Studenci medycyny będą się uczyć w sieradzkim szpitalu
Szpital Wojewódzki w Sieradzu rozpoczyna ważną współpracę z Uniwersytetem Kaliskim im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Studenci Wydziału Lekarskiego tej uczelni będą część zajęć klinicznych realizować właśnie tutaj. Dziś, 22 maja, w sieradzkim szpitalu podpisano porozumienie o współpracy w tym zakresie.
Dla przyszłych medyków to szansa, aby zdobywać wiedzę nie tylko z książek, ale też w prawdziwych warunkach, przy pacjentach i z pomocą doświadczonych lekarzy. Zajęcia kliniczno-dydaktyczne będą odbywać się w Centrum Psychiatrycznym w Warcie oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, Kardiologicznym, Diabetologicznym i Medycyny Paliatywnej. To tu studenci będą uczyć się nie tylko medycyny, ale także empatii, cierpliwości i zrozumienia.
- Po 35 latach od otwarcia Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu, bo 24 maja mamy taką okrągłą rocznicę, placówka jest cały czas zdolna do rozwoju i tworzenia wielkich rzeczy. Bo porozumienie, które dziś zawieramy to wielka sprawa i świetne rokowania na dalszą dobrą przyszłość i rozwój - mówi Piotr Wojtysiak, wicemarszałek województwa łódzkiego. - Współpraca kadrowa i przede wszystkim szkoleniowa z Uniwersytetem Kaliskim daje nadzieję na rozwiązanie problemów z barkami kadrowymi, z którymi borykamy się w całym kraju, ale liczymy też na to, że pozwoli na otwarcie w przyszłości także oddziałów klinicznych. To piękny prezent jubileuszowy, ważny dla mieszkańców Sieradza, powiatu sieradzkiego i całego województwa łódzkiego - dodaje.
Uzyskanie statusu oddziałów klinicznych będzie ważnym krokiem, który otworzy nowe możliwości doskonalenia opieki nad pacjentami. Obecność studentów to także szansa na to, że wrócą tu w przyszłości jako lekarze i zostaną na stałe.
- Nasi studenci, sprawdziliśmy, pochodzą też z byłego województwa sieradzkiego i już za cztery lata będą mogli tu pracować, bo właśnie wtedy opuszczą mury naszej uczelni. A zależy nam na tym, żeby pracowali w miejscu, gdzie się kształcą lub skąd pochodzą - mówi prof. dr hab. Andrzej Wojtyła, rektor Uniwersytetu Kaliskiego. - Przypominam, że nasze pielęgniarki i ratownicy medyczni odbywają praktyki w państwa szpitalu i wiem, że są bardzo zadowoleni, i z fachowości kadry, i ze wsparcia, które tu otrzymują. Serdecznie dziękuję za to, że możemy podpisać umowę o współpracy - podkreślił podczas podpisania porozumienia rektor kaliskiej uczelni.
Porozumienie z Uniwersytetem Kaliskim i prowadzenie zajęć klinicznych dla Wydziału Lekarskiego to dla szpitala w Sieradzu duże wyróżnienie. Pokazuje, że pracują tu świetni specjaliści, którzy mogą dzielić się wiedzą z młodymi lekarzami. Placówka ma też nowoczesny i specjalistyczny sprzęt.
Zarząd Województwa Łódzkiego wspiera szpitala w Sieradzu. W ubiegłym roku placówka otrzymała blisko 6 mln zł dofinansowania z budżetu województwa.
- Pierwszego pacjenta przyjęliśmy 28 maja 1990 roku. Szpital był planowany wtedy na 600 łóżek. Dzisiaj łóżek mamy około 650, czyli zrealizowaliśmy to, co nam zlecono. Myślę, że ten ciąg zdarzeń, poczynając od budowy szpitala do tego, co robimy dzisiaj, do współpracy samorządowej, czy międzywojewódzkiej, przyczyni się do tego, że studenci Uniwersytetu Kaliskiego będą w przyszłości zadowoleni z naszej wiedzy, z naszej nauki i będą chcieli pracować w naszym szpitalu - dodaje prof. dr hab. Jacek Śmigielski, dyrektor szpitala w Sieradzu.
Więcej informacji
Wiktoria Szewłoga i jej piosenka ?We śnie?
Dzisiaj, 15:55:30
Wiktoria Szewłoga, młoda wokalistka ze Zduńskiej Woli nagrała swoją debiutancką piosenkę pt. "We śnie". Na co dzień szlifuje swój wokalny talent pod okiem i uchem instruktora Wiktora Bartosa, który napisał do tego utworu muzykę. Premiera piosenki odbędzie się w najbliższą niedzielę - 14 czerwca. Tego dnia usłyszycie ją również na antenie Naszego Radia na 104,7 FM.
Wotum zaufania oraz absolutorium dla Zarządu Powiatu Sieradzkiego
Dzisiaj, 14:52:00
Rada Powiatu Sieradzkiego udzieliła wotum zaufania oraz absolutorium Zarządowi Powiatu Sieradzkiego za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Były to najważniejsze decyzje podjęte podczas wczorajszej sesji.
Samoloty F-35 na wyposażeniu Wojska Polskiego
Dzisiaj, 14:01:33
Polskie Siły Powietrzne oficjalnie wzbogaciły się o samoloty F-35. To istotny element modernizacji armii i wzmacniania bezpieczeństwa Polski. Dziś odbyła się uroczystość powitania pierwszych myśliwców F-35 „Husarz” w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Komentarze