Sieradz. Powiatowy sztab antykryzysowy
W sieradzkim starostwie spotkał się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Tematem był wzrost wykrytych przypadków koronawirusa w Szpitalu Wojewódzkim w Sieradzu. Posiedzeniu przewodniczył starosta sieradzki Mariusz Bądzior. Sytuacja jest rozwojowa.
- Szpital nie jest samotną wyspą. Pracownicy mają rodziny, robią zakupy, chodzą do sklepów. Dlatego chyba nikt nie ma wątpliwości, że zarażonych jest znacznie więcej i wariant śląski nie jest wykluczony. Poza tym błędem jest sądzić, iż pacjenci zarażają się tylko u nas. Mieliśmy przypadki osób przyjmowanych na oddziały, u których wykryliśmy koronawirusa już pierwszego dnia pobytu w szpitalu. Niemożliwe więc, by akurat w ich przypadku COVID wyszedł od nas – powiedział dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu Witold Stefaniak.
Według stanu na poniedziałek (8 czerwca) rano, w placówce było 80 osób z pozytywnym testem na koronawirusa. Są to i pacjenci, i pracownicy. Jeden przypadek odnotowano również w leżącym naprzeciwko szpitala Domu Pomocy Społecznej. Jest to pielęgniarka.
Zdaniem Jolanty Jezierskiej z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sieradzu, kluczową sprawą jest wykonanie możliwie największej liczby testów i odizolowanie osób zdiagnozowanych pozytywnie od zdrowych. Ograniczeniem jest przepustowość laboratoriów badających wymazy. Oczekiwanie na wyniki może więc trwać.
Zwiększona zachorowalność spowodowała, że władze Sieradza rozważają ponowne zamknięcie podległych mu szkół i przedszkoli. Po spotkaniu PZZK w starostwie, prezydent Paweł Osiewała zdecydował, że od wtorku, 9 czerwca, zamknięte będą place zabaw i siłownie zewnętrzne. Działalności nie wznowi też na razie Sieradzkie Centrum Kultury.
Wszyscy uczestnicy posiedzenia zgodnie stwierdzili, że wpływ na sytuację epidemiologiczną w mieście i powiecie mogło mieć rozluźnienie obostrzeń, mających ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.
- Zwrócimy się do policji z prośbą, by zwracała większą uwagę na osoby niestosujące się do przyjętych odgórnie zasad i upominała je. To w tej chwili sprawa dużej wagi, zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej - mówi starosta Mariusz Bądzior.
Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sieradzu. Udział w nim wzięli przedstawiciele samorządów (powiatowego: starosta Mariusz Bądzior, wicestarosta Kazimiera Gotkowicz oraz Roman Dąbek z Wydziału Organizacyjnego sieradzkiego starostwa, oraz miejskiego: prezydent Paweł Osiewała i sekretarz miasta Jarosław Trojanowski), sanepidu (Jolanta Jezierska), Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu (dyrektor Witold Stefaniak) oraz Domu Pomocy Społecznej w Sieradzu (dyrektor Aleksandra Gadomska).
Więcej informacji
Czarna niedziela nad wodą w Jeziorsku
Wczoraj, 15:12:04
Tragiczny bilans niedzielnych zdarzeń nad zbiornikiem wodnym Jeziorsko. Doszło tam do bardzo poważnych zdarzeń, które pokazują, jak niebezpieczny potrafi być żywioł, jakim jest woda. W miejscowości Brodnia (gm. Pęczniew) z wody wyłowiono ciało mężczyzny. Drugie zdarzenie dotyczyło mężczyzny, który skoczył do wody z tamy.
Groźny wypadek na hulajnodze elektrycznej. Ranne dwie 14-latki
Wczoraj, 13:43:27
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Zduńskiej Woli. Dwie nastolatki, jadąc niezgodnie z przepisami na jednej hulajnodze elektrycznej i bez kasków, przewróciły się. Uderzyły głowami o nawierzchnię jezdni. Zostały przetransportowane do szpitala w Łodzi.
Wróblewski Festiwal Muzyki i Rozrywki
Wczoraj, 16:02:13
To będzie dzień i wieczór wspaniałej zabawy pod chmurką. Na swe tegoroczne Dni zaprasza Gmina Wróblew (Pow. Sieradzki).

Komentarze