15.03.2026 06:38:28 (Aktualizacja: 16.03.2026 13:54:41)
Sieradz

Sowiecki nalot bombowy na Sieradz

Wykład poświęcony temu wydarzeniu odbędzie się jutro w Muzeum Okręgowym w Sieradzu. Gościem placówki będzie dr Bartosz Gondek, dyrektor Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego. Prelegent opowie o bombardowaniach polskich miast przez sowieckie lotnictwo w czasie II wojny światowej.  

(fot. materiały organizatora)

Sieradz nie jest tu przypadkowym wyborem. 20 stycznia 1945 roku miasto zostało zbombardowane przez sowieckich lotników - bez żadnego uzasadnienia militarnego. Będzie okazja, żeby przywrócić tę historię pamięci.

Spotkanie, poświęcone tym wydarzeniom, odbędzie się w Muzeum Okręgowym w Sieradzu przy ul. Dominikańskiej 2 we wtorek 17 marca, początek o godz. 13.00. Wstęp wolny.

20 stycznia 1945 r., około godz. 15:00, samoloty 2 Armii Powietrznej przeprowadziły nalot bombowy na Sieradz. W latach 1941-1945 podobne ataki dotknęły również inne polskie miasta - m.in. Białystok, Lublin, Sokołów Podlaski i Warszawę. Zginęły w nich łącznie tysiące osób, wiele zostało rannych, a setki domów uległy zniszczeniu. W chwili nalotu w Sieradzu nie było celów militarnych - wojska niemieckie opuściły miasto dzień wcześniej. Ucierpiała wyłącznie ludność cywilna. Zginęło co najmniej 89 mieszkańców miasta. Ponad jedna trzecia ofiar to dzieci i młodzież do 18. roku życia. Najmłodsza ofiara, Jadwiga Sroka, miała zaledwie rok, najstarsza, Józefa Mróz, 70 lat. Około 200 osób zostało rannych. Bomby zniszczyły i uszkodziły liczne budynki. Dwa dni później, 23 stycznia 1945 r., do miasta wkroczyły oddziały sowieckie.

Przez dziesiątki lat temat nalotu pozostawał przemilczany. Pamięć o ofiarach przetrwała jednak wśród mieszkańców Sieradza. Okoliczności nalotu oraz innych ataków powietrznych na polskie miasta wciąż wymagają badań historycznych. O stanie wiedzy na temat tragedii sprzed 81 lat oraz o szerszym kontekście nalotów opowie ceniony historyk i wykładowca akademicki - dr Bartosz Gondek.


To nie jedyny wykład zaplanowany na wtorek w Muzeum Okręgowym. O godz. 17:00 swoją prelekcję rozpocznie historyk, dr Tomasz Stolarczyk. Jest zatytułowana "Warownie w sercu Polski - Łęczyca, Sieradz, dziedzictwo ziemi łęczycko-sieradzkiej".


mw / źródło: Muzeum Okręgowe w Sieradzu / Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego

