Sowiecki nalot bombowy na Sieradz
Wykład poświęcony temu wydarzeniu odbędzie się jutro w Muzeum Okręgowym w Sieradzu. Gościem placówki będzie dr Bartosz Gondek, dyrektor Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego. Prelegent opowie o bombardowaniach polskich miast przez sowieckie lotnictwo w czasie II wojny światowej.
Sieradz nie jest tu przypadkowym wyborem. 20 stycznia 1945 roku miasto zostało zbombardowane przez sowieckich lotników - bez żadnego uzasadnienia militarnego. Będzie okazja, żeby przywrócić tę historię pamięci.
Spotkanie, poświęcone tym wydarzeniom, odbędzie się w Muzeum Okręgowym w Sieradzu przy ul. Dominikańskiej 2 we wtorek 17 marca, początek o godz. 13.00. Wstęp wolny.
20 stycznia 1945 r., około godz. 15:00, samoloty 2 Armii Powietrznej przeprowadziły nalot bombowy na Sieradz. W latach 1941-1945 podobne ataki dotknęły również inne polskie miasta - m.in. Białystok, Lublin, Sokołów Podlaski i Warszawę. Zginęły w nich łącznie tysiące osób, wiele zostało rannych, a setki domów uległy zniszczeniu. W chwili nalotu w Sieradzu nie było celów militarnych - wojska niemieckie opuściły miasto dzień wcześniej. Ucierpiała wyłącznie ludność cywilna. Zginęło co najmniej 89 mieszkańców miasta. Ponad jedna trzecia ofiar to dzieci i młodzież do 18. roku życia. Najmłodsza ofiara, Jadwiga Sroka, miała zaledwie rok, najstarsza, Józefa Mróz, 70 lat. Około 200 osób zostało rannych. Bomby zniszczyły i uszkodziły liczne budynki. Dwa dni później, 23 stycznia 1945 r., do miasta wkroczyły oddziały sowieckie.
Przez dziesiątki lat temat nalotu pozostawał przemilczany. Pamięć o ofiarach przetrwała jednak wśród mieszkańców Sieradza. Okoliczności nalotu oraz innych ataków powietrznych na polskie miasta wciąż wymagają badań historycznych. O stanie wiedzy na temat tragedii sprzed 81 lat oraz o szerszym kontekście nalotów opowie ceniony historyk i wykładowca akademicki - dr Bartosz Gondek.
To nie jedyny wykład zaplanowany na wtorek w Muzeum Okręgowym. O godz. 17:00 swoją prelekcję rozpocznie historyk, dr Tomasz Stolarczyk. Jest zatytułowana "Warownie w sercu Polski - Łęczyca, Sieradz, dziedzictwo ziemi łęczycko-sieradzkiej".
Więcej informacji
Już w tę niedzielę święto lawendy
Dzisiaj, 14:26:12
To będzie już czwarta edycja lawendowego szaleństwa na plantacji "Lawenda za płotem" w Okopach koło Sieradza. W programie: wykłady, pogadanki, warsztaty, spacery, relaks wśród kwiatów, stoiska wystawiennicze, lawendowe pyszności, strefa foto , przejażdżki konne, masaże i wiele innych.
Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski
Dzisiaj, 14:01:07
Piękne miejsca naszego województwa, wybitni artyści, uznane gwiazdy i znakomity repertuar obejmujący różnorodne gatunki muzyczne - od klasyki, przez jazz, po rozrywkę w nietuzinkowych aranżacjach. Tak będzie wyglądać tegoroczna odsłona Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Będą też bezpłatne wycieczki trasą festiwalowych koncertów.
Prezydent Zduńskiej Woli z wotum zaufania i absolutorium. Nie było jednomyślności w Radzie Miasta
Dzisiaj, 15:07:06
Prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora otrzymał od Rady Miasta Zduńska wola zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium za wykonanie budżetu za 2025 rok. Decyzje radnych nie były jednak jednogłośne, za udzieleniem poparcia głosowało 13 radnych, przeciw było 5 radnych.
Komentarze