400 tysięcy złotych na inscenizację jednej z najkrwawszych bitew Września
Historyczny teren między Beleniem i Strońskiem w powiecie zduńskowolskim znów stanie się polem dramatycznej bitwy, którą we wrześniu 1939 roku stoczyły polskie wojska.
Rekonstrukcja tej odtwarzanej w autentycznej scenerii bitwy co roku przyciąga tysiące miłośników historii, mieszkańców naszego województwa, ale nie tylko. A historia ożywa tu w sposób spektakularny dzięki inscenizacji przygotowanej z dbałością o historyczne detale. Zajmują się tym grupy rekonstrukcji historycznej, czyli pasjonaci ubrani w stroje z epoki, którzy odtwarzają kilka epizodów krwawej bitwy stoczonej z Niemcami na linii Warty.
Samorząd Województwa Łódzkiego przekazał 400 tys. zł na widowisko nazwane "Wojewódzka Inscenizacja Bitwy nad Wartą z września 1939 roku". Decyzję o wsparciu dla Powiatu Zduńskowolskiego, który zajmie się organizacją wydarzenia, podjęli podczas ostatniej sesji radni Sejmiku WŁ. Inscenizacja została zaplanowana na 5 września.
Bitwa nad Wartą była jednym z najkrwawszych bojów stoczonych przez żołnierzy Armii Łódź podczas wojny obronnej 1939 roku. Trwała 27 godzin. Na polach Belenia, Piasków, Strońska i Zapolic - na linii obronnej Warty i Widawki, walczyli żołnierze 30 pułku Strzelców Kaniowskich. W obliczu huraganowego ognia niemieckiej artylerii zza rzeki Polacy nie byli w stanie utrzymać pozycji. Ich zacięty opór utrudnił jednak wojskom niemieckim rozwinięcie natarcia w kierunku Łodzi i Warszawy. W bitwie zginęło blisko 300 polskich żołnierzy.
Więcej informacji
Piłkarskie złotka
Wczoraj, 21:39:30
Uczennice Szkoły Podstawowej nr 10 w Sieradzu zdobyły w Głuchołazach złote medale Ogólnopolskich Finałów Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej.
Burmistrz Błaszek z absolutorium budżetowym
Wczoraj, 15:04:09
Burmistrz Błaszek w Powiecie Sieradzkim to kolejny samorządowiec w regionie pozytywnie skwitowany za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Piotr Świderski uzyskał też od rady miejskiej wotum zaufania.
Wojewódzkie zakończenie roku szkolnego 2025/2026
Wczoraj, 13:55:45
Wojewódzka uroczystość zakończenia roku szkolnego odbyła się dziś, 26 czerwca, w Zespole Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli w Zduńskiej Woli Karszniach. Był to dzień podsumowań, podziękowań i wyróżnień dla uczniów, którzy w mijającym roku osiągnęli najlepsze wyniki w nauce.
Komentarze