26.06.2025 11:29:29
Sieradz

Grunt jest już miasta

Po ponad 30 latach sporów i ciągnących się rozpraw sądowych Miasto Sieradz uregulowało sprawę gruntu, na którym częściowo stoi magistrat i funkcjonujący przy nim parking na placu Wojewódzkim. Urząd, od kilku dni jest stuprocentowym właścicielem spornego terenu.

(fot. arch. Urząd Miasta Sieradza)

Historia terenu sięga początku lat 90-tych ubiegłego wieku, choć tak naprawdę, by zrozumieć jego istotę trzeba byłoby się cofnąć do lat 50-tych XX w., gdy w wyniku nacjonalizacji istniejący w tej części miasta zakład założony jeszcze przed wojną przez Kazimierza Lipińskiego (wówczas był to adres Kościuszki 7). W latach 70-tych budynki zakładu i kamienicy, w której mieszkała rodzina Lipińskich rozebrano i postawiono gmach Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Spadkobiercy Lipińskiego w 1991 roku wystąpili o odszkodowanie za działkę wielkości 1858 metrów, z czego 259 metrów znajduje się pod budynkiem urzędu. Reszta to pas zieleni, taras, parking i chodnik. Przez ponad 30 lat sporu wiele było pomysłów, jak rozwiązać sprawę i nie płacić odszkodowania spadkobiercom z tytułu bezumownego korzystania z gruntu. Rozwiązania nie przynosiły też kolejne rozprawy sądowe.

Wielki krok udało się wykonać pod koniec lutego ubiegłego roku, gdy Miasto stało się współwłaścicielem terenu, nabywając 50 proc. udziału w gruncie. Kilka dni temu sprawę natomiast zakończono definitywnie, kupując pozostałą jego część. 

- Myślę, że to historyczna chwila dla Sieradza, bo wielu prezydentów przede mną mierzyło się z tym problemem i wreszcie szczęśliwie udało nam się doprowadzić do sytuacji, gdy budynek magistratu i przyległa do niego część placu Wojewódzkiego jest w całości własnością Miasta - mówi Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.  

Co to oznacza? Przede wszystkim, będąc już formalnie właścicielem terenu sieradzki magistrat może zająć się zagospodarowaniem i remontem tarasu przed UM, jak i prowadzącego na niego podjazdu dla osób niepełnosprawnych.

- Z całą pewnością, nie było to powodem do dumy, ale nie mogliśmy niestety nic z tym zrobić, bo to nie było naszą własnością. Teraz jesteśmy właścicielem i możemy dokonywać stosownych inwestycji. Chcemy poprawić dostępność do Urzędu i estetykę tego miejsca. Jestem dumny, że po kilkudziesięciu latach, jestem tym prezydentem, który tę sprawę doprowadził do końca - wyjaśnia prezydent.

