Pielgrzymka z Reymontem
Emocje, zaskoczenie i zachwyt - tak najkrócej można opisać wrażenia po obejrzeniu monodramu "Pielgrzymując z Reymontem" w wykonaniu Jana Jakubowskiego. Spektakl stworzył wspólnie z Piotrem Groblińskim. Wczoraj ten monodram można było obejrzeć w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Został przygotowany przez Łódzki Dom Kultury.
Przypomnijmy ten rok jest "Rokiem Władysława Reymonta". Noblista kojarzony jest przede wszystkim z wielkimi powieściami "Ziemią obiecaną" i "Chłopami", to za tę ostatnią dostał przecież Nobla. Ostatnia ekranizacja wzbudziła sporo emocji, ona też stała się punktem wyjścia do wielu wydarzeń związanych z Rokiem Reymonta.
- Szukaliśmy czegoś innego, tekstu, który nie byłby tak bardzo wyeksploatowany - mówił po spektaklu Piotr Grobliński. - Chcieliśmy pokazać Reymonta z innej strony, pokazać jego wszechstronność jako pisarza.
Wybór padł na "Pielgrzymkę do Jasnej Góry", tekst dzięki któremu Reymont stał się rozpoznawalny i popularny. W maju 1894 roku Władysław Reymont wyruszył z pątnikami na Jasną Górę, a jego relacje drukowane były w gazecie. A więc jest to dość sucha relacja, a nie dzieło przygotowane do scenicznych adaptacji.
- Tekstu jest dużo i nie jest łatwy, ale opanowanie go jest przecież podstawą zawodu aktora - przyznał Jan Jakubowski. - Najtrudniejsze było obudowanie go emocjami, których w reportażu nie ma, ale Reymont zapewne je odczuwał.
- I to udało się znakomicie. Przenieśliśmy się 1894 roku i wraz z pielgrzymami wędrowaliśmy przez wsie i miasteczka, by wreszcie stanąć u stóp Jasnej Góry. Jan Jakubowski w roli Władysława Reymonta pokazał nam barwne, zróżnicowane, czasem zabawne, czasem tragiczne postacie pątników. Odkrył również wielkie bogactwo języka, jakim posługiwał się noblista. Raz jest to język poetycki, jak w opisach przyrody, innym razem kpiarski, a nawet złośliwy, przy charakteryzowaniu pielgrzymów. Pozostaje jednak sugestywny i barwny, mimo upływu lat - relacjonują pracownicy PBP w Sieradzu.
Impresje filmowe Jana Groblińskiego, nieoczywiste, malownicze, czarno-białe, wspaniale dopełniają przedstawienie. Monodram "Pielgrzymując z Reymontem" to gratka nie tylko dla miłośników twórczości Władysława Reymonta. Będzie go jeszcze obejrzeć między innymi w Poświętnem, Tomaszowie czy Opocznie.
Więcej informacji
Wotum zaufania oraz absolutorium dla Zarządu Powiatu Sieradzkiego
Dzisiaj, 14:52:00
Rada Powiatu Sieradzkiego udzieliła wotum zaufania oraz absolutorium Zarządowi Powiatu Sieradzkiego za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Były to najważniejsze decyzje podjęte podczas wczorajszej sesji.
Samoloty F-35 na wyposażeniu Wojska Polskiego
Dzisiaj, 14:01:33
Polskie Siły Powietrzne oficjalnie wzbogaciły się o samoloty F-35. To istotny element modernizacji armii i wzmacniania bezpieczeństwa Polski. Dziś odbyła się uroczystość powitania pierwszych myśliwców F-35 „Husarz” w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku.
Największe inwestycje w historii szpitala w Sieradzu
Dzisiaj, 10:58:19
Nowoczesny sprzęt, przebudowane oddziały, rozwój specjalistycznego leczenia i cyfrowe rozwiązania wspierające pacjentów oraz personel. Szpital w Sieradzu realizuje projekty, które zmieniają oblicze ochrony zdrowia w regionie. To największy program inwestycyjny w historii placówki.
