"Ofiarowanie" - nowa rzeźba pojawi się w Zduńskiej Woli
Nowa rzeźba w miejskiej przestrzeni upamiętni świętego Maksymiliana Kolbe, patrona Zduńskiej Woli. Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola otrzymało dofinansowanie z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku na ustawienie pomnika pod nazwą "Ofiarowanie".
W konkursie pod nazwą "Rzeźba w przestrzeni publicznej - 2026" organizowanym przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola uzyskało 160 tys. zł dofinansowania. To pieniądze na ustawienie rzeźby św. Maksymiliana Kolbe na skwerze Zenona Anstadta przy ul. Stefana Złotnickiego w Zduńskiej Woli.
Figura powstanie według projektu znanego rzeźbiarza prof. Zbigniewa Dudka, który 40 lat temu wykonał miniaturę eksponowaną w Muzeum Domu Urodzin św. Maksymiliana. To przestrzenna postać świętego stworzona z ażurowych elementów przywodzących na myśl obozowy pasiak. Pomnik wykonany ma zostać jako odlew z brązu i stanąć na postumencie z granitu w czerwonym kolorze vanga. Na froncie przewidziano inskrypcję "ŚW. MAKSYMILIAN KOLBE". Jego poświęcenie i odsłonięcie planowane jest na 10 października 2026 roku, kiedy to przypada rocznica kanonizacji oraz obchodzone jest Święto Patrona Miasta w Zduńskiej Woli. W mieście zorganizowana zostanie konferencja popularno-naukowa, której celem będzie przybliżenie sylwetki świętego jako zakonnika i więźnia obozu koncentracyjnego oraz męczennika.
Autor rzeźby prof. Zbigniew Dudek od 1985 jest nauczycielem akademickim. Prowadzi Pracownię Obiektu Artystycznego w Instytucie Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Od 2021 roku jest profesorem zwyczajnym.
"Rzeźba w przestrzeni publicznej" to program dotacyjny dedykowany inwestycjom związanym z realizacją form rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej prowadzony przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. W edycji 2026 rozpatrywano 163 wnioski. Zduńskowolskie muzeum znalazło się wśród 27 instytucji z dofinansowaniem.
Więcej informacji
Piłkarskie złotka
Wczoraj, 21:39:30
Uczennice Szkoły Podstawowej nr 10 w Sieradzu zdobyły w Głuchołazach złote medale Ogólnopolskich Finałów Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej.
Burmistrz Błaszek z absolutorium budżetowym
Wczoraj, 15:04:09
Burmistrz Błaszek w Powiecie Sieradzkim to kolejny samorządowiec w regionie pozytywnie skwitowany za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Piotr Świderski uzyskał też od rady miejskiej wotum zaufania.
Wojewódzkie zakończenie roku szkolnego 2025/2026
Wczoraj, 13:55:45
Wojewódzka uroczystość zakończenia roku szkolnego odbyła się dziś, 26 czerwca, w Zespole Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli w Zduńskiej Woli Karszniach. Był to dzień podsumowań, podziękowań i wyróżnień dla uczniów, którzy w mijającym roku osiągnęli najlepsze wyniki w nauce.
Komentarze