15.07.2021 10:04:11 (Aktualizacja: 18.07.2021 16:33:39)

Zduńskowolski młot rusza na podbój Tallinna

Tomasz Ratajczyk zajął 7. miejsce w finale rzutu młotem na mistrzostwach Europy juniorów w Tallinnie. W tej samej konkurencji, tyle że wśród pań 11. miejsce zajęła Karolina Bomba.

(fot. Tomasz Ratajczyk)

Tomek trafił tylko dwa rzuty. Ten lepszy wystarczył na odległość 74.07 m. Złoto zdobył Dawid Piłat. Młociarz Stali Mielec, który niedawno przegrał z Ratajczykiem walkę o tytuł mistrza Polski juniorów, poprawił w Tallinnie własny rekord kraju U20. W najlepszej próbie osiągnął wynik 79.59 m. Drugi był Niemiec Merlin Hummel (79.32 m), trzeci Francuz Jean Baptise Bruxelle (77.90 m).

Awans do finału wywalczyła też Karolina. Jej najlepszy rzut z tego konkursu to 57.33 m. Wygrała Finka Silja Kosonen (71.06 m). Druga była Francuzka Rose Loga (67.70 m), trzecia Białorusinka Maryola Bukel (63.25 m).

W eliminacjach Bomba po raz pierwszy w karierze rzuciła ponad 60 metrów (dokładnie 60.94 m). Zduńskowolanka awansowała do finału z siódmym wynikiem.

Ratajczyk i Bomba mają już wiele sukcesów na swoim koncie. Niedawno w Lublinie zostali mistrzami Polski juniorów. Nie będzie to też ich pierwszy start na imprezie międzynarodowej. W przeszłości rywalizowali już na mistrzostwach Europy oraz Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Buenos Aires. W 2018 roku Tomek zdobył brązowy medal mistrzostw Europy U18. Oboje reprezentują już kluby ze stolicy (Tomek – AZS AWF Warszawa, a Karolina – Skrę Warszawa).

Reprezentacja Polski na mistrzostwa w Tallinnie liczy 62 zawodników. Póki co Biało-Czerwoni zdobyli osiem medali - 3 złote, 3 srebrne i 2 brązowe.