13.04.2026 10:49:38
Sieradz

Porządkowali teren cmentarza

Kilkadziesiąt osób odpowiedziało wczoraj na społeczny apel dotyczący porządkowania terenu Cmentarza Żydowskiego w Sieradzu. Organizatorzy mówią o ogromie wykonanych prac, które mają zresztą być kontynuowane.

(fot. arch. Strażnicy Pamięci w Łodzi)

Akcję zorganizowało Stowarzyszenie Strażnicy Pamięci Strażnicy Pamięci. Guardians of Remembrance wraz z lokalnym działaczem Cezarym Zbrojewskim.

- Ta część cmentarza, o którą dba Miasto jest we względnie dobrym stanie, natomiast reszta to mnóstwo tak zwanych samosiejek. Do tego mnóstwo śmieci wśród których są nawet zużyte opony. Chcemy zadbać w końcu o to miejsce, bo to cmentarz, ale i lokalne miejsce pamięci narodowej. Bo to tutaj przecież zginęli we wrześniu 1939 roku rozstrzelani przez Niemców Sieradzcy Zakładnicy. Społeczny odzew na nasz apel przerósł oczekiwania i z tego tytułu dziękuję wszystkim zaangażowanym w akcję porządkowania tego terenu - mówi C. Zbrojewski.

Prace usuwania samosiejek były prowadzone głównie w sektorze przylegającym do ul.Zakładników. Bardzo te miejsce przejrzało, natomiast śmieci były usuwane z terenu całego cmentarza- zebrał się ich cały,spory kontener. Przy okazji podniesiono przewróconą od ponad 30-tu lat macewę "Mordechaja syna Jehudy Rabskiego,człowieka poważanego i prawego,zmarłego w 1933 r. w wieku 82 lat". Pod warstwą liści, darni i korzeni znaleziono także inną, całą i nienaruszoną macewę, co daje nadzieję na odnalezienie jeszcze innych.

Warto podkreślić, że akcję wsparło także Miasto Sieradz udostępniając kontenery na śmieci. Społecznicy zapowiadają kontynuację tych działań.

Komentarze

abstrahując
14.04.2026 12:37:25
dlaczego sieradzanie pozwalają aby niszczał stary cmentarz na Wojska Polskiego? w odróżnieniu od gminy ewangelickiej czy żydowskiej,społeczność polska,katolicka istnieje nadal i kwitnie- nowe domy, fury,wczasy na Malediwach lub co najmniej w Egipcie,nieprzytomne zakupy w marketach i galeriach handlowych a tuż obok za cmentarnym murem rozpadają się w proch osierocone mogiły cenionych i wartościowych niegdyś obywateli, mijane obojętnie przez współczesnych sieradzan, oczekujące nieuchronnej zagłady i zastąpienia ich nowobogackimi,bezgustownymi koszmarkami z marmuru
do "zakłamanie"
14.04.2026 09:52:42
prymitywne wrzucanie wszystkich do jednego wora ze względu na narodowość,nie patrząc na kontekst czasowy,historyczny,etc. może być niewygodne dla każdej nacji- ty też kradniesz samochody w Niemczech,pijesz wódę do upadu a twoi dziadkowie palili swoich sąsiadów w stodołach?
Rado
14.04.2026 08:38:17
A co na ten temat ma do powiedzenia przedstawiciel gminy zydowskiej .Przecież to ich zadanie;-)
12aa
13.04.2026 21:55:58
Proszę redakcję o zamieszczenie tablicy informacyjnej wiszącej na drzewie w tymże miejscu. Chodzi mi o wybitnego sieradzanina Kazimierza Kempińskiego. Bardzo znamienity kawał historii naszego miasta warty poznania. p.s. i to tez obywatel polski i sieradzanin.
Zaklamanie
13.04.2026 18:19:20
Żydzi których mordowano w obozach teraz zabijają w Palestynie, Libanie , Iranie. Fałszywy to narod , wiec niech sami sprzątają groby swoich porządków!
obywatel
13.04.2026 14:14:56
Brawo. Musimy pamiętać o naszych sąsiadach i dbać o to dziedzictwo. Nie ma tu znaczenia, że obecnie państwo leżące w Ziemi Świętej atakuje innych i czyni zło - leżący w naszej ziemi ich przodkowie nic tu nie zawinili.

Więcej informacji

region

Balcerzak Cup w Pałacu Prezydenckim. Zwycięskie drużyny spotkały się z Pierwszą Damą

Wczoraj, 22:17:33

Zawodniczki KKS Lech Poznań oraz zawodniczki i zawodnicy Warty Sieradz, czyli zwycięzcy tegorocznej edycji turnieju Balcerzak Cup, gościli w Pałacu Prezydenckim. Młodzi sportowcy spotkali się z Pierwszą Damą Martą Nawrocką, zwiedzili pałacowe wnętrza i przeżyli dzień, który na długo zostanie w ich pamięci.

0
Zduńska Wola

Łódzki Dom Kultury i Zduńska Wola z porozumieniem

Wczoraj, 14:09:59

Zduńska Wola formalizuje współpracę z Łódzkim Domem Kultury. Podpisano porozumienie, które będzie skutkowało wspólnymi działaniami w zakresie inicjowania i realizowania działań kulturalnych.

0
Zduńska Wola

Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji

Wczoraj, 16:00:22

Dzisiaj nadaliśmy ostatnią przed wakacyjną przerwą Posesję. Naszym gościem był Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli, z którym rozmawialiśmy m.in. jutrzejszej sesji absolutoryjnej. Nie brakowało też licznych pytań od naszych słuchaczy.

9
On AirTeraz gra

Monika Waraczyńska

monika.waraczynska@nasze.fm
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
On Air
06:24
Life
Des'ree
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
On Air
06:46
Azzuro
Adriano Celentano
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 23.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 23.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
24.06.2026 Rozmowa dotycząca występu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Sieradzu i zmian w organizacji ruchu
24.06.2026 Na co uważać podczas upałów ? - rozmowa z M. Spławskim, lekarzem z Przychodni Alfa w Sieradzu
24.06.2026 Czarna niedziela nad wodą w Jeziorsku. Rozmowa z Patrykiem Sokalem, prezesem WOPR WŁ
24.06.2026 Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji cz.2
24.06.2026 Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji cz.1

Co, gdzie, kiedy

27.06.2026
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"
Rynek w Sieradzu
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
IV Bieg Śladami Powstańców 1863 r.
Stadion Gminny w Sędziejowicach
28.06.2026
I Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Wróblew
Gminny Ośrodek Kultury we Wróblewie
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
XIII Letnia Akademia Opery, Operetki i Musicalu
Plac przy Klasztorze OO. Bernardynów w Warcie
Kwesta na rzecz renowacji historycznych nagrobków
Cmentarz Parafialny w Rossoszycy
04.07.2026
Wróblewski Festiwal Muzyki i Rozrywki
Boisko sportowe w Słomkowie Suchym
Spotkanie przy stacji
Stacja kolejowa Sędzice (gm. Wróblew)
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Kuba i Kuba
Stygnie lato
2
Mrozu
Nie ma miejsca jak dom
3
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...