Nie wypalaj traw - to szkodliwe i zabronione
Państwowa Straż Pożarna ruszyła w całym kraju z tegoroczną edycją kampanii Stop Pożarom Traw. To nagminne zjawisko, pomimo działań prewencyjnych i edukacyjnych niestety nie traci na sile. Strażacy mówią m.in. o niepotrzebnych, a poważnych stratach materialnych.
Co roku u progu wiosny po kilku cieplejszych i pogodnych dniach niestety, ale za sprawą człowieka dochodzi do pożarów suchych traw i nieużytków. Tymczasem jest to szkodliwe dla środowiska naturalnego, i może stanowić zagrożenie dla lasów, czy wręcz dla ludzkiego życia, zdrowia i mienia. Dlatego strażacy przygotowali kilka lat temu kampanię Stop Pożarom Traw.
- Statystyki dotyczące celowego podpalania traw i nieużytków niestety wciąż nie są dobre. W ubiegłym roku w całym kraju strażacy odnotowali siedem śmiertelnych ofiar wypalania traw, a 80 osób doznało obrażeń ciała. Do pożarów traw wyjeżdżaliśmy w skali kraju w 2024 roku blisko 35 tysięcy razy. Statystyki pokazują, że tylko jeden taki pożar to średnio ponad godzina naszych działań, w których czasem bierze udział nawet kilkanaście jednostek straży pożarnej. To są niepotrzebne koszty, które w efekcie ponosimy my wszyscy - mówi starszy kapitan Krzysztof Ignaczak z Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu.
Strażacy apelują do ludzi o zdrowy rozsądek. Wypalanie traw i nieużytków to nie użyźnianie gleby, ale poważne straty dla środowiska naturalnego.
- Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym, Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt - przekazuje Państwowa Straż Pożarna.
Podpalacza zwykle ciężko złapać na gorącym uczynku, ale jeśli uda się to strażakom, czy policjantom to konsekwencją dla sprawcy może być wysoka grzywna i nawet 10 lat pozbawienia wolności. Rolnicy przy takim postępowaniu mogą stracić unijne środki finansowe.
Więcej informacji
Piłkarskie złotka
Wczoraj, 21:39:30
Uczennice Szkoły Podstawowej nr 10 w Sieradzu zdobyły w Głuchołazach złote medale Ogólnopolskich Finałów Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej.
Burmistrz Błaszek z absolutorium budżetowym
Wczoraj, 15:04:09
Burmistrz Błaszek w Powiecie Sieradzkim to kolejny samorządowiec w regionie pozytywnie skwitowany za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Piotr Świderski uzyskał też od rady miejskiej wotum zaufania.
Zabawa pod chmurką na Rynku
Dzisiaj, 05:50:23
Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Dom Kultury w Burzeninie zapraszają na cykl letnich muzycznych niedziel. W planach przeróżne klimaty, wstęp będzie wolny.
Komentarze