18.02.2023 19:56:53

Adam Łukomski halowym wicemistrzem Polski!

Fantastyczny występ Adama Łukomskiego na Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkoatletyce w Toruniu. Sprinter ze Zduńskiej Woli został wicemistrzem kraju na 60 m seniorów, a wśród młodzieżowców sięgnął po złoty medal. Łukomski startował też na 200 m, gdzie zajął czwarte miejsce wśród seniorów i drugie jako młodzieżowiec.

(fot. nasze.fm (zdjęcie poglądowe))

Już w biegu eliminacyjnym Łukomski spisał się znakomicie. Na mecie osiągnął wynik 6.68 s. Znacząco poprawił dotychczasową życiówkę (6.75 s.) i do finału awansował z drugim czasem.

W walce o medal zduńskowolanin pobiegł jeszcze szybciej – 6.64 s. Szybszy był tylko Dominik Kopeć (6.58 s.). To zawodnik, który rok temu na mistrzostwach Europy zdobył z polską reprezentacją brązowy medal w sztafecie 4x100 m, a indywidualnie był na 15. miejscu w biegu na 100 m. Łukomski wygrał za to z Przemysławem Słowikowskim, który stanął na trzecim stopniu podium (6.68 s.). To również sprinter, który rok temu zdobył brąz mistrzostw Europy w sztafecie, a indywidualnie na 100 m był 16.

Oddzielnie prowadzona była klasyfikacja młodzieżowców. W niej wychowanek PARK-u Zduńska Wola okazał się bezkonkurencyjny. Drugi był Jakub Lempach (6.71 s.), a trzeci Patryk Krupa (6.76 s.).

Czas 6.64 s. to 35. najlepszy w tym roku wynik w Europie. Tylko 0,01 s. zabrakło Łukomskiemu, by wywalczyć minimum na Halowe Mistrzostwa Europy w Stambule.

Dodajmy, że żaden zawodnik w historii, który trenował w naszym regionie nie przebiegł dystansu 60 m tak szybko jak Łukomski. Do tej pory najlepszy wynik miał Marek Zalewski. W 1994 roku zawodnik Startu-Resursa Zduńska Wola pobiegł w czasie 6,67 s.

Dla Łukomskiego to pierwszy medal mistrzostw Polski w kategorii seniorów. Do tej pory odnosił największe sukcesy jako junior młodszy. W 2018 roku został mistrzem Polski na 200 m, a potem startował na mistrzostwach Europy U18, gdzie zdobył brąz w sztafecie szwedzkiej. Rywalizował także na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w Buenos Aires. Rok później na mistrzostwach Polski juniorów startował w biegu na 400 m, gdzie zajął 5. miejsce. W następnych sezonach zduńskowolanin wrócił do rywalizacji na krótszych dystansach.

Dzisiaj zduńskowolanin startował na 200 m. W finale zajął 4. miejsce z wynikiem 21.43 s. W eliminacjach również miał czwarty wynik w stawce. Był to jednak znacznie lepszy rezultat. Pobiegł w czasie 21.01 s. To również najlepszy halowy wynik w historii naszego regionu. By stanąć na podium trzeba było biegać poniżej 21 sekund. Wygrał Albert Komański (20.56 s.), drugi był Łukasz Żok (20.74 s.), a trzeci Patryk Wykrota (20.96 s.)

Łukomski rozpoczynał karierę jako podopieczny trenera Tomasza Szewczyka. Obecnie reprezentuje klub AZS AWF Wrocław.

W Toruniu startowali też inni lekkoatleci w naszego regionu. 9. miejsce w trójskoku zajął Szymon Gabrysiak (PARK Zduńska Wola), który w najlepszej próbie skoczył 14.24 m. Wśród młodzieżowców został sklasyfikowany na 4. miejscu i do trzeciego zawodnika stracił tylko 10 cm.

W eliminacjach biegu na 60 m startował Jarosław Gołąb. Sprinter LKS-u MOSiR Sieradz miał wynik 6.94 s. i został sklasyfikowany na 15. miejscu.

LKS MOSiR Sieradz wystawił też sztafetę 4x200 m. Zajęła 10. miejsce z czasem 1:31.70. W jej składzie pobiegli: Gołąb, Patryk Pawłowski, Miłosz JarząbJakub Pędziwiatr.