28.04.2026 10:53:39
Sieradz

Sieradz. Co z tym parkingiem?

Do redakcji rozgłośni Nasze Radio zgłosiła się część mieszkańców bloków spółdzielczych w Sieradzu przy ul. Armii Krajowej 26 i 28. Twierdzą, że to co dzieje się na ich przyblokowym parkingu coraz częściej woła wręcz o pomstę do nieba.

(fot. nasze.fm)

Pomijając fakt, że kierowcy "z zewnątrz" zostawiając tam swe pojazdy i udając się do pobliskiego szpitala blokują mieszkańcom miejsca parkingowe to jeszcze wjeżdżają na ten teren pod prąd powodując, że na parkingu robi się niebezpiecznie, szczególnie dla pieszych.

Oto fragment korespondencji, która trafiła do redakcji w tej sprawie:

Szanowna Redakcjo,
mieszkańcy osiedla "Za Szpitalem" zwracają się do Państwa z pilną prośbą o nagłośnienie problemu, który od dłuższego czasu narasta i który - w naszej ocenie - został całkowicie zignorowany przez odpowiedzialne instytucje. W godzinach funkcjonowania Szpitala Wojewódzkiego im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego nasze osiedle zamienia się w nieformalny, dziki parking dla petentów tej placówki.

Sytuacja ma charakter notoryczny i przybiera coraz bardziej skandaliczne formy. Kierowcy regularnie łamią przepisy ruchu drogowego - wjeżdżają pod zakaz wjazdu, ignorują oznakowanie drogi jednokierunkowej (parking z tyłu bloku ul. Armii Krajowej 28), a następnie poruszają się "pod prąd", stwarzając realne zagrożenie dla mieszkańców.

To jednak dopiero początek problemu. W przypadku braku miejsc samochody pozostawiane są na terenach zielonych, przy krawężnikach, a nawet na środku parkingów. Równocześnie piesi, chcąc skrócić sobie drogę do szpitala, masowo przechodzą przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, często wprost pod nadjeżdżające pojazdy. To codzienny obraz naszego osiedla.

Od momentu zamontowania szlabanów przez szpital sytuacja uległa drastycznemu pogorszeniu - cały ruch został przeniesiony na nasze osiedle oraz parking pobliskiego sklepu. Zostaliśmy pozostawieni sami sobie z problemem, który narasta z dnia na dzień. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o interwencję medialną. Nie chcemy czekać na tragedię, aby ktoś wreszcie potraktował tę sprawę poważnie.

Na spotkanie z reporterem rozgłośni przy wspomnianym parkingu przyszedł Pan Mateusz z bloku przy AK 26 (nazwisko do wiadomości red.)

- Mamy tutaj znak drogowy dotyczący zakazu wjazdu i który wyraźnie określa, że wjazd na ten parking jest od drugiej strony. Są tacy, którzy to rozumieją, ale niestety wielu kierowców to ignoruje, a na nasze uwagi potrafi reagować wręcz agresywnie. Druga sprawa to kwestia samego parkowania w tym miejscu. Jest tabliczka pod znakiem zakazu wjazdu, która informuje, że nie dotyczy on mieszkańców bloków nr 26 i 28. Oznacza więc to, że poza nami parkowanie tutaj przez kierowców z zewnątrz jest zabronione. Niestety jest jak jest. Pisaliśmy z prośbą o pomoc w tej sprawie do Sieradzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Sieradzu, ale zostaliśmy bez odpowiedzi - mówi Pan Mateusz.

Przypomnijmy, że ten temat został też poruszony niedawno w samorządowym programie Posesja na antenie Naszego Radia, w którym gościem był Michał Pabich, przewodniczący Rady Miejskiej w Sieradzu. Samorządowiec zapewnił, że zajmie się tą sprawą i spróbuje pomóc w temacie tzw. parkingu niezgody. Z kolei przed ostatnią sesją Rady Miejskiej w Sieradzu zadeklarował redakcji, że złoży w tej sprawie interpelację do Prezydenta Sieradza. Zaproponuje do tego zmiany w organizacji ruchu w tym miejscu.

- Rozmawiałem też w tej sprawie ze spółdzielnią mieszkaniową, ale ta stoi na stanowisku, że ten teren stanowi obecnie własność miasta i że została tam tak naprawdę jedynie tabliczka z informacją, iż to teren SSM. Czekam na odpowiedź na moją interpelację - powiedział redakcji NR M. Pabich.

