02.07.2025 14:44:42
Sieradz i Zduńska Wola

Co dalej z rowerami?

W Sieradzu i Zduńskiej Woli kończy się właśnie blisko pięcioletni okres funkcjonowania miejskiego roweru publicznego. Jednoślady mają przejść na własność samorządów. Jaki będzie dalszy los tych pojazdów?

(fot. nasze.fm)

Pytany o to Paweł Osiewała, prezydent Sieradza mówi, że na razie miasto znalazło środki finansowe, by miejski rower publiczny mógł funkcjonować do końca sierpnia br.

W międzyczasie samorząd będzie m.in. szukał operatora, który chciałby wziąć na siebie zarządzanie całym systemem (obecny raczej tego nie zrobi). Miasto sprawdzi też jaka jest ewentualna furtka prawna, by te rowery zbyć osobom zainteresowanym, np. za sto złotych od sztuki. W Sieradzu jednoznacznych decyzji jednak na dziś nie ma.

Jeśli chodzi o Zduńską Wolę, to projekt rowerów miejskich kończy się w tym miesiącu, a dokładnie 20 lipca. Po tym terminie wszystkie rowery (96 szt.) zostaną zabrane z 13 stacji rozmieszonych na terenie miasta. Następnie zostaną wycenione przez rzeczoznawcę i sprzedane na publicznej licytacji.

Komentarze

?
04.07.2025 10:43:21
Zamiast rowerów może darmowe autobusy dla uczniów
Do Kola
03.07.2025 14:58:17
To nie były "państwowe" rowery.
Kola
03.07.2025 12:28:07
Od początku te rowery nie robiły furory. Do tego trzymanie ich pod chmurką. Prosta wiata by załatwiła sprawę i ograniczyła niszczenie tych rowerów. Ale co tam, przecież to państwowe. Może niszczeć. Ciekaw jestem gdzie urzędnicy trzymają swoje prywatne rowery.
do "Lui ?" de Funes
03.07.2025 12:00:09
mylisz się złotko.. to Zd.Wola zwana była Sajgonem Północy ze względu ilość rowerzystów... :)
Spectator
03.07.2025 11:45:27
Stosunkowo małe odległości, brak ciągłości ścieżek rowerowych, problemy z aplikacją i uruchamianiem rowerów, niechęć do płacenia, kapryśny klimat - można by tak wymienić jeszcze kilka przyczyn. Inna sprawa to sezonowość tego rodzaju transportu i brak opieki nad rowerami w porze jesienno-zimowej. Przypuszczam, że ekonomia też swoje dołożyła. Po prostu jak wielu napisało za mały ośrodek miejski, przyzwoicie rozwinięta sieć komunikacji miejskiej uzupełniana komunikacją gminną (ciekawe czy to jest ekonomiczne?), każdy ma samochód i z niego korzysta, co szczególnie widać w godzinach szczytu i godzinach szkolnych. Pytanie co będzie, gdy UE jednak dopnie (a wszystko na to wskazuje) swojego celu ograniczenia pojazdów spalinowych. Z pewnością będzie mniej spalin i ludzie będą zdrowsi. Gdyby jeszcze wybudować północną obwodnicę miasta i S12 do Kalisza zrobiło by się zdecydowanie luźniej i przyjemniej. A zamiast miejsc postojowych dla rowerów należy zacząć budowę ogólnodostępnych ładowarek elektrycznych do samochodów i zainwestować środki w produkcję rowerów elektrycznych na każdą kieszeń (program dopłat idzie jak po grudzie).
sieradzak
03.07.2025 11:44:17
chciałem takowy wypożyczyć bo to nexbike, w telefonie widnieje że otwarty a tu ani rusz, pordzewiałe wszystko. Pozostało pół godziny wisieć na infolinii żeby go z powrotem oddać i tyle. To nie Wrocław niestety!!!
Haqqp
03.07.2025 10:56:32
Dać urzędnikom na stan , niech prezentują ekologiczna postawę, z równoczesnym zakazem dla nich używania auta !!
hłe hłe
03.07.2025 09:58:57
Z Amsterdamem chcieli się równać gamonie jedne.
taka koncepcja
03.07.2025 09:57:49
No to teraz czas na hulajnogi , najlepiej elektryczne.
Lui de Fines
03.07.2025 09:54:00
Sieradz jak Zelów . Miasto rowerów.
Podatnik
03.07.2025 08:05:46
Od samego początku wiadomo było że to bez sensu, no ale nacisk z góry był żeby w to wejść bo Marszałek twierdzi że to super pomysł.
same plusy- pomysł składam na tzw dziennik dla prezydenta
03.07.2025 07:52:28
Naprawic rowery i dac za przysłowiową złotówke urzednikom po 1-będą dbac siłą rzeczy o te rowery jaj juz dostaną po 2-przybedzie miejsc parkingowych pod urzedami z racji jazdy rowerem do pracy po 3- urzednik przyjedzie do pracy dotleniony opalony miesnie rozruszane i jak kazdy wie jazda rowerem to samo zdrowie wiec w yakim stanie urzednik WRESZCIE bedzie milszy wyrozumialszy i chetnie pomoze petentowi
Tak se myśle
03.07.2025 07:09:38
No cóż, zmieniły się czasy, dorożki i fiakrzy też kiedyś odeszli, a że również my i to z wielkim powodzeniem funkcjonujemy w światowym programie dbałości o stan chińskiej gospodarki, przyszedł teraz czas na rowery elektryczne, bo teraz i do nich są dopłaty, więc i nad tą kasą trzeba się koniecznie pochylić, w wszystko to po to aby Chiny rosły w siłę a Chińczykom żyło się co raz lepiej.
Alek
02.07.2025 23:41:00
ogolnie te rowery to niewypał, zwłaszcza w mniejszych miastach typu Sdz czy Zdunia,
bbbbb
02.07.2025 19:24:52
Zduńska Wola to na meście nigdy nie było widac zeby ich ktos uzywał a one na tych stacjach tam stoja caly rok i niszczeją To nie Warszawa ze kazdy bedzie korzystal bo wiekszosc ludzi ma swoje rowery i nie potrzeba im wypozyczac za pieniadze
zzzz
02.07.2025 16:46:56
Te projekty nie mają przyszłości w tak małych miastach jak Zduńska Wola czy Sieradz, to było wiadomo od samego początku. Wyrzucone pieniądze w błoto!
trzeba to ogarnąc
02.07.2025 15:01:44
niszczeją rdzewieją na deszczu mrozie cały rok moze to i fajny pomysł z wypozyczeniem roweru ale trzeba to jakos ogarnąc opony na mrozie niszczeją rdzewieje łancuch tryby przekładnie nawet linki hamulcowe rdzewieją od wody rower który stoi cały rok na dworze mróz deszcz słonce wiatr kurz piach..........poprostu niszczeje nikt nie bedzie chciał płacic za wypozyczenie zardzewiałego szrota

