Zmiany w przepisach ruchu drogowego od 3 marca
Od tego dnia policja m.in. może zatrzymać prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h także poza obszarem zabudowanym. Wprowadzono również nowy limit wiekowy, od którego dziecko może poruszać się na hulajnodze elektrycznej. Zmiany w przepisach dotyczą także młodych kierowców.
Utrata prawa jazdy za prędkość
Zmiany w przepisach pozwalają na odbieranie prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym.
Hulajnogi elektryczne - limit wiekowy
Dziecko poniżej 13. roku życia nie może jeździć hulajnogą lub urządzeniem transportu po drogach publicznych. Może to robić wyłącznie w strefie zamieszkania, pod bezpośrednią opieką osoby dorosłej.
Osoby w wieku 13-18 lat nadal mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych, ale muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM / A1 / B1 / T.
Jeśli chodzi o hulajnogi, to duże zmiany wejdą również w życie od czerwca tego roku. Kaski dla osób poruszających się na rowerach i hulajnogach czy innych urządzeniach transportu osobistego do 16. roku życia będą obowiązkowe!
Zmiany dla młodych kierowców
Od 3 marca br. wprowadzono możliwość otrzymania prawa jazdy kat. B przez osoby, które mają 17 lat. Tacy młodzi kierowcy do ukończenia 18. roku życia będą jednak korzystać z prawa jazdy na specjalnych zasadach. Będzie ono ważne tylko w Polsce i przez pierwsze 6 miesięcy (nie dłużej niż do ukończenia 18 lat) młody kierowca będzie musiał jeździć w towarzystwie dorosłego opiekuna, który:
- ma co najmniej 25 lat
- posiada prawo jazdy od minimum 5 lat
- w ostatnich 5 latach nie miał zakazu prowadzenia pojazdów
- jest trzeźwy i nie znajduje się pod wpływem środków odurzających (nietrzeźwy opiekun oznacza koniec jazdy i konsekwencje dla młodego kierowcy)
Ponadto do czasu ukończenia 18 lat młody kierowca nie będzie mógł przewozić osób taksówką, ani wykonywać transportu drogowego rzeczy, np. jako kurier.
Więcej informacji
Balcerzak Cup w Pałacu Prezydenckim. Zwycięskie drużyny spotkały się z Pierwszą Damą
Wczoraj, 22:17:33
Zawodniczki KKS Lech Poznań oraz zawodniczki i zawodnicy Warty Sieradz, czyli zwycięzcy tegorocznej edycji turnieju Balcerzak Cup, gościli w Pałacu Prezydenckim. Młodzi sportowcy spotkali się z Pierwszą Damą Martą Nawrocką, zwiedzili pałacowe wnętrza i przeżyli dzień, który na długo zostanie w ich pamięci.
Łódzki Dom Kultury i Zduńska Wola z porozumieniem
Wczoraj, 14:09:59
Zduńska Wola formalizuje współpracę z Łódzkim Domem Kultury. Podpisano porozumienie, które będzie skutkowało wspólnymi działaniami w zakresie inicjowania i realizowania działań kulturalnych.
Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji
Wczoraj, 16:00:22
Dzisiaj nadaliśmy ostatnią przed wakacyjną przerwą Posesję. Naszym gościem był Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli, z którym rozmawialiśmy m.in. jutrzejszej sesji absolutoryjnej. Nie brakowało też licznych pytań od naszych słuchaczy.

Komentarze