Dwa ciekawe wykłady w muzeum
Muzeum Okręgowe w Sieradzu zaprosiło mieszkańców na dwa wyjątkowe spotkania poświęcone historii związanej z dramatycznymi wydarzeniami II wojny światowej, oraz historii odleglejszej, ukazującej znaczenie średniowiecznych warowni ziemi łęczycko-sieradzkiej. Oba wykłady zgromadziły wielu mieszkańców i miłośników historii regionu.
Pierwsze z nich odbyło się 17 marca o godz. 13.00 w ramach cyklu "Cienie Wojny. W cieniu historii". Gościem Muzeum Okręgowego w Sieradzu był dr Bartosz Gondek, dyrektor Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego , który wygłosił wykład poświęcony bombardowaniom polskich miast przez sowieckie lotnictwo w czasie II wojny światowej. Wybór Sieradza jako miejsca tego spotkania nie był przypadkowy.
Jak przypomniano podczas wykładu, 20 stycznia 1945 roku miasto zostało zbombardowane przez sowieckich lotników, mimo że atak ten nie miał uzasadnienia militarnego. To dramatyczne wydarzenie przez wiele lat pozostawało na marginesie pamięci historycznej, dlatego spotkanie miało szczególny, symboliczny wymiar. Było nie tylko okazją do poznania szerszego kontekstu działań wojennych, ale także ważnym krokiem w przywracaniu pamięci o jednej z tragicznych kart w dziejach Sieradza.
Wykład dr. Bartosza Gondka pokazał, że historia końca II wojny światowej nie zawsze jest jednoznaczna i wciąż kryje wiele tematów wymagających przypomnienia. Dla mieszkańców miasta była to cenna lekcja historii, ale również moment refleksji nad losem lokalnej społeczności i wydarzeniami, które na trwałe zapisały się w dziejach Sieradza. Gościnnie w spotkaniu wziął udział regionalista Jan Pietrzak, który pokazał zebranym dokumenty i fotografie dotyczące tamtego smutnego wydarzenia.
Drugie spotkanie odbyło się w tym samym dniu o godz. 17.00. Tym razem uczestnicy wysłuchali wykładu "Warownie w sercu Polski - Łęczyca, Sieradz. Dziedzictwo ziemi łęczycko-sieradzkiej", który wygłosił dr Tomasz Stolarczyk. Prelekcja poświęcona była historii dwóch ważnych zamków królewskich - w Łęczycy i Sieradzu, których początki sięgają czasów Kazimierza Wielkiego. Jak podkreślono, zamek sieradzki, wzniesiony w latach 1339-1357, jest starszy od zamku w Łęczycy, budowanego w latach 1352-1370.
Obie warownie odgrywały ważną rolę nie tylko obronną, ale także polityczną i administracyjną. Szczególne miejsce w wykładzie zajęła historia zamku w Łęczycy, który w średniowieczu był jednym z najważniejszych ośrodków życia politycznego w Królestwie Polskim. To właśnie tam odbywały się zjazdy możnych i rycerstwa, narady dotyczące wojen z Zakonem Krzyżackim, zawierano rozejmy i traktaty oraz przyjmowano zagranicznych posłów.
Po bitwie pod Grunwaldem przetrzymywano tam również jeńców krzyżackich. Dr Tomasz Stolarczyk przypomniał także, że oba zamki na przestrzeni wieków przechodziły rozbudowy i remonty, jednak poważnie ucierpiały podczas potopu szwedzkiego oraz kolejnych konfliktów XVIII wieku. Losy obu warowni potoczyły się jednak inaczej. Zamek w Łęczycy, mimo zniszczeń, przetrwał i po II wojnie światowej został częściowo odbudowany, stając się siedzibą muzeum. Z kolei zamek sieradzki po 1800 roku został rozebrany, a jego cegły wykorzystano do innych budowli.
Muzealne spotkania pokazały, że przeszłość regionu - zarówno ta średniowieczna, jak i ta naznaczona wojenną tragedią - wciąż budzą emocje, skłaniają do refleksji i pozostają istotnym elementem lokalnej tożsamości.
Więcej informacji
Czarna niedziela nad wodą w Jeziorsku
Wczoraj, 15:12:04
Tragiczny bilans niedzielnych zdarzeń nad zbiornikiem wodnym Jeziorsko. Doszło tam do bardzo poważnych zdarzeń, które pokazują, jak niebezpieczny potrafi być żywioł, jakim jest woda. W miejscowości Brodnia (gm. Pęczniew) z wody wyłowiono ciało mężczyzny. Drugie zdarzenie dotyczyło mężczyzny, który skoczył do wody z tamy.
Groźny wypadek na hulajnodze elektrycznej. Ranne dwie 14-latki
Wczoraj, 13:43:27
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Zduńskiej Woli. Dwie nastolatki, jadąc niezgodnie z przepisami na jednej hulajnodze elektrycznej i bez kasków, przewróciły się. Uderzyły głowami o nawierzchnię jezdni. Zostały przetransportowane do szpitala w Łodzi.
Wróblewski Festiwal Muzyki i Rozrywki
Wczoraj, 16:02:13
To będzie dzień i wieczór wspaniałej zabawy pod chmurką. Na swe tegoroczne Dni zaprasza Gmina Wróblew (Pow. Sieradzki).
Komentarze