Komentarze

Rodowity
18.03.2026 07:40:20
Odbudujmy choć rotundę.Fundamenty istnieją. Zapamiętali by to nam w historii .
Do Jana
17.03.2026 08:41:38
Panie Janie, większość obozów koncentracyjnych na terenie Polski i nie tylko obsadzona była przez ukraińskich Wachmanów, część była oczywiście niemiecka, holenderska, belgijska i austryjacka, a nawet żydowska! Jeżeli chodzi o zarząd KL, to byli to głównie Niemcy i Autryjacy, ale i Holendrzy. Polacy nie uczestniczyli w tej zbrodni.
Anatol
17.03.2026 06:25:33
Dla ruskich jak historia uczy każdy pretekst był dobry a u nas ten barbarzyński nalot łączono z dniami wyzwolenia Sieradza .
wnuczek
16.03.2026 13:53:02
Jedni historię Sieradza znają ze wspomnień dziadków , drudzy z biuletynów IPN, a to jest kolosalna różnica. KOŃCZYĆ SPORY - wrócić do prawdziwej historii !
Rodowity
16.03.2026 10:28:49
Chodziło mi o jakąś prelekcje .Spotkanie odczyt. Potrafię czytać w internecie . Może jakaś wystawę w muzeum. Posiadam listy z obozu. Ale taki intelektualista internetowy od razu musi wszystko skrytykować . Niebawem to zostawicie swój intelekt w tym internecie i tak się skończą dzieje chomo sapiens
Klemens
16.03.2026 10:16:30
To nie był żaden odwet.Pilot był pilotem samoloty rozpoznania i został ostrzelany przezOPL. A eskadra rosyjska startowała z Radomia i prowadziła działania w rejonie Sieradza od miejscowości Chojne w kierunku SIeradza azcpo Biskupice. Ich działanie było standardowe tak jak w innych rejonach działań. Wiedzieli o rejonie poligonowym o przeprawie w Chojne i o ruchach wojsk w okolicy Charupi Malej. W rejonie Pragi stały wcześniej jakieś ciężarówki. Takie działanie to standard wojsk radzieckich. Rosjanie obeszli część Sieradza od strony wschodniej.Przeprawiali się w Kowalach i kierowali się w kierunku Charupi gdzie doszło do walk z Niemcami. Niemcy posiadali artylerię w rejonie Zachodnia /Zakładników . Działa te leżały jeszcze długo po wojnie. Część jest zasypana do tej pory. Walki trwały w rejonie Kościerzyna Gdzie walczyli z Rosjanami saperzy Niemieccy W rejonie Kościerzyna jest pod drogą do tej pory zasypany pojazd kołowo gąsienicowy. Wiele innych wątków. Tak że ta zamsta to tak na prawdę to tylko wymyśl jakich bajki pisarzy. Na potrzeby propagandy. Dla Rosjan oszczeliwanie miast to był standard fakt że nie liczyli się z ludnością cywilna. Pojawiają się różne teksty i mapy z z niemieckich archiwum. Może tak ktoś z sieradzkich historyków by do tego sięgnął.
Zyga
15.03.2026 20:08:32
I tak od wieków kształtuje się przyjaźn ,, Polsko- radziecką ' drodzy towarzysze.
Do Kuby
15.03.2026 19:26:21
Pilot rosyjskiego samolotu się katapultował, spadł i był ranny,bezbronny. Niemcy go dopadli i bagnetami zasztyletowali. Rosjanie wzięli odwet,niestety tragiczny.
Do Rodowity
15.03.2026 19:20:45
Naprawdę nie potrafisz sam znaleźć w Internecie informacji o Sieradzanach w obozach koncentracyjnych? Naprawdę? To nie jest aż takie trudne a trochę wysiłku umysłowego naprawdę nie zaszkodzi.
Kuba
15.03.2026 19:09:58
To była po prostu pewnego rodzaju zemsta za to, że dwa dni wcześniej myśliwce Luftwaffe zestrzeliły jeden radziecki myśliwiec w bitwie nad Sieradzem
do "zapytam"
15.03.2026 14:13:18
widać,że masz słabiuchne rozeznanie w wywołanym przez siebie temacie- nie czytasz,nie słuchasz,nie oglądasz,nie uczęszczasz... dla tego,kto chce wiedzieć- okazji do zaspokojenia wiedzy jest sporo; dla tego,kto chce ukręcić tu polityczny geszeft- i tak żadne argumenty nie przemówią
Jan
15.03.2026 14:09:28
Skąd się bierze ten trolling NIEMIECKI? Oczywiście, że za zbrodnie II w. św. odpowiadają Niemcy, Niemcy hitlerowskie ale nigdy nie zapominajmy, że po stronie Niemiec opowiedziało się wiele państw i narodów bez udziału których Niemcy skończyli by na zajęciu Polski, no i może jeszcze Belgii, Holandii i Norwegii a na Francję i resztę krajów nie starczyło by im sił. Nigdy nie zapominajmy, że w szeregach hitlerowskich sił zbrojnych, sił policyjnych i innych służyły miliony przedstawicieli innych narodów Przede wszystkim Austriacy - np. w nuemieckim obozie koncentracyjnych w Tereblince Austriacy dominowali wśród oprawców, nigdy nie zapominajmy o kilku dywizjach złożonych z samych Węgrów, w tym dwóch węgierskich dywizjach Waffen SS! O dywizjach rosyjskich, ukraińskich, słowackich ale też o Łotyszach i Litwinach w armii niemieckiej, o Holendrach, Belgach, Norwegach, Rumunach i Bułgarach.
Rodowity
15.03.2026 11:50:50
No właśnie może coś o Sieradza ach w obozach koncentracyjnych .O wywiezionych na roboty Czy ktoś coś wie na ten temat. Może o samych walkach Rosjan z Niemcami wokul Sieradza i okolic.
Zapytam
15.03.2026 10:23:34
A kiedy o zbrodniach i ofiarach Niemieckiego ludobójstwa na bezbronnych mieszkańcach naszego miasta i powiatu, kiedy o ofiarach Niemieckich obozów koncentracyjnych ? Czy jest ktoś - kogo powie,czy napisze ilu mieszkańców Sieradza i powiatu straciło życie w czasie wojny i Niemieckiej okupacji ? Gdyby Ruscy nie pogonili Niemców pod Stalingradem i nie gnali ich aż do Berlina obraz naszego kraju byłby trudny do wyobrażenia .

