26.06.2025 11:29:29
Sieradz

Grunt jest już miasta

Po ponad 30 latach sporów i ciągnących się rozpraw sądowych Miasto Sieradz uregulowało sprawę gruntu, na którym częściowo stoi magistrat i funkcjonujący przy nim parking na placu Wojewódzkim. Urząd, od kilku dni jest stuprocentowym właścicielem spornego terenu.

(fot. arch. Urząd Miasta Sieradza)

Historia terenu sięga początku lat 90-tych ubiegłego wieku, choć tak naprawdę, by zrozumieć jego istotę trzeba byłoby się cofnąć do lat 50-tych XX w., gdy w wyniku nacjonalizacji istniejący w tej części miasta zakład założony jeszcze przed wojną przez Kazimierza Lipińskiego (wówczas był to adres Kościuszki 7). W latach 70-tych budynki zakładu i kamienicy, w której mieszkała rodzina Lipińskich rozebrano i postawiono gmach Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Spadkobiercy Lipińskiego w 1991 roku wystąpili o odszkodowanie za działkę wielkości 1858 metrów, z czego 259 metrów znajduje się pod budynkiem urzędu. Reszta to pas zieleni, taras, parking i chodnik. Przez ponad 30 lat sporu wiele było pomysłów, jak rozwiązać sprawę i nie płacić odszkodowania spadkobiercom z tytułu bezumownego korzystania z gruntu. Rozwiązania nie przynosiły też kolejne rozprawy sądowe.

Wielki krok udało się wykonać pod koniec lutego ubiegłego roku, gdy Miasto stało się współwłaścicielem terenu, nabywając 50 proc. udziału w gruncie. Kilka dni temu sprawę natomiast zakończono definitywnie, kupując pozostałą jego część. 

- Myślę, że to historyczna chwila dla Sieradza, bo wielu prezydentów przede mną mierzyło się z tym problemem i wreszcie szczęśliwie udało nam się doprowadzić do sytuacji, gdy budynek magistratu i przyległa do niego część placu Wojewódzkiego jest w całości własnością Miasta - mówi Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.  

Co to oznacza? Przede wszystkim, będąc już formalnie właścicielem terenu sieradzki magistrat może zająć się zagospodarowaniem i remontem tarasu przed UM, jak i prowadzącego na niego podjazdu dla osób niepełnosprawnych.

- Z całą pewnością, nie było to powodem do dumy, ale nie mogliśmy niestety nic z tym zrobić, bo to nie było naszą własnością. Teraz jesteśmy właścicielem i możemy dokonywać stosownych inwestycji. Chcemy poprawić dostępność do Urzędu i estetykę tego miejsca. Jestem dumny, że po kilkudziesięciu latach, jestem tym prezydentem, który tę sprawę doprowadził do końca - wyjaśnia prezydent.

