Łódzkie dla środowiska. Miliony na czystą i zdrową wodę
25,5 mln zł z funduszy unijnych trafi do 14 gmin oraz jednego zakładu wodociągów i kanalizacji w województwie. To pieniądze na „Zielone Łódzkie&rdquo, czyli na inwestycje w infrastrukturę wodociągową i wspieranie wydajnego gospodarowania wodą.
To bardzo dobra wiadomość dla samorządów z regionu, które planują budowę lub modernizację sieci wodociągowych, stacji uzdatniania wody czy montaż inteligentnych systemów monitorowania. Taki właśnie projekt będzie realizować np. gmina Andrespol, której Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przekaże 6,3 mln zł.
Unijne wsparcie pozwoli wdrożyć nowoczesny system zarządzania siecią wodociągową w gminie, a także ponownie wykorzystać wodę w obiekcie basenowym GOSiR Relaks w Wiśniowej Górze. Tam zostanie zbudowana instalacja do odzysku i ponownego wykorzystania wody przelewowej z basenów, a także deszczówki do nawadniania terenów zielonych. Powstaną tez instalacje pozwalające na spożywanie wody prosto z kranu oraz dualna instalacja kanalizacyjna, która umożliwi użycie wody szarej w toaletach.
Gmina Paradyż także przeznacza unijne wsparcie na poidełka w trzech szkołach podstawowych, czyli instalacje umożliwiające picie wody z kranu, ale to tylko część projektu, na który samorząd otrzyma z UMWŁ 933 tys. zł. Wszystkie przyłącza wodociągowe w gminie – w budynkach mieszkalnych, obiektach prowadzenia działalności gospodarczej, obiektach użyteczności publicznej i w stacji wodociągowej – zostaną wyposażone w inteligentne urządzenia pomiarowe z modułami komunikacyjnymi. Umożliwią one kompleksową analizę stanu sieci wodociągowej, a w efekcie lepsze zarządzanie wykorzystaniem wody, szybsze wykrywanie obszarów nadmiernego jej zużycia oraz miejsc potencjalnych awarii.
Łącznie dofinansowanie otrzyma 14 samorządów m.in. gminy Łyszkowice, Uniejów, Biała Rawska, Łowicz, Nieborów, Żarnów czy Rusiec oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Warcie.
Więcej informacji
Spotkanie z Tymonem Tymańskim
Dzisiaj, 11:11:55
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli zaprasza na wyjątkowe spotkanie z Tymonem Tymańskim - jednym z najbardziej wszechstronnych i niekonwencjonalnych twórców polskiej kultury współczesnej.
100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielęcinie
Dzisiaj, 14:02:20
W minioną sobotę odbyły się uroczyste obchody 100-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielęcinie. Jubileusz zgromadził strażaków, mieszkańców oraz zaproszonych gości, stając się wyjątkową okazją do wspólnego świętowania i podsumowania bogatej historii jednostki.
Włodarz skwitowany pozytywanie
Dzisiaj, 10:56:01
12 czerwca br. odbyła się XV Sesja Rady Gminy Wróblew. Niewątpliwie, najważniejszymi punktami obrad były głosowania nad udzieleniem Wójtowi Gminy Wróblew - Tomaszowi Woźniakowi wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu gminy Wróblew za 2025 rok.

Komentarze