Do tego tematu będziemy jeszcze wracali.

Komentarze

Jan
30.04.2026 11:35:16
A ja tam parkuję regularnie, mieszkam daleko w pow. zduńskowolskim ale mam samochód z nr zaczynającym się od ESI a w samochodzie... nie mam waszego płaszcza i co mi zrobicie?
do "Do ..."
30.04.2026 09:06:03
Bo płace czynsz i to nie jeden w zasobach spółdzielni, z którego miedzy innymi był wybudowany i jest utrzymywany ten parking!
Do ...
29.04.2026 19:43:32
To co się wypowiadasz jak nie masz auta:))))
... do Ak30
29.04.2026 13:47:40
Nie ma problemu podaj nr tel. to wyślę ci adres i tak mi to wisi bo nie mam auta :)
stary
29.04.2026 10:26:15
a ta tabliczka to jest po piewrsze nie na właściwym miejscu - przecież tutaj się wyjeżdża. to już nie patrzę na taką tabliczkę.
Do leśny ludek
29.04.2026 08:31:23
Oczywiście, że tak. Tutaj nie są problemem miejsca parkingowe tylko trzeba zapłacić. Ludzie są przyzwyczajeni do brania bo tak ich nauczyła jedynie słuszna partia, a nie płacenia.
leśny ludek
29.04.2026 07:45:36
Rozumiem problemy z miejscami parkingowymi ALE chyba tu nie jest pies pogrzebany - tu chodzi o zwykłe CEBULARSTWO. Kobiety płacą kupę kasy za paznokcie czy fryzjera, mężczyźni w monopolowym też zostawiają pokaźne kwoty, jednak żeby zapłacić za chwilę postoju odwiedzając bliskich to już szkoda pieniędzy.
obywatel
29.04.2026 07:21:46
Mieszkańcy spółdzielni nie są właścicielami tego terenu i nie mogą nim dysponować; to nie wspólnota mieszkaniowa z udziałem w gruncie. ALE faktem jest, że nagminne jest wjeżdżanie pod zakaz wjazdu, chociaż formalnie niezależnie od wszystkich tabliczek obowiązuje tam absolutny zakaz. A kwestia miejsc pod szpitalem swego czasu była zaradzona - personel mieszkał w blokach naprzeciwko i chyba tylko największy leń jeździł samochodem do pracy. A teraz personel z bloków na emeryturach, a nowy personel mieszka już w całym regionie, to i miejsc brakuje.
Stanisław
29.04.2026 00:27:01
Panowie z PO czy KO to powinni zdjęcie sobie zrobić na parkingu przy szpitalu ! Do licha ciężkiego ile jeszcze ten zwykły śmiertelnik ma na wszystko płacić ?! Za dużo mamy urzędników a za mało wyrobników !
Kinga
28.04.2026 21:52:54
Identyczna sytuacja przy Koliba.Ludzie parkują i ida do galerii a mieszkańcy nie moga zaparkowac pod blokiem.Zapraszamy radnych miedzy 7-8 gdzie zaczyna sie życie przedszkolne.Samochody zaparkowane wszędzie gdzie sie da,nawet na zakręcie.Musi dojsc do tragedii aby ktos sie tym zainteresował.Wspomnę,że przedszkole ma swoj psarking ,ale trzeba objechaċ kawalek dalej a to juz problem
Lol
28.04.2026 21:38:06
Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem bedzie pierwsza godzina darmowego parkowania pod szpitalem, a po przekroczeniu opłata.
Do Rady Powiatu
28.04.2026 20:57:42
Konieczne jest wykonanie parkingu wzdłuż ulicy 3 Maja oraz ulicy Sikorskiego (do ronda do nikąd) - tam parking powinien być wykonany natychmiast. Czy powiat widzi problem w tych miejscach?
Obserwator
28.04.2026 19:59:36
To nie jest parking mieszkańców bloku 26 i 28 niestety
Ak30
28.04.2026 19:59:13
Do …(trzy kropki). Możesz podać swój adres? chętnie zaparkuje na twoim parkingu i mam gdzieś że sam nie będziesz mógł parkować….no bo przecież parking jest dla wszystkich…
K23
28.04.2026 19:58:26
To jest parking ogólnodostępny a nie parking tylko dla mieszkańców tego bloku 28
Do Kasia
28.04.2026 18:58:43
