20.03.2026 13:05:18
Sieradz

Apel do Prezydenta RP

Stowarzyszenie FILAR (Formacja Ideowa Ludzi Aktywnego Rozwoju) zorganizowało dziś w Sieradzu konferencję prasową dotyczącą obywatelskiej petycji skierowanej do Prezydenta RP Karola Nawrockiego.

(fot. nasze.fm)

- Chcemy racjonalizacji bicia monety poprzez wycofanie nierentownych nominałów 1 i 2 grosze oraz wprowadzenie zasady zaokrąglania płatności do pełnych 5 groszy, co uprości handel i zredukuje ogromne koszty emisyjne ponoszone przez Skarb Państwa. Nasza inicjatywa to jednak coś więcej niż tylko ekonomia. Postulujemy wpisanie do Konstytucji RP gwarancji prawa do posługiwania się gotówką oraz uznanie złotego za jedyną, niepodważalną walutę Polski. W dobie zagrożeń hybrydowych i postępującej inwigilacji finansowej, fizyczny pieniądz jest jedynym niezawodnym filarem bezpieczeństwa narodowego i wolności obywatelskich, chroniącym przed wykluczeniem osoby starsze oraz te dbające o swoją prywatność - przekazali podczas konferencji w Sieradzu Piotr Sułkowski, prezes Stowarzyszenia FILAR, wiceprezes Daniel Binek, Patryk Franek, koordynator ogólnopolski do spraw zbierania podpisów pod petycją do Prezydenta RP i Andrzej Wachowski z Gminy Błaszki w Powiecie Sieradzkim.

Organizatorzy konferencji przekazali dziś także, że wystąpili do Narodowego Banku Polskiego z pytaniem ile obecnie kosztuje produkcja monet o nominale 1 gr i 2 gr. W odpowiedzi otrzymali informację, że NBP potrzebuje czasu do 20.04.br. po to, by przeanalizować czy w ogóle może udzielić w tej sprawie informacji.

Komentarze

Do: Ruski się cieszy
24.03.2026 20:40:25
Jak wyjdziemy z Uni to Polska odżyje, unia i tak się rozpadnie w momencie kiedy przestanie się opłacać Niemcom, także strasz swoją rodzinkę a nie świadomych ludzi.
Szatan
24.03.2026 15:28:40
Problemy ludzi pierwszego świata
Ruski się cieszy
22.03.2026 23:02:35
Jak wyjdziemy z uni to zobaczymy czy pisowce będą tak aktywni jak obecnie. Braknie 13 14 KRUSIKU dopłat socjalu .To wtedy zobaczymy gdzie się pochowają
bążur
22.03.2026 16:17:49
Co może niemiecki namiestnik ? nic, steruje nim Ursula i Merz.
der
22.03.2026 12:57:47
Wzór Szwecji. Praktycznie teraz tam jest bezgotówkowo ale gotówka nadal jest w obrocie. Są korony (odpowiednik złotówek) i ore (odpowiednik groszy). W sklepach podane są ceny w koronach i ore a na końcową sumę ore się zaokrągla do zera bądź do jednej korony. Nie ma problemu z kilogramami bilonu o małej wartości.
Alfonso z wybrzeża
22.03.2026 12:16:16
A co może Batyr. Ano nic. Wszystkim kieruje Kaczynski. Za to że on istnieje politycznie odpowiada grupa społeczna na którą ma ogromny wpływ socjotechnika PiS Grupa ludzi nie młodych słabo wykształconych z małych miast i ze wsi.
Adaś
21.03.2026 13:36:08
Bardzo dobra inicjatywa, popieram ! Ona może zniszczyć Tuska :)
andrzej
21.03.2026 11:36:32
Tylko Euro załatwi sprawę,i kredyty potanieją i SAFE będzie stabilny.A teraz hejtujemy!!!
Feli
21.03.2026 11:17:46
Inicjatywa bardzo słuszna. Uważam, że zabranie ludziom fizycznie pieniądza jest po części ubezwłasnowolnieniem.
Szkoda Prądu
21.03.2026 11:02:23
Jedyne apele na jakie reaguje Nawrocki to apele Kaczyńskiego.
ale to juz było i nie wróci więcej...
21.03.2026 00:27:37
a jakie to autorytety i wartości masz na myśli? - pewnie 3xk = kinder,kuchen,kirche?? a biurokracja to była już za najjjaśniejszych panów- Franców Jozefów,kajzerów i ruskich carów a potem to już tylko rosła..
do do Wolność
20.03.2026 18:19:16
Chore programy typy ETS, wymyślanie dziwnych płci, największy rząd w UE , rozdmuchane instytucje UE itd... i po to są cyfrowe pieniądze by jak najwięcej zabrać , a nic od siebie nie dać ! Na poważne sprawy nie ma pieniędzy, a już kolejna wojna wybuchła.....lewactwo, ortodoksi i biurokracja prowadzi do upadku wszystkich wartości i autorytetów! Czas na zmianę "elit" rządzących ! PiS PO jedno zło !
Do wolność
20.03.2026 17:00:02
Wolność jest wtedy gdy masz swoje pieniądze, a nie liczysz na dopłaty i programy socjalne.
Ciekawostek
20.03.2026 15:57:17
Jakimi osiagnięciami, poza propagandą, może się pochwalić ów "FILAR"?
lockerst
20.03.2026 15:53:21
Wszystko to są działania pozorne, nic nie wnoszące pozytywnego.
Arek
20.03.2026 15:49:17
Bez gotówki jesteśmy zwierzętami w niewidzialnej klatce
Kołtun sieradzki
20.03.2026 15:44:24
Brawo chłopaki! Tak trzymać, a może zebrać podpisy pod referendum w tej sprawie? Naród za złotówka! Naród za wolnym handlem!
do Wolność
20.03.2026 14:50:44
Uczciwie by było, gdyby każdy wystawiał dokument, który będzie stanowił podstawę do uczciwego opodatkowania. Obecnie jedni płacą podatki od każdej złotówki, a inni omijają system, gdzie się da.
groszówka
20.03.2026 14:44:38
Chłopczyki ??? , a sprawdziliście , ile do powiedzenia ( decydowania ) w sprawie Waszej ma Prezydent RP. Czy to jego kompetencje ??? Może trzeba zmienić front robót i zacząć zbierać podpisy pod projektem ustawy obywatelskiej (min 100 000 ) i przedstawić marszałkowi Sejmu!
123
20.03.2026 13:55:37
Tylko cyfryzacja.
Wolność
20.03.2026 13:14:15
Gotówką to wolność! Te zapędy urzędników by likwidować gotówkę sa chore! Pani sprzedająca jajka na targu ma wystawiać faktury?

