Zostały przetransportowane do szpitala w Łodzi.
Wróblewski Festiwal Muzyki i Rozrywki
Wczoraj, 16:02:13
To będzie dzień i wieczór wspaniałej zabawy pod chmurką. Na swe tegoroczne Dni zaprasza Gmina Wróblew (Pow. Sieradzki).
Komentarze