bp / źródło: Urząd Miasta Sieradza

Komentarze

ja
27.06.2025 09:07:36
"Gratulując" Michałowi miałem na myśli to jak pięknie przekręcił sprawę!
J.
27.06.2025 08:10:53
Historyczny to jest wszechobecny brud i zaniedbane miasto.
eR
27.06.2025 07:49:30
To może w końcu będzie ten płatny parking jak w każdym innym mieście.
Obserwator
27.06.2025 07:19:48
30 lat to przez zasiedzenie poszło haha
Do fg
27.06.2025 07:17:57
Ty najlepiej wiesz jak to było.
J23
27.06.2025 07:16:08
Jak kto nie lubi Pawła O. to oczywiście rozmydlać będzie sprawę, ale przez to że poprzednicy tego nie załatwili to miasto musiało płacić cały czas odszkodowania spadkobiercom. Co niektórzy nie przyjmują to do wiadomości i oczywiście chcą umniejszyć pozytywne załatwienie sprawy.
Waldemar
26.06.2025 23:36:34
A czy ktoś wie jaka była cena wykupu tego gruntu?
Spadkobierca żołnierza wyklętego
26.06.2025 22:50:22
Nikt nie chce mówić o złodziejstwie sowieckich sługusów po wojnie.A wieś to by się wściekła jak by musiała oddawać ziemię nieprawnie zagrabioną prawowitym właściciela przez sowieckich sługusów i rozdana chłopa za poparcie i współpraca.
Wujo do realista
26.06.2025 21:17:48
W Polsce szykuje się dyktatura, chcą robić problemy przy przekazaniu władzy i umocnić się u władzy na następne lata, taki w tym kraju szacunek do wyborców i demokracji. Jeżeli ludzie niie wyjdą, nie pójdą na warszawkę to nas spauperyzują. Migrant będzie miał więcej do powiedzenia niż Polak.
ja
26.06.2025 18:02:20
Michale gratuluję.
Fg
26.06.2025 16:53:47
To nie tak że Osiewała doprowadził tą sprawę do końca. To za jego prezydentury ta sprawa dobiegła końca. Jest różnica. Łatwo sobie przypisuje zasługi.
Po po
26.06.2025 16:44:29
Panie Prezydenie dwa razy płacić za to samo to żadna sztuka!!!!!
Podatnik
26.06.2025 16:42:42
Kto z Lipińskich pracował w urzędzie i w jakim dziale??? W jakich latach. Jakoś wtedy nie bylo konfliktu interesów ? Prezydenci którykolwiek wtedy był!!!!!
War
26.06.2025 16:37:59
Dwa razy Sieradz zapłacił za to samo. Brawo urzędnicy. Tak pilnujecie dokumentów!!!!!!!
Do cytat
26.06.2025 15:58:47
tylko te 3 czy 4 osoby, które przez lata systematycznie setki tysiące złotych czerpały od miasta, to pieniądze dostawały od każdego z nas, płacących podatki w mieście. Fajnie, że wreszcie udało się załatwić tę sprawę.
To wielki krok ku sprawiedliwości społecznej
26.06.2025 15:13:35
Odebrać przez komunę skutecznie nieruchomośc zwykłym ludziom i mieć z tego tytułu dume i satysfakcję w ramach obecnej demokracji . Brawo
Sieradzanin do realisty
26.06.2025 14:35:37
Ale jacy oni pokrzywdzeni? Od kilkudziesięciu lat mieli płacone co rok za grunt i teraz jeszcze dostali pieniądze za sprzedaż działki!
Cytat
26.06.2025 14:33:56
Przez ponad 30 lat sporu wiele było pomysłów, jak rozwiązać sprawę i NIE PŁACIĆ odszkodowania spadkobiercom z tytułu bezumownego korzystania z gruntu. (http://www.nasze.fm) A weź podatku nie zapłac, mandatu to ci komornika naślą a jak dalej nie zapłacisz to cię skują i posadzą. Pewnej Pani z Warszawy się to niedawno przytrafiło niestety dziecko 4-miesięczne (być może karmione piersią ) nie przezyło posiłku z buraków w rodzinie zastępczej ☹️ tak działają władze w naszym kraju ,,nie płacić " ale niewolnik-obywatel zawsze ma płacić...
Realista
26.06.2025 13:53:17
30 lat walki państwa. A raczej urzędnika UM by nie dać grosza pokrzywdzonemu pojedynczemu obywatelowi.Taki w tym kraju jest szacunek państwa do obywatela i własności
trzecia noga
26.06.2025 12:17:12
Dumny prezydent. bu cha cha.

Więcej informacji

region

Balcerzak Cup w Pałacu Prezydenckim. Zwycięskie drużyny spotkały się z Pierwszą Damą

Wczoraj, 22:17:33

Zawodniczki KKS Lech Poznań oraz zawodniczki i zawodnicy Warty Sieradz, czyli zwycięzcy tegorocznej edycji turnieju Balcerzak Cup, gościli w Pałacu Prezydenckim. Młodzi sportowcy spotkali się z Pierwszą Damą Martą Nawrocką, zwiedzili pałacowe wnętrza i przeżyli dzień, który na długo zostanie w ich pamięci.

0
Zduńska Wola

Łódzki Dom Kultury i Zduńska Wola z porozumieniem

Wczoraj, 14:09:59

Zduńska Wola formalizuje współpracę z Łódzkim Domem Kultury. Podpisano porozumienie, które będzie skutkowało wspólnymi działaniami w zakresie inicjowania i realizowania działań kulturalnych.

0
Zduńska Wola

Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji

Wczoraj, 16:00:22

Dzisiaj nadaliśmy ostatnią przed wakacyjną przerwą Posesję. Naszym gościem był Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli, z którym rozmawialiśmy m.in. jutrzejszej sesji absolutoryjnej. Nie brakowało też licznych pytań od naszych słuchaczy.

9
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
On Air
06:24
Life
Des'ree
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
On Air
04:23
Bardzo Smutna Piosenka Retro
Pod Budą
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 23.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 23.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
24.06.2026 Rozmowa dotycząca występu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Sieradzu i zmian w organizacji ruchu
24.06.2026 Na co uważać podczas upałów ? - rozmowa z M. Spławskim, lekarzem z Przychodni Alfa w Sieradzu
24.06.2026 Czarna niedziela nad wodą w Jeziorsku. Rozmowa z Patrykiem Sokalem, prezesem WOPR WŁ
24.06.2026 Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji cz.2
24.06.2026 Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji cz.1

Co, gdzie, kiedy

27.06.2026
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"
Rynek w Sieradzu
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
IV Bieg Śladami Powstańców 1863 r.
Stadion Gminny w Sędziejowicach
28.06.2026
I Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Wróblew
Gminny Ośrodek Kultury we Wróblewie
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
XIII Letnia Akademia Opery, Operetki i Musicalu
Plac przy Klasztorze OO. Bernardynów w Warcie
Kwesta na rzecz renowacji historycznych nagrobków
Cmentarz Parafialny w Rossoszycy
04.07.2026
Wróblewski Festiwal Muzyki i Rozrywki
Boisko sportowe w Słomkowie Suchym
Spotkanie przy stacji
Stacja kolejowa Sędzice (gm. Wróblew)
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Kuba i Kuba
Stygnie lato
2
Mrozu
Nie ma miejsca jak dom
3
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...