08.01.2026 15:10:20
Zduńska Wola

Zamarznięte zbiorniki mogą być niebezpieczne!

Na dworze mróz, który pozostanie z nami przez najbliższe dni a nawet tygodnie. Służby mundurowe apelują - nie wchodźmy na zamarznięte zbiorniki! Jest to bardzo niebezpieczne i może skończyć się tragicznie.

(fot. UM Zduńska Wola)

- Pogoda zachęca do korzystania z tych ślizgawek, ale niestety bardzo często zapominamy o zdrowym rozsądku. Ja zawsze mówię, że nie ma zjawiska bezpiecznego lodu na otwartych, naturalnych zbiornikach wodnych, a właśnie takie zbiorniki wodne mamy na terenie Zduńskiej Woli. Mówię tu przede wszystkim o zbiorniku Kępina, ale również o stawach w Parku Miejskim. Od początku roku mieliśmy już, w sumie codziennie mamy zgłoszenia, czasami operatorzy monitoringu miejskiego, widzą młodzież, ale często również osoby dorosłe, które wchodzą na ten lód. Ja zawsze mówię, że lód nigdy nie zamarza równomiernie i mimo, że w jednym miejscu ten lód może mieć 10-15-cm grubości, to już w innym, szczególnie przy obrzeżach, przy trzcinowiskach, mogą być to 2-3 cm i ten lód jest kruchy i nawet pod niewielkim ciężarem może pęknąć - przypomina Zbigniew Szulada, komendant Straży Miejskiej w Zduńskiej Woli. - Proszę też zwrócić uwagę, że jeżeli pod nami załamie się lód, to oczywiście nasze życie, zdrowie jest zagrożone, ale również osób, które nam tą pomoc będą chciały udzielić, chociażby ratowników, ale szczególnie osób postronnych - dodaje.

Wchodzenia na zamarzniętą taflę zbiornika oraz jazdy po niej na łyżwach wprost zabrania regulamin korzystania z Kępiny w Zduńskiej Woli. Podobny zapis jest w regulaminie Parku Miejskiego im. Stefana Złotnickiego w tym mieście. Za złamanie tych zakazów można zostać ukaranym mandatem w wysokości do 500 zł.

Jak się zachować w groźnej sytuacji?

  • Jeżeli jesteśmy świadkami załamania się lodu pod osobą, w pierwszej kolejności wezwijmy służby ratownicze (straż pożarna - 998, telefon alarmowy - 112).
  • Nie wbiegajmy na lód i nie biegnijmy w kierunku ofiary - lód w tym miejscu jest na pewno słabszy i nie utrzyma dwóch osób.
  • Chcąc pomóc osobie znajdującej się w wodzie, podajmy jej coś (gałąź, kurtkę, szalik), czego będzie mogła się chwycić. Wtedy w bezpieczny sposób będziemy mogli ją wyciągnąć.

Komentarze

W
09.01.2026 16:51:44
Ale co to ma wspólnego z Kępiną?
Widz
09.01.2026 15:06:34
Telefonu komórkowego nikt nie narzucał a wszyscy go chcieli przeciwieństwie do samochodu elektrycznego, telefon pokazał całe zło od ortografii przez słownik t9 że nie musimy znać się na pisowni, poprzez wymądrzanie bo każdy może być profesorem sędzia lekarzem do rozmawiania z sztuczna inteligencja bo na co dzień nie potrafimy ze sobą rozmawiać w zwykłych relacjach sąsiedzkich. Kilka lat temu mówiło się że choroba cywilizacji będzie otyłość ale covid odkrył karty i powstały choroby psychiczne o których w mediach się pisze chyba że wypada kartka z kalendarza.
widzka
09.01.2026 12:51:19
Tak, czasami Kępina była lodowiskiem a czasami nie, różnie bywało raz czy dwa lata pod rząd zamarzała a potem przez jedną, dwie czy trzy zimy lodu było na lekarstwo a i czasami nawet i śniegu nie było, a bywałam tam już wtedy gdy jeszcze żadnej górki nie było, tylko powoli zarastający stawik z pałką wodną, ale co to ma wspólnego z telefonami, depresjami i uprzedzeniami a społecznymi, widzu???
Widz
09.01.2026 10:47:22
Kiedy zbiornik kępina był miejskim lodowiskiem a sankami zjeżdżało się wprost do zbiornika zamarzniętego, było to życie bez telefonów, depresji i uprzedzeń a społecznych

Więcej informacji

region

Balcerzak Cup w Pałacu Prezydenckim. Zwycięskie drużyny spotkały się z Pierwszą Damą

Wczoraj, 22:17:33

Zawodniczki KKS Lech Poznań oraz zawodniczki i zawodnicy Warty Sieradz, czyli zwycięzcy tegorocznej edycji turnieju Balcerzak Cup, gościli w Pałacu Prezydenckim. Młodzi sportowcy spotkali się z Pierwszą Damą Martą Nawrocką, zwiedzili pałacowe wnętrza i przeżyli dzień, który na długo zostanie w ich pamięci.

0
Zduńska Wola

Łódzki Dom Kultury i Zduńska Wola z porozumieniem

Wczoraj, 14:09:59

Zduńska Wola formalizuje współpracę z Łódzkim Domem Kultury. Podpisano porozumienie, które będzie skutkowało wspólnymi działaniami w zakresie inicjowania i realizowania działań kulturalnych.

0
Zduńska Wola

Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji

Wczoraj, 16:00:22

Dzisiaj nadaliśmy ostatnią przed wakacyjną przerwą Posesję. Naszym gościem był Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli, z którym rozmawialiśmy m.in. jutrzejszej sesji absolutoryjnej. Nie brakowało też licznych pytań od naszych słuchaczy.

9
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
On Air
06:24
Life
Des'ree
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
On Air
04:44
Dzięki tobie
Edward Hulewicz
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 23.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 23.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
24.06.2026 Rozmowa dotycząca występu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Sieradzu i zmian w organizacji ruchu
24.06.2026 Na co uważać podczas upałów ? - rozmowa z M. Spławskim, lekarzem z Przychodni Alfa w Sieradzu
24.06.2026 Czarna niedziela nad wodą w Jeziorsku. Rozmowa z Patrykiem Sokalem, prezesem WOPR WŁ
24.06.2026 Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji cz.2
24.06.2026 Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji cz.1

Co, gdzie, kiedy

27.06.2026
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"
Rynek w Sieradzu
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
IV Bieg Śladami Powstańców 1863 r.
Stadion Gminny w Sędziejowicach
28.06.2026
I Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Wróblew
Gminny Ośrodek Kultury we Wróblewie
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
XIII Letnia Akademia Opery, Operetki i Musicalu
Plac przy Klasztorze OO. Bernardynów w Warcie
Kwesta na rzecz renowacji historycznych nagrobków
Cmentarz Parafialny w Rossoszycy
04.07.2026
Wróblewski Festiwal Muzyki i Rozrywki
Boisko sportowe w Słomkowie Suchym
Spotkanie przy stacji
Stacja kolejowa Sędzice (gm. Wróblew)
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Kuba i Kuba
Stygnie lato
2
Mrozu
Nie ma miejsca jak dom
3
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...