Więcej informacji

Zduńska Wola
KULTURA

Spotkanie z Tymonem Tymańskim

Dzisiaj, 11:11:55

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli zaprasza na wyjątkowe spotkanie z Tymonem Tymańskim - jednym z najbardziej wszechstronnych i niekonwencjonalnych twórców polskiej kultury współczesnej.

0
region

100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielęcinie

Dzisiaj, 14:02:20

W minioną sobotę odbyły się uroczyste obchody 100-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielęcinie. Jubileusz zgromadził strażaków, mieszkańców oraz zaproszonych gości, stając się wyjątkową okazją do wspólnego świętowania i podsumowania bogatej historii jednostki.

0
region

Włodarz skwitowany pozytywanie

Dzisiaj, 10:56:01

12 czerwca br. odbyła się XV Sesja Rady Gminy Wróblew. Niewątpliwie, najważniejszymi punktami obrad były głosowania nad udzieleniem Wójtowi Gminy Wróblew - Tomaszowi Woźniakowi wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu gminy Wróblew za 2025 rok.

4
On AirTeraz gra
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
On Air
14:56
Te co mnie kochały
Jerzy Połomski
Program
Posesja
Zadaj pytanie przed najbliższą audycją!
Do audycji pozostało:
--:--:--
Przejdź i zadaj pytanie →
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 16.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 16.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
15.06.2026 Festyn Rodzinny w Tubądzinie
12.06.2026 Absolutorium dla Zarządu Powiatu Sieradzkiego. Rozmowa ze starostą Mariuszem Bądziorem
11.06.2026 Wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza Szadku Łukasza Wilczyńskiego
11.06.2026 Rozmowa z Markiem Miśkiewiczem na temat jego najnowszej książki
10.06.2026 Radiowa Posesja. Gościem Wojciech Rychlik, starosta zduńskowolski cz.2

Co, gdzie, kiedy

16.06.2026
Zbiórka krwi
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli, ul. Długa 4
Konsutlacje ws. budowy drogi pieszo-rowerowej
OSP Paprotnia, Paprotnia 16
18.06.2026
Spotkanie z Agnieszką Krawczyk
Miejska Biblioteka Publiczna w Sieradzu, ul. Polna 36 A (Park Broniewskiego)
Konsutlacje ws. budowy drogi pieszo-rowerowej
OSP Janiszewice, Janiszewice 3
20.06.2026
IV charytatywne Old Derby: Pogoń Zduńska Wola - Warta Sieradz
Stadion PMOS Zduńska Wola
Olimpiada wędkarska
Ruda, zbiornik Kolasa
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Dawid Podsiadło
sezon
2
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
3
Tame Impala, JENNIE
Dracula (JENNIE Remix)
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...