10.06.2022 23:43:50

Srebro i życiówka. Kolejny medal Agnieszki Bednarek

W Suwałkach zakończyły się mistrzostwa Polski seniorów w lekkoatletyce. Drugie miejsce w konkursie trójskoku zajęła Agnieszka Bednarek ze Smaszkowa (AZS Łódź). Blisko medalu był Tomasz Ratajczyk (AZS AWF Warszawa). Zduńskowolanin był czwarty w rzucie młotem. Startowali też inni zawodnicy z naszego regionu.

(fot. Agnieszka Bednarek)

Najlepszą próbę Bednarek zanotowała w trzeciej serii. Skoczyła 13.64 m i o 9 cm poprawiła rekord życiowy. Ten skok dał jej prowadzenie w konkursie. Dopiero w piątej serii wyprzedziła ją Adrianna Szóstak (AZS Poznań), która w ostatnim skoku jeszcze poprawiła swój wynik i zakończyła zmagania z rezultatem 13.84 m. Szóstak obroniła tytuł sprzed roku. Brąz wywalczyła Karolina Młodawska (KKL Kielce) z wynikiem 13.61 m. Wszystkie trzy zawodniczki stały na podium również w ubiegłorocznej edycji mistrzostw kraju.

Na mistrzostwach Polski seniorów na otwartym stadionie Bednarek ma już cztery medale – dwa srebrne (2018 i 2022 rok) oraz dwa brązowe (2020 i 2021 rok). W tym roku zdobyła też srebrno na halowych mistrzostwach Polski.

Z prawdziwymi tuzami polskiej i światowej lekkoatletyki rywalizował Ratajczyk. Zduńskowolanin spisał się znakomicie. Poprawił rekord życiowy wynikiem 71.32 m (poprzedni wynosił 70.78 m), co dało mu czwartą lokatę. Złoto zdobył mistrz olimpijski Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok), który w najlepszej próbie osiągnął wynik 80.90 m. Tuż za nim był czterokrotny mistrz świata (AZS AWF Katowice) Paweł Fajdek – 77.13 m. Podium uzupełnił Marcin Wrotyński (AZS Poznań) – 73.77 m.

Do finału na 100 m awansował zduńskowolanin Adam Łukomski (AZS AWF Wrocław). Zakończył start na 7. miejscu z czasem 10.58 s. W eliminacjach pobiegł nieco szybciej – 10.53 s. W tym samym biegu rywalizował z Jarosławem Gołąbem. Zawodnik klubu LKS MOSiR Sieradz pobiegł w czasie 10.83 s. i został sklasyfikowany na 18. miejscu. Złoto obronił Dominik Kopeć (Agros Zamość) – 10.20 s. Za jego plecami znaleźli się Przemysław Słowikowski (MKL Szczecin) i Patryk Wykrota (Stal Ostrów Wielkopolski). Obaj pobiegli w czasie 10.34 s. Łukomski wraz z kolegami z klubu zajął też 7. miejsce w sztafecie 4x100 m (52.74 s.).

12. miejsce w biegu na 3000 m z przeszkodami zajął Arkadiusz Maruszewski (AZS AWF Wrocław). Sieradzanin pobiegł w czasie 9:54.60. Złoto zdobył Mikołaj Czeronek (Śląsk Wrocław) – 8:47.71, srebro Mateusz Kaczmarek (BKS Bydgoszcz) – 8:48.07, a brąz Adam Kołodziej (Wisła Junior Sandomierz) – 8:53.20.

W eliminacjach biegu na 400 m startował Jakub Pędziwiatr z klubu LKS MOSiR Sieradz. Czas 49.63 s. dał mu 22. miejsce. Wygrał Karol Zalewski (AZS UWM Olsztyn) – 46.44 s. Drugi był Kajetan Duszyński (AZS Łódź) – 46.57 s., a trzeci Mateusz Rzeźniczak (RKS Łódź) – 46.77 s.

Startowała też Karolina Bomba (Skra Warszawa). W konkursie rzutu młotem zduńskowolanka zaliczyła trzy próby spalone i nie została sklasyfikowana. Mistrzynią kraju została Malwina Kopron (Wisła Puławy) – 69.60 m. Na podium stały też Ewa Różańska (AZS AWF Warszawa) – 69.24 m i Katarzyna Furmanek (KKL Kielce) – 68.69 m. Wielka faworytka, trzykrotna mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk (AZS AWF Katowice) nie startowała z powodu kontuzji odniesionej podczas pościgu za złodziejem, który próbował ukraść jej auto.