Najstarsza Knajpa w Sieradzu
Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu wspólnie z Bractwem Rycerskim Ziemi Sieradzkiej zapraszają w najbliższą sobotę, 14 marca, na kolejną odsłonę Najstarszej Knajpy w Sieradzu. Tym razem hasło przewodnie wydarzenia to: Postne Praktyki.
- Najstarsza Knajpa w Sieradzu to efekt wieloletniej współpracy Bractwa Rycerskiego z Sieradzkim Centrum Kultury. Już od 10 lat prezentujemy Państwu spójny przekaz dotyczący konkretnych aspektów życia naszych przodków, łącząc popularnonaukową sesję z degustacjami potraw historycznych oraz pokazami i animacjami na naszych specjalnie zaaranżowanych stanowiskach. Nadchodząca edycja wydarzenia poświęcona jest realiom dawnego Wielkiego Postu. W wiekach średnich okresy postów obejmowały znaczną część roku, wpływając na życie i kulturę. Wiele tradycji przetrwało do dziś w formie przekształconej, przez co nie zawsze potrafimy dobrze zrozumieć, czym kierowali się ludzie żyjący setki lat temu. Jednocześnie, sens postu uległby zatraceniu bez kontrastów, których tak wiele spotkać można w kulturze średniowiecza - zapowiadają organizatorzy.
Program wydarzenia:
Godziny 17 - 20:
17:00 otwarcie Najstarszej Knajpy w Sieradzu - 10 lat projektu!
17:15 Post i Wielkanoc w tradycji średniowiecznej - Stanisław Muszyński
18:00 Dlaczego ryba to nie mięso? O dawnej kuchni postnej - Michał Szymański
18:45 Pisanki, palemki i inne zwyczaje wielkanocne - dr Jędrzej Kałużny
19:30 Sieradzkie pieśni wielkopostne i wielkanocne - Wiktor Szymanek i Michał Klimczak
Stanowiska edukacyjne:
1. Kuchnia średniowieczna i przyprawy Mikołaja z Sieradza
2. Wielkanoc u sieradzkich bożogrobców
3. Warsztaty ozdób wielkanocnych
4. Zbrojna straż
Degustacja:
- staropolskie potrawy postne
- "trunki pospolite" - historyczne napoje bezalkoholowe
Dodatkowo:
Opowieści i prezentacje poświęcone historii postu i Wielkanocy.
Więcej informacji
Piłkarskie złotka
Wczoraj, 21:39:30
Uczennice Szkoły Podstawowej nr 10 w Sieradzu zdobyły w Głuchołazach złote medale Ogólnopolskich Finałów Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej.
Burmistrz Błaszek z absolutorium budżetowym
Wczoraj, 15:04:09
Burmistrz Błaszek w Powiecie Sieradzkim to kolejny samorządowiec w regionie pozytywnie skwitowany za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Piotr Świderski uzyskał też od rady miejskiej wotum zaufania.
Zabawa pod chmurką na Rynku
Dzisiaj, 05:50:23
Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Dom Kultury w Burzeninie zapraszają na cykl letnich muzycznych niedziel. W planach przeróżne klimaty, wstęp będzie wolny.