02.07.2025 14:44:42
Sieradz i Zduńska Wola

Co dalej z rowerami?

W Sieradzu i Zduńskiej Woli kończy się właśnie blisko pięcioletni okres funkcjonowania miejskiego roweru publicznego. Jednoślady mają przejść na własność samorządów. Jaki będzie dalszy los tych pojazdów?

(fot. nasze.fm)

Pytany o to Paweł Osiewała, prezydent Sieradza mówi, że na razie miasto znalazło środki finansowe, by miejski rower publiczny mógł funkcjonować do końca sierpnia br.

W międzyczasie samorząd będzie m.in. szukał operatora, który chciałby wziąć na siebie zarządzanie całym systemem (obecny raczej tego nie zrobi). Miasto sprawdzi też jaka jest ewentualna furtka prawna, by te rowery zbyć osobom zainteresowanym, np. za sto złotych od sztuki. W Sieradzu jednoznacznych decyzji jednak na dziś nie ma.

Jeśli chodzi o Zduńską Wolę, to projekt rowerów miejskich kończy się w tym miesiącu, a dokładnie 20 lipca. Po tym terminie wszystkie rowery (96 szt.) zostaną zabrane z 13 stacji rozmieszonych na terenie miasta. Następnie zostaną wycenione przez rzeczoznawcę i sprzedane na publicznej licytacji.

Komentarze

?
04.07.2025 10:43:21
Zamiast rowerów może darmowe autobusy dla uczniów
Do Kola
03.07.2025 14:58:17
To nie były "państwowe" rowery.
Kola
03.07.2025 12:28:07
Od początku te rowery nie robiły furory. Do tego trzymanie ich pod chmurką. Prosta wiata by załatwiła sprawę i ograniczyła niszczenie tych rowerów. Ale co tam, przecież to państwowe. Może niszczeć. Ciekaw jestem gdzie urzędnicy trzymają swoje prywatne rowery.
do "Lui ?" de Funes
03.07.2025 12:00:09
mylisz się złotko.. to Zd.Wola zwana była Sajgonem Północy ze względu ilość rowerzystów... :)
Spectator
03.07.2025 11:45:27
Stosunkowo małe odległości, brak ciągłości ścieżek rowerowych, problemy z aplikacją i uruchamianiem rowerów, niechęć do płacenia, kapryśny klimat - można by tak wymienić jeszcze kilka przyczyn. Inna sprawa to sezonowość tego rodzaju transportu i brak opieki nad rowerami w porze jesienno-zimowej. Przypuszczam, że ekonomia też swoje dołożyła. Po prostu jak wielu napisało za mały ośrodek miejski, przyzwoicie rozwinięta sieć komunikacji miejskiej uzupełniana komunikacją gminną (ciekawe czy to jest ekonomiczne?), każdy ma samochód i z niego korzysta, co szczególnie widać w godzinach szczytu i godzinach szkolnych. Pytanie co będzie, gdy UE jednak dopnie (a wszystko na to wskazuje) swojego celu ograniczenia pojazdów spalinowych. Z pewnością będzie mniej spalin i ludzie będą zdrowsi. Gdyby jeszcze wybudować północną obwodnicę miasta i S12 do Kalisza zrobiło by się zdecydowanie luźniej i przyjemniej. A zamiast miejsc postojowych dla rowerów należy zacząć budowę ogólnodostępnych ładowarek elektrycznych do samochodów i zainwestować środki w produkcję rowerów elektrycznych na każdą kieszeń (program dopłat idzie jak po grudzie).
sieradzak
03.07.2025 11:44:17
chciałem takowy wypożyczyć bo to nexbike, w telefonie widnieje że otwarty a tu ani rusz, pordzewiałe wszystko. Pozostało pół godziny wisieć na infolinii żeby go z powrotem oddać i tyle. To nie Wrocław niestety!!!
Haqqp
03.07.2025 10:56:32
Dać urzędnikom na stan , niech prezentują ekologiczna postawę, z równoczesnym zakazem dla nich używania auta !!
hłe hłe
03.07.2025 09:58:57
Z Amsterdamem chcieli się równać gamonie jedne.
taka koncepcja
03.07.2025 09:57:49
No to teraz czas na hulajnogi , najlepiej elektryczne.
Lui de Fines
03.07.2025 09:54:00
Sieradz jak Zelów . Miasto rowerów.
Podatnik
03.07.2025 08:05:46
Od samego początku wiadomo było że to bez sensu, no ale nacisk z góry był żeby w to wejść bo Marszałek twierdzi że to super pomysł.
same plusy- pomysł składam na tzw dziennik dla prezydenta
03.07.2025 07:52:28
Naprawic rowery i dac za przysłowiową złotówke urzednikom po 1-będą dbac siłą rzeczy o te rowery jaj juz dostaną po 2-przybedzie miejsc parkingowych pod urzedami z racji jazdy rowerem do pracy po 3- urzednik przyjedzie do pracy dotleniony opalony miesnie rozruszane i jak kazdy wie jazda rowerem to samo zdrowie wiec w yakim stanie urzednik WRESZCIE bedzie milszy wyrozumialszy i chetnie pomoze petentowi
Tak se myśle
03.07.2025 07:09:38
No cóż, zmieniły się czasy, dorożki i fiakrzy też kiedyś odeszli, a że również my i to z wielkim powodzeniem funkcjonujemy w światowym programie dbałości o stan chińskiej gospodarki, przyszedł teraz czas na rowery elektryczne, bo teraz i do nich są dopłaty, więc i nad tą kasą trzeba się koniecznie pochylić, w wszystko to po to aby Chiny rosły w siłę a Chińczykom żyło się co raz lepiej.
Alek
02.07.2025 23:41:00
ogolnie te rowery to niewypał, zwłaszcza w mniejszych miastach typu Sdz czy Zdunia,
bbbbb
02.07.2025 19:24:52
Zduńska Wola to na meście nigdy nie było widac zeby ich ktos uzywał a one na tych stacjach tam stoja caly rok i niszczeją To nie Warszawa ze kazdy bedzie korzystal bo wiekszosc ludzi ma swoje rowery i nie potrzeba im wypozyczac za pieniadze
zzzz
02.07.2025 16:46:56
Te projekty nie mają przyszłości w tak małych miastach jak Zduńska Wola czy Sieradz, to było wiadomo od samego początku. Wyrzucone pieniądze w błoto!
trzeba to ogarnąc
02.07.2025 15:01:44
niszczeją rdzewieją na deszczu mrozie cały rok moze to i fajny pomysł z wypozyczeniem roweru ale trzeba to jakos ogarnąc opony na mrozie niszczeją rdzewieje łancuch tryby przekładnie nawet linki hamulcowe rdzewieją od wody rower który stoi cały rok na dworze mróz deszcz słonce wiatr kurz piach..........poprostu niszczeje nikt nie bedzie chciał płacic za wypozyczenie zardzewiałego szrota

