15.04.2026 15:51:35
Sieradz

Szpital w Sieradzu dołącza do liderów kardiologii. Nowoczesne zabiegi już dostępne

W Oddziale Kardiologicznym szpitala w Sieradzu wykonywane są nowoczesne zabiegi elektroterapii - implantacje rozruszników ze stymulacją układu bodźcoprzewodzącego serca. To metoda, która dopiero zaczyna być wprowadzana w Polsce i właśnie trafia do Sieradza.

(fot. arch. Urząd Marszałkowski WŁ)

Elektrofizjologiczna wiosna

Sieradzki ośrodek dołącza do grona placówek stosujących najbardziej zaawansowane rozwiązania w elektrofizjologii.

Serce działa dzięki impulsom elektrycznym - to one mówią mu, kiedy ma się kurczyć. Czasem ten system zawodzi. Do tej pory rozruszniki pobudzały serce w prosty sposób. Nowa metoda działa inaczej. Lekarze stymulują serce dokładnie tam, gdzie naturalnie biegną impulsy. Można powiedzieć, że tworzą dla nich nową drogę - coś w rodzaju "elektrycznego bypassu". Dzięki temu serce pracuje bardziej naturalnie, a cały organizm lepiej to znosi.

Nowe leczenie jest bliższe temu, jak serce powinno działać samo z siebie. To duża zmiana dla pacjentów. Dzięki tej metodzie można zmniejszyć ryzyko niewydolności serca, poprawić komfort życia i zwiększyć szansę na spokojniejszą codzienność. Dla wielu osób oznacza to po prostu więcej sił, mniej ograniczeń i większe poczucie bezpieczeństwa.

Precyzja i cierpliwość

Nowe zabiegi wymagają dużej dokładności i niemal zegarmistrzowskiej precyzji. Często trwają długo i wymagają od lekarzy pełnego skupienia.

- Podczas zabiegu zapewniamy choremu naturalną aktywację serca i zapobiegamy rozwojowi niewydolności serca związanej ze stymulacją prawej komory - tłumaczą dr med. Piotr Zając, dr med. Andrzej Oszczygieł i dr med. Paweł Życiński, którzy przeprowadzają te zabiegi. - Cieszymy się, że ośrodek w Sieradzu dołącza do liczących się ośrodków elektrofizjologicznych w Polsce stosujących tę metodę leczenia.

Wraz z wprowadzeniem nowej metody w Sieradzu ruszył też cykl warsztatów i szkoleń. Do szpitala przyjeżdżają doświadczeni elektrofizjolodzy z wiodących ośrodków w Polsce - z Poznania, Warszawy i Katowic. W jednym ze spotkań wziął udział m.in. dr Michał Guliński z kliniki w Poznaniu. To początek dłuższej współpracy i kolejnych wizyt.

- Rozpoczęliśmy cykl warsztatów i szkoleń dla lekarzy elektrofizjologów z naszego ośrodka oraz z okolicznych placówek. Dotyczą one implantacji układów stymulujących drogę fizjologiczną. To bardzo specjalistyczna metoda, najbardziej zbliżona do naturalnej drogi przewodzenia. Do tej pory stosowano stymulację prawego przedsionka i prawej komory. Teraz się to zmienia - mówi dr n. med. Piotr Tyślerowicz, ordynator oddziału kardiologicznego sieradzkiego szpitala. - Nową metodę włączyliśmy także do leczenia pacjentów z ciężką niewydolnością serca, aby w przyszłości łatwiej prowadzić ich leczenie zachowawcze.

Dobry kierunek

"Elektrofizjologiczna wiosna" to początek zmian, które mają realny wpływ na życie pacjentów. Nowa metoda, nowe umiejętności i współpraca z najlepszymi ośrodkami w kraju pokazują, że Sieradz rozwija się w dobrym kierunku.

Szpital w Sieradzu podlega Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Łódzkiego. Rozwój leczenia w placówkach samorządowych jest możliwy m.in. dzięki wsparciu z budżetu województwa.

W 2026 roku na ochronę zdrowia przeznaczono 256 milionów złotych. Duża część tej kwoty trafi bezpośrednio do placówek medycznych - około 100 milionów złotych na infrastrukturę i nowoczesny sprzęt.

Samorząd inwestuje także w profilaktykę. Na programy zdrowotne przeznaczono 5,7 miliona złotych, aby mieszkańcy regionu mogli szybciej wykrywać choroby i lepiej dbać o zdrowie.