Bo to auta takiego mechanika samochodowego, który wykorzystuje pobliskie chodniki i trawniki do ustawiania tego.. złomu.
Bobo
28.04.2026 17:59:39
A co z parkingiem pomiędzy Piastowską 18 a Bartkiem?????????????????? Miał powstać na miejscu zaniedbanych i nie uprawianych ogródków!!!!!!!!!!!! Wszyscy o tym zapomnieli!!!!!!!!!!!! I co????? I nic!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Panie Prezydencie Miasta - weź się Pan do roboty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Do ...
28.04.2026 16:50:37
Pomijając fakt informacji o parkingu jedynie dla mieszkańców - jest tam przede wszystkim znak ZAKAZ WJAZDU, który obowiązuje WSZYSTKICH, a niestety większość "przyjezdnych" nie zwraca na niego uwagi i stwarza w tym miejscu duże zagrożenie. Każdego dnia pojawiają się "nowi mistrzowie kierownicy", więc straż miejska musiałaby ten parking obstawiać od poniedziałku do piątku w godzinach 6:30 - 16:00.
Mieszkaniec
28.04.2026 16:48:26
Chce zaznaczyć, że wjechać na parking można , ale należy objechać blok, a nie jazda „ pod prąd”, tym bardziej, że wyjazd przez parking , jest droga jednokierunkowa dla mieszkańców! Pseudo kierowcy wjeżdżają na zakazie, niejednokrotnie uniemożliwiają wyjazd mieszkańcom. Bloki 26 i 28 należą do wspólnoty, parking powstał dla nich. Przy szpitalu / od strony ul. 3-go Mają jest nowy duży parking
Fazi
28.04.2026 16:38:34
Ehhh "szeryfowie" sie odezwali.
Joker
28.04.2026 16:19:27
To ludzie ze wsi parkują na osiedlach bo miejsce przy szpitalu kosztuje. Szkoda wydać na miejsce na parking lepiej zająć miejsce miastowym bo to takie wiejskie wychowanie.
słuchacz
28.04.2026 16:15:36
Proponuj zrobić program Posesja z Komendantem Straży Miejskiej. Może gość coś powie konkretnego. Jeżeli nic nie można zrobić to proponuję wniosek na sesji o likwidacj SM a finanse przeznaczyć dla Policji.
kier
28.04.2026 15:37:36
Informujcie w mediach jaki jest cennik szpitalnego parkingu. Ludzie nie wiedzą, nie znają zasad, cen. Zamiast w kółko o politykach - zróbcie coś bardziej pożytecznego. To nie boli, panie Jakubie.
Sieradzanka
28.04.2026 15:27:46
Podobna sytuacja jest w rejonie galerii sieradzkiej odkąd postawili parkometry... Samochody pracowników galerii jak i kupujących bojących się bilecikow okupują okoliczne parkingi.... Potrafią stać cały dzień utrudniając handel innym podmiotom, które prowadzą działalność w okolicy galerii.. ale także mieszkańcom którzy po powrocie z pracy mają problem z zaparkowaniem .
robert
28.04.2026 15:17:51
Może ktoś wrecie sie tez zainteresuje parkowaniem na rynku. Dzieje sie tam rzeczy niesamowite z parkowaniem i wjeżdżaniem w zamknięty obszar rynku. Nikt tego nie kontroluje a szczytem jest parku-jacy biale BMW na zakazie na pasach i na skrzyżowaniu praktycznie codziennie stwarzając ewidentne zagrożenie dla skręcających w ulice zamkowa. Rzecz dzieje sie pod kamerami. Nasuwające sie pytanie czy jest przyzwolenie staży miejskiej i policji dla tego samochodu? Jakie trzeba miec uklady? Gdzie jest SM? Bo przez miesiace nie zwróciła uwagi na ten samoch. parku-jacy az dziwne
odsłuchiwacz
28.04.2026 14:27:32
Najlepiej byłoby zlikwidować nikomu niepotrzebny ośrodek doskonalenia nauki jazdy. Wymalować miejsca parkingowe i za darmo udostępnić do użytku ten teren tym którzy płacą w podatkach na ochronę zdrowia i dojeżdżają wspierać chorego w jak najszybszym wyzdrowieniu. Projekt szpitala najwyraźniej w latach osiemdziesiątych nie przewidział takiej eksplozji dostępu do samochodów jaki mamy obecnie.
