Obostrzenia przedłużone - wyjątkiem przedszkola i żłobki
Dzisiaj na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń. Pojawiają się jednak pewne zmiany, od 19 kwietnia dzieci będą mogły uczęszczać do żłobków i przedszkoli, będzie można również uprawiać sport na świeżym powietrzu.
- Widzimy, że mniej więcej od dwóch tygodni jest malejąca liczba zleceń na testy - mówił Adam Niedzielski. - Apogeum trzeciej fali zachorowań mieliśmy w zeszłych tygodniach. Teraz następuje apogeum w szpitalach.
- Dostępność łóżek to prawie 46 tys., czyli bufor bezpieczeństwa na dziś to blisko 12 tys. łóżek. Respiratorów jest mniej więcej 4,5 tys. Tu też mamy bufor bezpieczeństwa, gdyby pojawił się jakiś efekt zachorowań po świętach (...) Obłożenie łóżek i respiratorów to mniej więcej 75 proc. To oznacza, że w perspektywie tygodnia mamy stabilizujący się trend, ale jest on na bardzo wysokim poziomie. To główna przesłanka, aby przedłużyć restrykcje o tydzień - mówił Niedzielski.
Zamknięte hotele
Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.
Otwarte przedszkola i żłobki
Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.
Możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu
Sport – działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Od 19 kwietnia dopuszczona jest możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Rząd zgadza się również na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób.
Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian
Dotychczasowe obostrzenia przedłużone zostają do niedzieli, 25 kwietnia 2021 r.
Handel – ograniczenia
Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:
- 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
- 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.
Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.
Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
Więcej informacji
Łódzki Dom Kultury i Zduńska Wola z porozumieniem
Dzisiaj, 14:09:59
Zduńska Wola formalizuje współpracę z Łódzkim Domem Kultury. Podpisano porozumienie, które będzie skutkowało wspólnymi działaniami w zakresie inicjowania i realizowania działań kulturalnych.
Opieka koordynowana w Łódzkiem
Dzisiaj, 13:31:52
Opieka koordynowana działa od 1 października 2022 r. W Łódzkiem w styczniu 2023 r. było zaledwie 42 placówki, które przystąpiły do projektu. Rok później było już ich 158, a w styczniu 2025- 211 placówek. Obecnie opieką koordynowaną w województwie łódzkim objętych jest 2 300 000 pacjentów, czyli około 70 proc. wszystkich zadeklarowanych pacjentów.
Legendarny zespół wystąpi w Sieradzu
Dzisiaj, 13:29:27
W sobotę Rynek w Sieradzu wypełni się muzyką, tańcem i wyjątkową energią jednego z najbardziej rozpoznawalnych zespołów w Polsce. O godz. 20.00 wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu.

Komentarze