Warckie liceum będzie miało patrona
W Sieradzu odbyła się dziś kolejna w tej kadencji sesja Rady Powiatu Sieradzkiego. Samorządowcy podjęli szereg uchwał, m.in. tą dotyczącą nadania imienia Liceum Ogólnokształcącemu wchodzącemu w skład Powiatowego Zespołu Szkół w Warcie.
Do Rady Powiatu Sieradzkiego wpłynął wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego Powiatowego Zespołu Szkół w Warcie w sprawie nadania miejscowemu liceum imienia Tadeusza Kościuszki. Okazuje się, że ten wybitny dowódca, polski i amerykański inżynier wojskowości w zakresie budowli obronnych i fortyfikacji, wreszcie uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki miał związki z Wartą.
- Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych Kościuszko pełnił służbę w Wojsku Koronnym w randze generała majora w 1. Dywizji Wielkopolskiej. W dniach 26 i 27 kwietnia 1790 r. gen. Tadeusz Kościuszko przebywał w Warcie i zlustrował tutaj dwie chorągwie Kawalerii Narodowej brygady Pawła Biernackiego. Bohaterstwo i waleczność Tadeusza Kościuszki stały się wzorem postawy dla walczących o niepodległą i suwerenną Polskę. Mieszkańcy Warty pamiętali i byli dumni, że gen. Kościuszko przebywał w naszym mieście. Już w 1917 r. ufundowano i wmurowano w ścianę ratusza pamiątkową tablicę, zaś w dniu 2 maja 1969 r. z inicjatywy miejscowego oddziału PTTK nastąpiło uroczyste odsłonięcie obelisku upamiętniającego pobyt Tadeusza Kościuszki w Warcie. Przyjęcie takiego Patrona pozwala oprzeć działania wychowawcze szkoły na następujących wartościach: patriotyzm, uczciwość, poświęcenie, zaangażowanie społeczne, otwartość na potrzeby drugiego człowieka. Dodatkowo posiadanie takiego Patrona idealnie wpisuje się w profil szkoły, która od lat kształci młodzież na kierunkach mundurowych. Ponieważ obecne przepisy oświatowe nie pozwalają na nadawanie imion zespołom szkół, dlatego organy szkoły wnioskują o nadanie imienia Tadeusza Kościuszki szkole wchodzącej w skład Powiatowego Zespołu Szkół w Warcie - czytamy w uzasadnieniu do stosownej uchwały Rady Powiatu Sieradzkiego.
Za jej podjęciem był dziś komplet obecnych na sesji w Sieradzu 21 radnych (2 nieobecnych).
- To dla nas bardzo ważna sprawa, bo jesteśmy dziś jedyną szkołą podległą staroście sieradzkiemu, która nie ma patrona. Przed laty w procesie dekomunizacji w kraju Leon Kruczkowski został zdjęty. Teraz szkolna społeczność zaproponowała Tadeusza Kościuszkę, Józefa Piłsudskiego i Władysława Reymonta. W głosowaniu zdecydowanie największe poparcie zyskał ten pierwszy - mówi Maciej Gałka, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Warcie. Przed tę placówkę ma też być przeniesiony obelisk w Warcie poświęcony Kościuszce.
Więcej informacji
Łódzki Dom Kultury i Zduńska Wola z porozumieniem
Dzisiaj, 14:09:59
Zduńska Wola formalizuje współpracę z Łódzkim Domem Kultury. Podpisano porozumienie, które będzie skutkowało wspólnymi działaniami w zakresie inicjowania i realizowania działań kulturalnych.
Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji
Dzisiaj, 16:00:22
Dzisiaj nadaliśmy ostatnią przed wakacyjną przerwą Posesję. Naszym gościem był Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli, z którym rozmawialiśmy m.in. jutrzejszej sesji absolutoryjnej. Nie brakowało też licznych pytań od naszych słuchaczy.
Opieka koordynowana w Łódzkiem
Dzisiaj, 13:31:52
Opieka koordynowana działa od 1 października 2022 r. W Łódzkiem w styczniu 2023 r. było zaledwie 42 placówki, które przystąpiły do projektu. Rok później było już ich 158, a w styczniu 2025- 211 placówek. Obecnie opieką koordynowaną w województwie łódzkim objętych jest 2 300 000 pacjentów, czyli około 70 proc. wszystkich zadeklarowanych pacjentów.

Komentarze