Tadeusz Kościuszko patronem szkoły
W Liceum Ogólnokształcącym wchodzącym w skład Powiatowego Zespołu Szkół w Warcie odbyła się ważna uroczystość. Placówka otrzymała wczoraj oficjalnie nowego patrona, a także nowy sztandar ufundowany przez szkolną społeczność.
Po mszy św. w klasztorze bernardynów uczestnicy obchodów przeszli na ul. Tarnowskiego w Warcie, gdzie odsłonięto obelisk poświęcony patronowi szkoły. W drodze szkolnego głosowania został nim Tadeusz Kościuszko, który zastąpił Leona Kruczkowskiego (zniesionego na podstawie Ustawy o Dekomunizacji). Dalsza część obchodów była już w szkolnych murach.
- Gratuluję tego wydarzenia w imieniu Zarządu Województwa Łódzkiego i samorządu łódzkiego z marszałek Joanną Skrzydlewską na czele. To jest ważny moment dla całej szkolnej społeczności, ale też całego Województwa Łódzkiego. Dzisiaj już ta szkoła ma swojego patrona i z uśmiechem można w niej realizować swoje zadania. Ta społeczność ma swą nową tożsamość i to jest najważniejsze - podkreśliła Agnieszka Ryś, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego.
Podczas wczorajszej uroczystości odsłonięto też portret patrona warckiego LO. Poprzedziła to prezentacja nowego sztandaru placówki i jego oficjalne przekazanie przez przedstawicieli Rady Rodziców pocztowi sztandarowemu kadetów.
- Od początku kadencji wielkim marzeniem naszego dyrektora Maciej Gałki było to, by szkoła miała sztandar i patrona. Do pracy nad tym wzięła się cała społeczność szkolna, a zwłaszcza rodzice. To oni organizowali szereg przedsięwzięć, imprez jak jarmarki czy kiermasze i dochód z tego pozwolił nam na pozyskanie nowego sztandaru oraz organizację tego dzisiejszego uroczystego wydarzenia - mówiła Ewelina Kaler z Powiatowego Zespołu Szkół w Warcie.
Uczestnicy wczorajszej uroczystości obejrzeli też specjalną prezentację poematu autorstwa Radosława Króla, nauczyciela PZS w Warcie w wykonaniu uczniów placówki. Były na koniec rzęsiste brawa dla młodzieży.
- Cieszy i patron i sztandar, to teraz zupełnie inna szkoła. Czekaliśmy bardzo na ten moment, no i podczas dzisiejszej uroczystości doczekaliśmy się jednego i drugiego. My tu jesteśmy w klasach mundurowych, więc bez sztandaru nie wyglądało to najlepiej. A teraz już go mamy i ogromnym zaszczytem stało się bycie w poczcie sztandarowym. U nas wiele koleżanek i kolegów o to zabiega. A co do patrona to sami go wybraliśmy i wierzymy, że Tadeusz Kościuszko poprowadzi nas w dobrym kierunku - zaznaczyli w rozmowie z Naszym Radiem Kinga, Patrycja, Dominik i Filip, kadeci z PZS w Warcie.
Uczestnicy wczorajszej uroczystości mogli w szkolnych murach obejrzeć specjalną wystawę poświęconą T. Kościuszce, który w 1793 r. spędził w Warcie dwa dni. Były ponadto wpisy do księgi pamiątkowej. Obchody uświetniła miejscowa orkiestra dęta.
Więcej informacji
Łódzki Dom Kultury i Zduńska Wola z porozumieniem
Dzisiaj, 14:09:59
Zduńska Wola formalizuje współpracę z Łódzkim Domem Kultury. Podpisano porozumienie, które będzie skutkowało wspólnymi działaniami w zakresie inicjowania i realizowania działań kulturalnych.
Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji
Dzisiaj, 16:00:22
Dzisiaj nadaliśmy ostatnią przed wakacyjną przerwą Posesję. Naszym gościem był Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli, z którym rozmawialiśmy m.in. jutrzejszej sesji absolutoryjnej. Nie brakowało też licznych pytań od naszych słuchaczy.
Opieka koordynowana w Łódzkiem
Dzisiaj, 13:31:52
Opieka koordynowana działa od 1 października 2022 r. W Łódzkiem w styczniu 2023 r. było zaledwie 42 placówki, które przystąpiły do projektu. Rok później było już ich 158, a w styczniu 2025- 211 placówek. Obecnie opieką koordynowaną w województwie łódzkim objętych jest 2 300 000 pacjentów, czyli około 70 proc. wszystkich zadeklarowanych pacjentów.
Komentarze