07.04.2026 15:00:10
Zduńska Wola

400 tysięcy złotych na inscenizację jednej z najkrwawszych bitew Września

Historyczny teren między Beleniem i Strońskiem w powiecie zduńskowolskim znów stanie się polem dramatycznej bitwy, którą we wrześniu 1939 roku stoczyły polskie wojska.

(fot. UMWŁ)

Rekonstrukcja tej odtwarzanej w autentycznej scenerii bitwy co roku przyciąga tysiące miłośników historii, mieszkańców naszego województwa, ale nie tylko. A historia ożywa tu w sposób spektakularny dzięki inscenizacji przygotowanej z dbałością o historyczne detale. Zajmują się tym grupy rekonstrukcji historycznej, czyli pasjonaci ubrani w stroje z epoki, którzy odtwarzają kilka epizodów krwawej bitwy stoczonej z Niemcami na linii Warty.

Samorząd Województwa Łódzkiego przekazał 400 tys. zł na widowisko nazwane "Wojewódzka Inscenizacja Bitwy nad Wartą z września 1939 roku". Decyzję o wsparciu dla Powiatu Zduńskowolskiego, który zajmie się organizacją wydarzenia, podjęli podczas ostatniej sesji radni Sejmiku WŁ. Inscenizacja została zaplanowana na 5 września.

Bitwa nad Wartą była jednym z najkrwawszych bojów stoczonych przez żołnierzy Armii Łódź podczas wojny obronnej 1939 roku. Trwała 27 godzin. Na polach Belenia, Piasków, Strońska i Zapolic - na linii obronnej Warty i Widawki, walczyli żołnierze 30 pułku Strzelców Kaniowskich. W obliczu huraganowego ognia niemieckiej artylerii zza rzeki Polacy nie byli w stanie utrzymać pozycji. Ich zacięty opór utrudnił jednak wojskom niemieckim rozwinięcie natarcia w kierunku Łodzi i Warszawy. W bitwie zginęło blisko 300 polskich żołnierzy.

mka / źródło: UMWŁ

Komentarze

XXX
09.04.2026 09:49:30
A może by pokazać jak obecnie wygląda wojna. Co potrafią drony i inna broń, a to wszystko po to by uzmysłowić wyborcom Pisu, dlaczego trzeba kończyć wojny a nie rozpoczynać jak to robi ich ulubieniec Trump, chętny do przyjęcia pokojowej nagrody Nobla.
?
08.04.2026 18:01:21
Przegrana bitwa. Nie mamy w histori kraju sukcesów, by je hucznie wspominać
zduńskowolanka
08.04.2026 13:33:00
do Szanowna Pani Zduńskowolanko Po pierwsze ja nie trolluję, tylko wyrażam swoje zdanie. Mam chyba do tego prawo w demokratycznym państwie. Palestyńczyków podałam jako przykład, nie ruszałam Ukraińców, bo dopiero rozgrzałabym internet. My Polacy mamy to do siebie, że zawsze znajdziemy innych, którzy powinni pomagać. To takie znamienne dla katolickiego miłosierdzia. Na nikogo nie musi Pan czy Pani łożyć, a jako Polski Patriota można kupić sobie piwko, ugotować żurek i włączyć telewizor czy komputer, żeby pooglądać wojnę. Nie potrzeba wydawać na to prawie pół miliona PLN.
Szanowna Pani Zduńskowolanko
08.04.2026 11:32:31
Proszę nie trollować o jakimś mitycznym zapomnieniu o niedoli Palestyńczyków - to nieprawda! To że Pani zapomniała nie oznacza, że wszyscy zapomnieli. Przecież od kilku miesięcy działa Rada Pokoju powołana przez najulubieńszego przez polską prawicę prezydenta światowego mocarstwa! To jest rada z wielomiliardowym, liczonym w dolarach budżetem, więc Palestyńczycy są na pewno właściwie zaopiekowani, właściwie zaopatrzeni w żywność, leki i środki do przetrwania okresu zimowego. Przecież przywódca największego mocarstwa światowego, przypominam - najulubieńszy przez polską prawicę przywódca mocarstwa, NIE KŁAMAŁ tworząc tą Radę i zbierając od członków Rady miliardowe wpisowe? Przypominam także, że Polska w osobie prezydenta poparła, co prawda w roli obserwatora ale zawsze, utworzenie tej Rady, dlaczego więc jeszcze to my, osoby prywatne mamy łożyć dodatkowo jakieś datki czy inne środki na Palestyńczyków? Dlaczego my a nie w pierwszej kolejności pobratymcy Palestyńczyków z przebogatych krajów Bliskiego i Środkowego Wschodu?
Tutejszy
08.04.2026 10:59:27
Wszyscy wiemy jak wyglądała przeszłość. A co z naszą przyszłością? Festiwal recyklingu będzie w tym roku? Parki posprzątane? Na placach zabaw kiepy i szkło.
zduńskowolanka
08.04.2026 07:57:52
W czasach, w których wojna stoi u naszych drzwi, zabawa w wojnę jest po prostu nieetyczna. Proponuję przekazanie tych pieniędzy na pomoc dla cywili a zwłaszcza dzieci, którym wojna odebrała wszystko. Niedawno głośna była solidarność z Palestyńczykami a teraz już wszyscy o nich zapomnieli. Niestety życie tych ludzi bez domu niewiele się zmieniło i nadal walczą każdego dnia o przetrwanie. A ci , którzy potrzebują " pamięci "o wojnie, niech włącza sobie telewizor lub komputer . Tam bez problemu można codziennie zobaczyć wojnę. I życzę wszystkim zwolennikom takich pokazów aby nigdy nie okazali się aktorami w widowisku o prawdziwej wojnie.
Weber
08.04.2026 00:11:45
Przy naszej granicy prawdziwa wojna, ludzie giną a my bawimy się w tandetne widowiska i patriotyzm na pokaz.
Swój
07.04.2026 22:44:44
I znów chłopaczki będą się bawić w wojenkę. Ta- ta- ta- ta - ta a ludziska patrzą jak w telewizor. Rozrywka dla plebsu.
123
07.04.2026 19:30:57
Ciebie tam nie widziałem. Mi nie pasuje ,że pieniądze idą w totalne błoto.
do 123
07.04.2026 18:16:49
jak Ci pogoda nie pasuje to siedż w domu !
123
07.04.2026 15:27:14
Tyle pieniędzy na odgrzewany kotlet. W poprzednim roku była brzydka pogoda i śladowe ilości obserwujących.