Więcej informacji

region

Już w tę niedzielę święto lawendy

Dzisiaj, 14:26:12

To będzie już czwarta edycja lawendowego szaleństwa na plantacji "Lawenda za płotem" w Okopach koło Sieradza. W programie: wykłady, pogadanki, warsztaty, spacery, relaks wśród kwiatów, stoiska wystawiennicze, lawendowe pyszności, strefa foto , przejażdżki konne, masaże i wiele innych.

0
region
KULTURA

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski

Dzisiaj, 14:01:07

Piękne miejsca naszego województwa, wybitni artyści, uznane gwiazdy i znakomity repertuar obejmujący różnorodne gatunki muzyczne - od klasyki, przez jazz, po rozrywkę w nietuzinkowych aranżacjach. Tak będzie wyglądać tegoroczna odsłona Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Będą też bezpłatne wycieczki trasą festiwalowych koncertów.

0
Zduńska Wola

Prezydent Zduńskiej Woli z wotum zaufania i absolutorium. Nie było jednomyślności w Radzie Miasta

Dzisiaj, 15:07:06

Prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora otrzymał od Rady Miasta Zduńska wola zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium za wykonanie budżetu za 2025 rok. Decyzje radnych nie były jednak jednogłośne, za udzieleniem poparcia głosowało 13 radnych, przeciw było 5 radnych.

0
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
On Air
06:24
Life
Des'ree
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 25.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 25.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
25.06.2026 Jak w zdrowiu przetrwać upał?
25.06.2026 Rozmowa z pisarką Justyną Rosiak
25.06.2026 Rozmowa z Marcinem Kurzawskim, dyrektorem Warckiego Centrum Kultury
24.06.2026 Rozmowa dotycząca występu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Sieradzu i zmian w organizacji ruchu
24.06.2026 Na co uważać podczas upałów ? - rozmowa z M. Spławskim, lekarzem z Przychodni Alfa w Sieradzu

Co, gdzie, kiedy

26.06.2026
Wieczór poetycko - muzyczny: Wianki ze strun i słów
Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu, Rynek 18
Kino na leżakach
Rynek w Sieradzu
27.06.2026
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"
Rynek w Sieradzu
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
IV Bieg Śladami Powstańców 1863 r.
Stadion Gminny w Sędziejowicach
Pokaz malarstwa i ceramiki w ogrodzie z poezją w tle
Ogród przy ul. Mansjonarskiej 15 w Warcie
28.06.2026
I Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Wróblew
Gminny Ośrodek Kultury we Wróblewie
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
XIII Letnia Akademia Opery, Operetki i Musicalu
Plac przy Klasztorze OO. Bernardynów w Warcie
Kwesta na rzecz renowacji historycznych nagrobków
Cmentarz Parafialny w Rossoszycy
Święto lawendy
Lawenda za płotem, Okopy koło Sieradza
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Kuba i Kuba
Stygnie lato
2
Mrozu
Nie ma miejsca jak dom
3
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...