Do do KO to dno
28.04.2026 14:17:32
Szpital wojewódzki a tam żondzi koalicja KO PSL i Pokska 2027 w rozsypce, a jak rządzą to efekty widać. PSL KO jedno dno
kasia
28.04.2026 14:00:55
a i stare rozwalone samochody stoją na chodniku na krakowskim przedmieściu !!!! tak, że pod samochodem z chodnika już trawa wystaje! Róg Targowej i Krakowskiego !!
Eee
28.04.2026 13:51:09
Skoro to parking tylko dla mieszkańców tych bloków to rozumiem, że mają wykupione miejsca skoro inni nie mogą tam parkować. Niech mieszkańcy postawią sobie szlaban na wjeździe i wyjeździe z parkingu i będą mieć swoje miejsca Co do jazdy "pod prąd" to straż miejska może się wykazać
sdz
28.04.2026 13:30:03
To jest dramat co tam się dzieje. Pod biedronką dokładnie tak samo. Nie można zaparkować i zrobić zakupów bo połowa odwiedzających szpital parkuje na tym parkingu. Ludzie parkują wszędzie gdzie tylko mogą- czasami nie da się wjechać. Dostawcy nie mają jak zaparkować ciężarówkami żeby rozładować towar. Czekam z niecierpliwością aż postawią tam parkomat. Jeśli komuś szkoda wydać 5 zł na parking szpitalny- niech przyjdzie na nogach
...
28.04.2026 13:18:32
tabliczki w stylu dotyczy mieszkańców XXXX lub inne można sobie wsadzić. One mają tylko charakter informacyjnych (życzeniowy) a nie obowiązujące i nakazujące! Po drugie jeśli jestem członkiem spółdzielni mieszkaniowej to również z moich pieniędzy był ten parking wykonywany, więc jeśli sobie mieszkańcy konkretnego bloku wykupią grunt i zrobią parking to mogą go sobie ogrodzić i korzystać do woli!
3232
28.04.2026 13:16:50
Dużo zdjęć radni w dwójkach trójkach , pani z warkoczem ze zdziwieniem ,panowie bracia G dużo zdjęć , na pszoku pod pszokiem na parkingu na szlabanie i pod . A do Pana Prezydenta prośba niech robi swoje i realizuje zadania. Pozdrowienia
Do Ko to dno
28.04.2026 12:46:14
Przecież szpital jest wojewódzki. Jak zwykle wiedzą pisowca zerowa.
Mieszkaniec
28.04.2026 12:06:54
Na spółdzielnię mieszkaniową nie liczcie. Jak zwykle umywają ręce i zrzucają odpowiedzialność na innych. To zwykłe państwo w państwie. Wydaje im się, ze nadal panuje PRL i my jesteśmy dla nich a nie oni dla nas. Stanowisko SSM cyt.: " że ten teren stanowi obecnie własność miasta i że została tam tak naprawdę jedynie tabliczka z informacją, iż to teren SSM" jest żenujące ale nie dziwi.
KO to dno
28.04.2026 11:49:42
Tak rządzie KO w szpitalu. Walczak postawił szlabany przed szpitalem to ludzie parkują gdzie jest miejsce. Tak w szpitalu i tak w Polsce rządzą pozoranci z PO.
ZLIKWIDOWAĆ SZLABAN I SKOŃCZY SIĘ TEN CAŁY RABAN
28.04.2026 11:45:05
SWIADOMO,ŻE CELEM ZAMONOWANIA SZLABANU JEST CHĘĆ OSIĄGNIĘCIA DODATJOWEJ KASY DLA SZPITALA. PAŃSTWO CZWORGA DYREKTORÓW - ZLIKWIDUJCIE TĘ ZAPORĘ I LUDZIE PRZESTANĄ PARKOWAĆ NA BOKACH ,UTRUDNIAĆ ŻYCIE MIESZKAŃCOM POBLISKICH BLOKÓW. URZĄD MARSZAŁKOWSKI SPRZEDAŁ Z DRUGIEJ STRONY SZPITALA KAWAŁ POLA PRYWATNEMU BIZNESOWI ,A MOŻNA BYŁOBY TAM ZROBIĆ DODATKOWY PARKING PŁATNY ,A OD STRONY UL. A KRAJOWEJ POWINIEN BYC DOSTĘPNY PARKING BEZPŁATNY. PODSTAWOWE WASZE PRAWO - PO PIEREWSZE - NIE SZKODZIĆ. CZAS NA ROZSĄDEK ,A NIE ŻEBRANIE KASY NA PACJENTACH.
Bonzo
28.04.2026 11:10:22
To Pan fotograf przewodniczący jeszcze w tym miejscu sobie fotki nie robił? Niebywałe.
ggg
28.04.2026 11:01:37
A co z parkingiem na placu wojewódzkim? tam jest dramat