Więcej informacji

Sieradz
SPORT

Piłkarskie złotka

Wczoraj, 21:39:30

Uczennice Szkoły Podstawowej nr 10 w Sieradzu zdobyły w Głuchołazach złote medale Ogólnopolskich Finałów Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej.

0
region

Burmistrz Błaszek z absolutorium budżetowym

Wczoraj, 15:04:09

Burmistrz Błaszek w Powiecie Sieradzkim to kolejny samorządowiec w regionie pozytywnie skwitowany za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Piotr Świderski uzyskał też od rady miejskiej wotum zaufania.

1
Zduńska Wola

Wojewódzkie zakończenie roku szkolnego 2025/2026

Wczoraj, 13:55:45

Wojewódzka uroczystość zakończenia roku szkolnego odbyła się dziś, 26 czerwca, w Zespole Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli w Zduńskiej Woli Karszniach. Był to dzień podsumowań, podziękowań i wyróżnień dla uczniów, którzy w mijającym roku osiągnęli najlepsze wyniki w nauce.

4
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
On Air
01:39
Yo Quiero Bailar
Oscar De La Fuente
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
On Air
01:40
Nie ma gitary
Marian Zacharewicz
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 26.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 26.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
26.06.2026 Żegnaj szkoło, witajcie wakacje. Rozmowa z uczniami Zespołu Szkół w Zduńskiej Woli Karsznicach
26.06.2026 27. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski
26.06.2026 Sieradzanie ruszają na Wielką Wyprawę Maluchów - rozmowa z Agatą Kołodziejczyk - Melon
25.06.2026 Jak w zdrowiu przetrwać upał?
25.06.2026 Rozmowa z pisarką Justyną Rosiak

Co, gdzie, kiedy

27.06.2026
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"
Rynek w Sieradzu
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
IV Bieg Śladami Powstańców 1863 r.
Stadion Gminny w Sędziejowicach
Pokaz malarstwa i ceramiki w ogrodzie z poezją w tle
Ogród przy ul. Mansjonarskiej 15 w Warcie
28.06.2026
I Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Wróblew
Gminny Ośrodek Kultury we Wróblewie
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
XIII Letnia Akademia Opery, Operetki i Musicalu
Plac przy Klasztorze OO. Bernardynów w Warcie
Kwesta na rzecz renowacji historycznych nagrobków
Cmentarz Parafialny w Rossoszycy
Święto lawendy
Lawenda za płotem, Okopy koło Sieradza
04.07.2026
Wróblewski Festiwal Muzyki i Rozrywki
Boisko sportowe w Słomkowie Suchym
Spotkanie przy stacji
Stacja kolejowa Sędzice (gm. Wróblew)
30. Regaty o Błękitną Wstęgę Zalewu Jeziorsko
Port jachtowy w Ostrowie Warckim
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Kuba i Kuba
Stygnie lato
2
Mrozu
Nie ma miejsca jak dom
3
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...