bp / źródło: Urząd Miasta Sieradza

Komentarze

ja
27.06.2025 09:07:36
"Gratulując" Michałowi miałem na myśli to jak pięknie przekręcił sprawę!
J.
27.06.2025 08:10:53
Historyczny to jest wszechobecny brud i zaniedbane miasto.
eR
27.06.2025 07:49:30
To może w końcu będzie ten płatny parking jak w każdym innym mieście.
Obserwator
27.06.2025 07:19:48
30 lat to przez zasiedzenie poszło haha
Do fg
27.06.2025 07:17:57
Ty najlepiej wiesz jak to było.
J23
27.06.2025 07:16:08
Jak kto nie lubi Pawła O. to oczywiście rozmydlać będzie sprawę, ale przez to że poprzednicy tego nie załatwili to miasto musiało płacić cały czas odszkodowania spadkobiercom. Co niektórzy nie przyjmują to do wiadomości i oczywiście chcą umniejszyć pozytywne załatwienie sprawy.
Waldemar
26.06.2025 23:36:34
A czy ktoś wie jaka była cena wykupu tego gruntu?
Spadkobierca żołnierza wyklętego
26.06.2025 22:50:22
Nikt nie chce mówić o złodziejstwie sowieckich sługusów po wojnie.A wieś to by się wściekła jak by musiała oddawać ziemię nieprawnie zagrabioną prawowitym właściciela przez sowieckich sługusów i rozdana chłopa za poparcie i współpraca.
Wujo do realista
26.06.2025 21:17:48
W Polsce szykuje się dyktatura, chcą robić problemy przy przekazaniu władzy i umocnić się u władzy na następne lata, taki w tym kraju szacunek do wyborców i demokracji. Jeżeli ludzie niie wyjdą, nie pójdą na warszawkę to nas spauperyzują. Migrant będzie miał więcej do powiedzenia niż Polak.
ja
26.06.2025 18:02:20
Michale gratuluję.
Fg
26.06.2025 16:53:47
To nie tak że Osiewała doprowadził tą sprawę do końca. To za jego prezydentury ta sprawa dobiegła końca. Jest różnica. Łatwo sobie przypisuje zasługi.
Po po
26.06.2025 16:44:29
Panie Prezydenie dwa razy płacić za to samo to żadna sztuka!!!!!
Podatnik
26.06.2025 16:42:42
Kto z Lipińskich pracował w urzędzie i w jakim dziale??? W jakich latach. Jakoś wtedy nie bylo konfliktu interesów ? Prezydenci którykolwiek wtedy był!!!!!
War
26.06.2025 16:37:59
Dwa razy Sieradz zapłacił za to samo. Brawo urzędnicy. Tak pilnujecie dokumentów!!!!!!!
Do cytat
26.06.2025 15:58:47
tylko te 3 czy 4 osoby, które przez lata systematycznie setki tysiące złotych czerpały od miasta, to pieniądze dostawały od każdego z nas, płacących podatki w mieście. Fajnie, że wreszcie udało się załatwić tę sprawę.
To wielki krok ku sprawiedliwości społecznej
26.06.2025 15:13:35
Odebrać przez komunę skutecznie nieruchomośc zwykłym ludziom i mieć z tego tytułu dume i satysfakcję w ramach obecnej demokracji . Brawo
Sieradzanin do realisty
26.06.2025 14:35:37
Ale jacy oni pokrzywdzeni? Od kilkudziesięciu lat mieli płacone co rok za grunt i teraz jeszcze dostali pieniądze za sprzedaż działki!
Cytat
26.06.2025 14:33:56
Przez ponad 30 lat sporu wiele było pomysłów, jak rozwiązać sprawę i NIE PŁACIĆ odszkodowania spadkobiercom z tytułu bezumownego korzystania z gruntu. (http://www.nasze.fm) A weź podatku nie zapłac, mandatu to ci komornika naślą a jak dalej nie zapłacisz to cię skują i posadzą. Pewnej Pani z Warszawy się to niedawno przytrafiło niestety dziecko 4-miesięczne (być może karmione piersią ) nie przezyło posiłku z buraków w rodzinie zastępczej ☹️ tak działają władze w naszym kraju ,,nie płacić " ale niewolnik-obywatel zawsze ma płacić...
Realista
26.06.2025 13:53:17
30 lat walki państwa. A raczej urzędnika UM by nie dać grosza pokrzywdzonemu pojedynczemu obywatelowi.Taki w tym kraju jest szacunek państwa do obywatela i własności
trzecia noga
26.06.2025 12:17:12
Dumny prezydent. bu cha cha.

Więcej informacji

Zduńska Wola
KULTURA

Spotkanie z Tymonem Tymańskim

Dzisiaj, 11:11:55

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli zaprasza na wyjątkowe spotkanie z Tymonem Tymańskim - jednym z najbardziej wszechstronnych i niekonwencjonalnych twórców polskiej kultury współczesnej.

0
region

100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielęcinie

Dzisiaj, 14:02:20

W minioną sobotę odbyły się uroczyste obchody 100-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielęcinie. Jubileusz zgromadził strażaków, mieszkańców oraz zaproszonych gości, stając się wyjątkową okazją do wspólnego świętowania i podsumowania bogatej historii jednostki.

0
region

Włodarz skwitowany pozytywanie

Dzisiaj, 10:56:01

12 czerwca br. odbyła się XV Sesja Rady Gminy Wróblew. Niewątpliwie, najważniejszymi punktami obrad były głosowania nad udzieleniem Wójtowi Gminy Wróblew - Tomaszowi Woźniakowi wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu gminy Wróblew za 2025 rok.

4
On AirTeraz gra
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
On Air
14:13
Feluś kankana
Jarema Stępowski
Program
Posesja
Zadaj pytanie przed najbliższą audycją!
Do audycji pozostało:
--:--:--
Przejdź i zadaj pytanie →
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 16.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 16.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
15.06.2026 Festyn Rodzinny w Tubądzinie
12.06.2026 Absolutorium dla Zarządu Powiatu Sieradzkiego. Rozmowa ze starostą Mariuszem Bądziorem
11.06.2026 Wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza Szadku Łukasza Wilczyńskiego
11.06.2026 Rozmowa z Markiem Miśkiewiczem na temat jego najnowszej książki
10.06.2026 Radiowa Posesja. Gościem Wojciech Rychlik, starosta zduńskowolski cz.2

Co, gdzie, kiedy

16.06.2026
Zbiórka krwi
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli, ul. Długa 4
Konsutlacje ws. budowy drogi pieszo-rowerowej
OSP Paprotnia, Paprotnia 16
18.06.2026
Spotkanie z Agnieszką Krawczyk
Miejska Biblioteka Publiczna w Sieradzu, ul. Polna 36 A (Park Broniewskiego)
Konsutlacje ws. budowy drogi pieszo-rowerowej
OSP Janiszewice, Janiszewice 3
20.06.2026
IV charytatywne Old Derby: Pogoń Zduńska Wola - Warta Sieradz
Stadion PMOS Zduńska Wola
Olimpiada wędkarska
Ruda, zbiornik Kolasa
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Dawid Podsiadło
sezon
2
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
3
Tame Impala, JENNIE
Dracula (JENNIE Remix)
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...