bp / źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Komentarze

Do przemyślenia
18.04.2026 23:00:02
Niby super tylko czas oczekiwania na wizytę w poradni kardiologicznej podczas gdy są już jakieś objawy generuje to poraszka. Kolejny temat to co musi się stać aby lekarze innych oddziałów mając pacjenta który ma objawy niewydolności zaczęli wzywać na konsultacji kardiologów w celu rozpoznania i diagnozy ( czy to nie powinno być standardem? gdy pacjent już leży w szpitalu) a nie udawali, że nic nie widzą i wypuszczają pacjenta do domu bez komentarza jedynie w wypisie dając skierowanie do poradni gdzie na wizytę trzeba „czekać miesiące” zamiast już wprowadzić leczenie? Informacje z tego artykułu to chyba dla szczęściarzy którzy doczekają a można było tego uniknąć i przeciwdziałać za wczasu :( Może ktoś zrobi szkolenie całej kadrze, że współpraca między oddziałami może zredukować niepotrzebne konsekwencje, koszty kolejnych wizyt w stanie nagłym i kolejki na SOR lub wzywania karetki! A jeśli to problem rozliczania z NFZ to czas z tym coś zrobić bo jeśli będzie tak dalej to nic dziwnego, że pacjenci będą „krytykować” a personel będzie miał „nie miłą atmosferę” i braki satysfakcji z pracy a tu żadna kasa nie pomoże kiedy ktoś widzi w twojej pracy partactwo i nieprofesjonalizm. Bo jak ma to obierać ktoś kto ledwo doszedł do rejestracji aby usłyszcie, że czas oczekiwania na wizytę u kardiologa to kilka miesięcy? Może ktoś się ocknie jak to przeczyta i unikniemy dziwnej nazwy na ten szpital ?
A chodniki na Roweckiego to kiedy
16.04.2026 17:44:56
Kiedy zrobicie chofnik
Waldek .
16.04.2026 14:09:37
Czy mozna położyć reczniki papierowe w łazienkach? Latwiej wytrzeć dłonie
Do lekarza
16.04.2026 13:32:47
Szkoda tylko, że zarejestrowanie się do poradni kardiologicznej graniczy z cuem! Ciśnienie 180/210 a nie można sie dowiedzieć kiedy się na wizytę człowiek dostanie.
corexxtr
16.04.2026 11:14:17
Czy pacjenci z naklejonym czerwonym serduszkiem koalicji są przyjmowani poza kolejnościa jak to było w Aleksandrowie Kujawskim?
Gość
16.04.2026 10:19:03
Czy dyrektor szpitala, który jest jednocześnie ordynatorem chirurgii, nadal przyjeżdża do pracy tylko raz w tygodniu?
Do Zyga
16.04.2026 10:07:59
A które są zamknięte?
Nie miącz
16.04.2026 09:24:59
Sztywny elektoracie nie narzekają.Cale korytarze są pełne KRUSOWCOW leczonych za darmo za których my ciężko pracujący na ZUS musimy opłacać składki . I jeszcze miunczaci skomlą jak im źle i ciężko
Chory
16.04.2026 09:21:14
Ten szpital uratuje tylko prywatyzacja i redukcja zatrudnienia tzw znajomych królika... Tylko czy znalazł by się jakiś samobójca by ten przybytek wzioł. Natomiast specjaliści to są w dużych ośrodkach A w Sieradzu .Że Sieradzu jak już znajdzie się ambitny to go miejscowe szybko wydeleguja z tego kręgu interesuje.
Krępy
16.04.2026 07:06:09
Wizyta komercyjna dostanie się graniczy z cudem nie ma kardiologa z prawdziwego zdarzenia tylko lans na fejsie a dlabetologi niema mydlenie oczy cały czas i fotki na necie pozdrawiam
Rzont
16.04.2026 06:04:49
Po co takie drogie zabiegi. Nie byloby zabiegów, szkół, szpitali ,budowy drog to można by zrobić 3 razy większy rząd, a i tak mamy juz największy w UE. Ko,psl, 2027, lewica do wrzucenia.
Zyga
15.04.2026 21:15:02
A kiedy otwarcie pozamykanych oddziałów
Do finqwerqw
15.04.2026 19:02:49
Wykonanie telefonu do szpitala Cię przerasta, że tutaj na forum się pytasz, czy poprostu chcesz wywołać burze?
finqwerqw
15.04.2026 16:48:41
Na który rok przyjmowane są zapisy na badania?

Więcej informacji

Sieradz
SPORT

Piłkarskie złotka

26.06.2026 21:39:30

Uczennice Szkoły Podstawowej nr 10 w Sieradzu zdobyły w Głuchołazach złote medale Ogólnopolskich Finałów Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej.

3
region

Burmistrz Błaszek z absolutorium budżetowym

26.06.2026 15:04:09

Burmistrz Błaszek w Powiecie Sieradzkim to kolejny samorządowiec w regionie pozytywnie skwitowany za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Piotr Świderski uzyskał też od rady miejskiej wotum zaufania.

1
region

Zabawa pod chmurką na Rynku

Wczoraj, 05:50:23

Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Dom Kultury w Burzeninie zapraszają na cykl letnich muzycznych niedziel. W planach przeróżne klimaty, wstęp będzie wolny.

6
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
On Air
00:53
Loca
Mario Bischin
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
On Air
00:54
Na mniej szczęśliwe dni
Andrzej Frajndt
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 26.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 26.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
26.06.2026 Żegnaj szkoło, witajcie wakacje. Rozmowa z uczniami Zespołu Szkół w Zduńskiej Woli Karsznicach
26.06.2026 27. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski
26.06.2026 Sieradzanie ruszają na Wielką Wyprawę Maluchów - rozmowa z Agatą Kołodziejczyk - Melon
25.06.2026 Jak w zdrowiu przetrwać upał?
25.06.2026 Rozmowa z pisarką Justyną Rosiak

Co, gdzie, kiedy

28.06.2026
I Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Wróblew
Gminny Ośrodek Kultury we Wróblewie
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
XIII Letnia Akademia Opery, Operetki i Musicalu
Plac przy Klasztorze OO. Bernardynów w Warcie
Kwesta na rzecz renowacji historycznych nagrobków
Cmentarz Parafialny w Rossoszycy
Święto lawendy
Lawenda za płotem, Okopy koło Sieradza
04.07.2026
Wróblewski Festiwal Muzyki i Rozrywki
Boisko sportowe w Słomkowie Suchym
Spotkanie przy stacji
Stacja kolejowa Sędzice (gm. Wróblew)
30. Regaty o Błękitną Wstęgę Zalewu Jeziorsko
Port jachtowy w Ostrowie Warckim
05.07.2026
30. Regaty o Błękitną Wstęgę Zalewu Jeziorsko
Port jachtowy w Ostrowie Warckim
III Festyn Rodzinny
Placu KGW - Włocin-Kolonia przy posesji nr 52
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Kuba i Kuba
Stygnie lato
2
Mrozu
Nie ma miejsca jak dom
3
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...