Więcej informacji

Zduńska Wola

Łódzki Dom Kultury i Zduńska Wola z porozumieniem

Dzisiaj, 14:09:59

Zduńska Wola formalizuje współpracę z Łódzkim Domem Kultury. Podpisano porozumienie, które będzie skutkowało wspólnymi działaniami w zakresie inicjowania i realizowania działań kulturalnych.

0
Zduńska Wola

Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji

Dzisiaj, 16:00:22

Dzisiaj nadaliśmy ostatnią przed wakacyjną przerwą Posesję. Naszym gościem był Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli, z którym rozmawialiśmy m.in. jutrzejszej sesji absolutoryjnej. Nie brakowało też licznych pytań od naszych słuchaczy.

5
region

Opieka koordynowana w Łódzkiem

Dzisiaj, 13:31:52

Opieka koordynowana działa od 1 października 2022 r. W Łódzkiem w styczniu 2023 r. było zaledwie 42 placówki, które przystąpiły do projektu. Rok później było już ich 158, a w styczniu 2025- 211 placówek. Obecnie opieką koordynowaną w województwie łódzkim objętych jest 2 300 000 pacjentów, czyli około 70 proc. wszystkich zadeklarowanych pacjentów.

1
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
On Air
06:24
Life
Des'ree
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
On Air
22:14
Aleja Gwiazd
Zdzisława Sośnicka
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 23.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 23.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
24.06.2026 Rozmowa dotycząca występu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Sieradzu i zmian w organizacji ruchu
24.06.2026 Na co uważać podczas upałów ? - rozmowa z M. Spławskim, lekarzem z Przychodni Alfa w Sieradzu
24.06.2026 Czarna niedziela nad wodą w Jeziorsku. Rozmowa z Patrykiem Sokalem, prezesem WOPR WŁ
24.06.2026 Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji cz.2
24.06.2026 Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji cz.1

Co, gdzie, kiedy

24.06.2026
Spotkanie z Lekarzem Marcinem Sowińskim
Kawiarnia Nasze Niebo w Mieście, Zduńska Wola ul. Łaska 88
27.06.2026
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"
Rynek w Sieradzu
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
IV Bieg Śladami Powstańców 1863 r.
Stadion Gminny w Sędziejowicach
28.06.2026
I Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Wróblew
Gminny Ośrodek Kultury we Wróblewie
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
XIII Letnia Akademia Opery, Operetki i Musicalu
Plac przy Klasztorze OO. Bernardynów w Warcie
Kwesta na rzecz renowacji historycznych nagrobków
Cmentarz Parafialny w Rossoszycy
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Kuba i Kuba
Stygnie lato
2
Mrozu
Nie ma miejsca jak dom
3
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...