Porządkowali teren cmentarza
Kilkadziesiąt osób odpowiedziało wczoraj na społeczny apel dotyczący porządkowania terenu Cmentarza Żydowskiego w Sieradzu. Organizatorzy mówią o ogromie wykonanych prac, które mają zresztą być kontynuowane.
Akcję zorganizowało Stowarzyszenie Strażnicy Pamięci Strażnicy Pamięci. Guardians of Remembrance wraz z lokalnym działaczem Cezarym Zbrojewskim.
- Ta część cmentarza, o którą dba Miasto jest we względnie dobrym stanie, natomiast reszta to mnóstwo tak zwanych samosiejek. Do tego mnóstwo śmieci wśród których są nawet zużyte opony. Chcemy zadbać w końcu o to miejsce, bo to cmentarz, ale i lokalne miejsce pamięci narodowej. Bo to tutaj przecież zginęli we wrześniu 1939 roku rozstrzelani przez Niemców Sieradzcy Zakładnicy. Społeczny odzew na nasz apel przerósł oczekiwania i z tego tytułu dziękuję wszystkim zaangażowanym w akcję porządkowania tego terenu - mówi C. Zbrojewski.
Prace usuwania samosiejek były prowadzone głównie w sektorze przylegającym do ul.Zakładników. Bardzo te miejsce przejrzało, natomiast śmieci były usuwane z terenu całego cmentarza- zebrał się ich cały,spory kontener. Przy okazji podniesiono przewróconą od ponad 30-tu lat macewę "Mordechaja syna Jehudy Rabskiego,człowieka poważanego i prawego,zmarłego w 1933 r. w wieku 82 lat". Pod warstwą liści, darni i korzeni znaleziono także inną, całą i nienaruszoną macewę, co daje nadzieję na odnalezienie jeszcze innych.
Warto podkreślić, że akcję wsparło także Miasto Sieradz udostępniając kontenery na śmieci. Społecznicy zapowiadają kontynuację tych działań.
Więcej informacji
Balcerzak Cup w Pałacu Prezydenckim. Zwycięskie drużyny spotkały się z Pierwszą Damą
Wczoraj, 22:17:33
Zawodniczki KKS Lech Poznań oraz zawodniczki i zawodnicy Warty Sieradz, czyli zwycięzcy tegorocznej edycji turnieju Balcerzak Cup, gościli w Pałacu Prezydenckim. Młodzi sportowcy spotkali się z Pierwszą Damą Martą Nawrocką, zwiedzili pałacowe wnętrza i przeżyli dzień, który na długo zostanie w ich pamięci.
Łódzki Dom Kultury i Zduńska Wola z porozumieniem
Wczoraj, 14:09:59
Zduńska Wola formalizuje współpracę z Łódzkim Domem Kultury. Podpisano porozumienie, które będzie skutkowało wspólnymi działaniami w zakresie inicjowania i realizowania działań kulturalnych.
Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji
Wczoraj, 16:00:22
Dzisiaj nadaliśmy ostatnią przed wakacyjną przerwą Posesję. Naszym gościem był Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli, z którym rozmawialiśmy m.in. jutrzejszej sesji absolutoryjnej. Nie brakowało też licznych pytań od naszych słuchaczy.

Komentarze