20.03.2026 13:05:18
Sieradz

Apel do Prezydenta RP

Stowarzyszenie FILAR (Formacja Ideowa Ludzi Aktywnego Rozwoju) zorganizowało dziś w Sieradzu konferencję prasową dotyczącą obywatelskiej petycji skierowanej do Prezydenta RP Karola Nawrockiego.

(fot. nasze.fm)

- Chcemy racjonalizacji bicia monety poprzez wycofanie nierentownych nominałów 1 i 2 grosze oraz wprowadzenie zasady zaokrąglania płatności do pełnych 5 groszy, co uprości handel i zredukuje ogromne koszty emisyjne ponoszone przez Skarb Państwa. Nasza inicjatywa to jednak coś więcej niż tylko ekonomia. Postulujemy wpisanie do Konstytucji RP gwarancji prawa do posługiwania się gotówką oraz uznanie złotego za jedyną, niepodważalną walutę Polski. W dobie zagrożeń hybrydowych i postępującej inwigilacji finansowej, fizyczny pieniądz jest jedynym niezawodnym filarem bezpieczeństwa narodowego i wolności obywatelskich, chroniącym przed wykluczeniem osoby starsze oraz te dbające o swoją prywatność - przekazali podczas konferencji w Sieradzu Piotr Sułkowski, prezes Stowarzyszenia FILAR, wiceprezes Daniel Binek, Patryk Franek, koordynator ogólnopolski do spraw zbierania podpisów pod petycją do Prezydenta RP i Andrzej Wachowski z Gminy Błaszki w Powiecie Sieradzkim.

Organizatorzy konferencji przekazali dziś także, że wystąpili do Narodowego Banku Polskiego z pytaniem ile obecnie kosztuje produkcja monet o nominale 1 gr i 2 gr. W odpowiedzi otrzymali informację, że NBP potrzebuje czasu do 20.04.br. po to, by przeanalizować czy w ogóle może udzielić w tej sprawie informacji.

Komentarze

Do: Ruski się cieszy
24.03.2026 20:40:25
Jak wyjdziemy z Uni to Polska odżyje, unia i tak się rozpadnie w momencie kiedy przestanie się opłacać Niemcom, także strasz swoją rodzinkę a nie świadomych ludzi.
Szatan
24.03.2026 15:28:40
Problemy ludzi pierwszego świata
Ruski się cieszy
22.03.2026 23:02:35
Jak wyjdziemy z uni to zobaczymy czy pisowce będą tak aktywni jak obecnie. Braknie 13 14 KRUSIKU dopłat socjalu .To wtedy zobaczymy gdzie się pochowają
bążur
22.03.2026 16:17:49
Co może niemiecki namiestnik ? nic, steruje nim Ursula i Merz.
der
22.03.2026 12:57:47
Wzór Szwecji. Praktycznie teraz tam jest bezgotówkowo ale gotówka nadal jest w obrocie. Są korony (odpowiednik złotówek) i ore (odpowiednik groszy). W sklepach podane są ceny w koronach i ore a na końcową sumę ore się zaokrągla do zera bądź do jednej korony. Nie ma problemu z kilogramami bilonu o małej wartości.
Alfonso z wybrzeża
22.03.2026 12:16:16
A co może Batyr. Ano nic. Wszystkim kieruje Kaczynski. Za to że on istnieje politycznie odpowiada grupa społeczna na którą ma ogromny wpływ socjotechnika PiS Grupa ludzi nie młodych słabo wykształconych z małych miast i ze wsi.
Adaś
21.03.2026 13:36:08
Bardzo dobra inicjatywa, popieram ! Ona może zniszczyć Tuska :)
andrzej
21.03.2026 11:36:32
Tylko Euro załatwi sprawę,i kredyty potanieją i SAFE będzie stabilny.A teraz hejtujemy!!!
Feli
21.03.2026 11:17:46
Inicjatywa bardzo słuszna. Uważam, że zabranie ludziom fizycznie pieniądza jest po części ubezwłasnowolnieniem.
Szkoda Prądu
21.03.2026 11:02:23
Jedyne apele na jakie reaguje Nawrocki to apele Kaczyńskiego.
ale to juz było i nie wróci więcej...
21.03.2026 00:27:37
a jakie to autorytety i wartości masz na myśli? - pewnie 3xk = kinder,kuchen,kirche?? a biurokracja to była już za najjjaśniejszych panów- Franców Jozefów,kajzerów i ruskich carów a potem to już tylko rosła..
do do Wolność
20.03.2026 18:19:16
Chore programy typy ETS, wymyślanie dziwnych płci, największy rząd w UE , rozdmuchane instytucje UE itd... i po to są cyfrowe pieniądze by jak najwięcej zabrać , a nic od siebie nie dać ! Na poważne sprawy nie ma pieniędzy, a już kolejna wojna wybuchła.....lewactwo, ortodoksi i biurokracja prowadzi do upadku wszystkich wartości i autorytetów! Czas na zmianę "elit" rządzących ! PiS PO jedno zło !
Do wolność
20.03.2026 17:00:02
Wolność jest wtedy gdy masz swoje pieniądze, a nie liczysz na dopłaty i programy socjalne.
Ciekawostek
20.03.2026 15:57:17
Jakimi osiagnięciami, poza propagandą, może się pochwalić ów "FILAR"?
lockerst
20.03.2026 15:53:21
Wszystko to są działania pozorne, nic nie wnoszące pozytywnego.
Arek
20.03.2026 15:49:17
Bez gotówki jesteśmy zwierzętami w niewidzialnej klatce
Kołtun sieradzki
20.03.2026 15:44:24
Brawo chłopaki! Tak trzymać, a może zebrać podpisy pod referendum w tej sprawie? Naród za złotówka! Naród za wolnym handlem!
do Wolność
20.03.2026 14:50:44
Uczciwie by było, gdyby każdy wystawiał dokument, który będzie stanowił podstawę do uczciwego opodatkowania. Obecnie jedni płacą podatki od każdej złotówki, a inni omijają system, gdzie się da.
groszówka
20.03.2026 14:44:38
Chłopczyki ??? , a sprawdziliście , ile do powiedzenia ( decydowania ) w sprawie Waszej ma Prezydent RP. Czy to jego kompetencje ??? Może trzeba zmienić front robót i zacząć zbierać podpisy pod projektem ustawy obywatelskiej (min 100 000 ) i przedstawić marszałkowi Sejmu!
123
20.03.2026 13:55:37
Tylko cyfryzacja.
Wolność
20.03.2026 13:14:15
Gotówką to wolność! Te zapędy urzędników by likwidować gotówkę sa chore! Pani sprzedająca jajka na targu ma wystawiać faktury?