Więcej informacji

Zduńska Wola

Łódzki Dom Kultury i Zduńska Wola z porozumieniem

Dzisiaj, 14:09:59

Zduńska Wola formalizuje współpracę z Łódzkim Domem Kultury. Podpisano porozumienie, które będzie skutkowało wspólnymi działaniami w zakresie inicjowania i realizowania działań kulturalnych.

0
region

Opieka koordynowana w Łódzkiem

Dzisiaj, 13:31:52

Opieka koordynowana działa od 1 października 2022 r. W Łódzkiem w styczniu 2023 r. było zaledwie 42 placówki, które przystąpiły do projektu. Rok później było już ich 158, a w styczniu 2025- 211 placówek. Obecnie opieką koordynowaną w województwie łódzkim objętych jest 2 300 000 pacjentów, czyli około 70 proc. wszystkich zadeklarowanych pacjentów.

0
Sieradz
KULTURA

Legendarny zespół wystąpi w Sieradzu

Dzisiaj, 13:29:27

W sobotę Rynek w Sieradzu wypełni się muzyką, tańcem i wyjątkową energią jednego z najbardziej rozpoznawalnych zespołów w Polsce. O godz. 20.00 wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu.

0
On AirTeraz gra

Monika Waraczyńska

monika.waraczynska@nasze.fm
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
On Air
06:24
Life
Des'ree
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 23.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 23.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
24.06.2026 Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji cz.2
24.06.2026 Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji cz.1
24.06.2026 Gotuj z Dominikiem - odc.156
24.06.2026 Przedszkolaki z Wróblewa odwiedziły Nasze Radio
24.06.2026 Dni Gminy Wróblew 2026, zapowiedź wydarzenia

Co, gdzie, kiedy

24.06.2026
Spotkanie z Lekarzem Marcinem Sowińskim
Kawiarnia Nasze Niebo w Mieście, Zduńska Wola ul. Łaska 88
27.06.2026
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"
Rynek w Sieradzu
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
IV Bieg Śladami Powstańców 1863 r.
Stadion Gminny w Sędziejowicach
28.06.2026
I Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Wróblew
Gminny Ośrodek Kultury we Wróblewie
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
XIII Letnia Akademia Opery, Operetki i Musicalu
Plac przy Klasztorze OO. Bernardynów w Warcie
Kwesta na rzecz renowacji historycznych nagrobków
Cmentarz Parafialny w Rossoszycy
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Kuba i Kuba
Stygnie lato
2
Mrozu
Nie ma miejsca jak dom
3
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...