Więcej informacji

region

Od 14 czerwca korekta rozkładu jazdy pociągów

Dzisiaj, 07:06:17

Od jutra, 14 czerwca, do 29 sierpnia 2026 r. będzie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu pociągów. W okresie wakacyjnym ze stacji Zduńska Wola Karsznice pojadą dodatkowe pociągi do Kołobrzegu, Łeby, jak również do Zakopanego. Pociąg IC Słowacki pojedzie w wydłużonej relacji do Olsztyna Głównego. Z kolei ŁKA uruchomi weekendowe pociągi Sprinter na trasie Pabianice - Warszawa Wschodnia.

0
Zduńska Wola

Wiktoria Szewłoga i jej piosenka"We śnie"

Wczoraj, 15:55:30

Wiktoria Szewłoga, młoda wokalistka ze Zduńskiej Woli nagrała swoją debiutancką piosenkę pt. "We śnie". Na co dzień szlifuje swój wokalny talent pod okiem i uchem instruktora Wiktora Bartosa, który napisał do tego utworu muzykę. Premiera piosenki odbędzie się w najbliższą niedzielę - 14 czerwca. Tego dnia usłyszycie ją również na antenie Naszego Radia na 104,7 FM.

0
Sieradz

Wotum zaufania oraz absolutorium dla Zarządu Powiatu Sieradzkiego

Wczoraj, 14:52:00

Rada Powiatu Sieradzkiego udzieliła wotum zaufania oraz absolutorium Zarządowi Powiatu Sieradzkiego za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Były to najważniejsze decyzje podjęte podczas wczorajszej sesji.

5
On AirTeraz gra

Monika Waraczyńska

monika.waraczynska@nasze.fm
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
On Air
11:25
Zazdroszczą nam
Jolanta Kubicka
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 11.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 11.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
12.06.2026 Absolutorium dla Zarządu Powiatu Sieradzkiego. Rozmowa ze starostą Mariuszem Bądziorem
11.06.2026 Wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza Szadku Łukasza Wilczyńskiego
11.06.2026 Rozmowa z Markiem Miśkiewiczem na temat jego najnowszej książki
10.06.2026 Radiowa Posesja. Gościem Wojciech Rychlik, starosta zduńskowolski cz.2
10.06.2026 Radiowa Posesja. Gościem Wojciech Rychlik, starosta zduńskowolski cz.1

Co, gdzie, kiedy

13.06.2026
Raptusz vol 1.
Miejski Dom Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli
Zduńskowolski Piknik Koszykarski
Hala Szkoły Podstawowej nr 5 w Zduńskiej Woli
Koncert Szkoła Muzyczna
Kościół Chrześcijan Baptystów, Zduńska Wola, Dąbrowskiego 22
14.06.2026
Balcerzak Cup
MOSiR Sieradz
II Powiatowy Dzień Sportu
Plac Wojewódzki w Sieradzu
Festyn Rodzinny i wystawa prac młodych artystów
park przy Muzeum Walewskich w Tubądzinie
Koncert Chóru Lutnia
Kościół pw. św. Mikołaja w Warcie
Marsz dla Życia i Rodziny
Bazylika Kolegiacka/Kościół NSJ w Sieradzu
DKF
Kino Ratusz Zduńska Wola
Alternatywna Zduńska Wola
Miejski Dom Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli
18.06.2026
Spotkanie z Agnieszką Krawczyk
Miejska Biblioteka Publiczna w Sieradzu, ul. Polna 36 A (Park Broniewskiego)
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
2
Kuba i Kuba
Stygnie lato
3
Milky
Just The Way You Are (David Guetta Remix)
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...