Więcej informacji

region

Od 14 czerwca korekta rozkładu jazdy pociągów

Dzisiaj, 07:06:17

Od jutra, 14 czerwca, do 29 sierpnia 2026 r. będzie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu pociągów. W okresie wakacyjnym ze stacji Zduńska Wola Karsznice pojadą dodatkowe pociągi do Kołobrzegu, Łeby, jak również do Zakopanego. Pociąg IC Słowacki pojedzie w wydłużonej relacji do Olsztyna Głównego. Z kolei ŁKA uruchomi weekendowe pociągi Sprinter na trasie Pabianice - Warszawa Wschodnia.

0
Zduńska Wola

Wiktoria Szewłoga i jej piosenka"We śnie"

Wczoraj, 15:55:30

Wiktoria Szewłoga, młoda wokalistka ze Zduńskiej Woli nagrała swoją debiutancką piosenkę pt. "We śnie". Na co dzień szlifuje swój wokalny talent pod okiem i uchem instruktora Wiktora Bartosa, który napisał do tego utworu muzykę. Premiera piosenki odbędzie się w najbliższą niedzielę - 14 czerwca. Tego dnia usłyszycie ją również na antenie Naszego Radia na 104,7 FM.

0
Sieradz

Wotum zaufania oraz absolutorium dla Zarządu Powiatu Sieradzkiego

Wczoraj, 14:52:00

Rada Powiatu Sieradzkiego udzieliła wotum zaufania oraz absolutorium Zarządowi Powiatu Sieradzkiego za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Były to najważniejsze decyzje podjęte podczas wczorajszej sesji.

5
On AirTeraz gra

Monika Waraczyńska

monika.waraczynska@nasze.fm
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 11.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 11.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
12.06.2026 Absolutorium dla Zarządu Powiatu Sieradzkiego. Rozmowa ze starostą Mariuszem Bądziorem
11.06.2026 Wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza Szadku Łukasza Wilczyńskiego
11.06.2026 Rozmowa z Markiem Miśkiewiczem na temat jego najnowszej książki
10.06.2026 Radiowa Posesja. Gościem Wojciech Rychlik, starosta zduńskowolski cz.2
10.06.2026 Radiowa Posesja. Gościem Wojciech Rychlik, starosta zduńskowolski cz.1

Co, gdzie, kiedy

13.06.2026
Raptusz vol 1.
Miejski Dom Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli
Zduńskowolski Piknik Koszykarski
Hala Szkoły Podstawowej nr 5 w Zduńskiej Woli
Koncert Szkoła Muzyczna
Kościół Chrześcijan Baptystów, Zduńska Wola, Dąbrowskiego 22
14.06.2026
Balcerzak Cup
MOSiR Sieradz
II Powiatowy Dzień Sportu
Plac Wojewódzki w Sieradzu
Festyn Rodzinny i wystawa prac młodych artystów
park przy Muzeum Walewskich w Tubądzinie
Koncert Chóru Lutnia
Kościół pw. św. Mikołaja w Warcie
Marsz dla Życia i Rodziny
Bazylika Kolegiacka/Kościół NSJ w Sieradzu
DKF
Kino Ratusz Zduńska Wola
Alternatywna Zduńska Wola
Miejski Dom Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli
18.06.2026
Spotkanie z Agnieszką Krawczyk
Miejska Biblioteka Publiczna w Sieradzu, ul. Polna 36 A (Park Broniewskiego)
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
2
Kuba i Kuba
Stygnie lato
3
Milky
Just The Way You Are (David Guetta Remix)
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...