235 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Uroczysta msza św. w Bazylice Mniejszej, następnie główna część obchodów na placu przy pomniku marszałka J. Piłsudskiego. Sieradzanie zaakcentowali dziś 235. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była drugą po amerykańskiej na świecie.
Na placu u zbiegu ulic Kościuszki oraz Żwirki i Wigury zgromadzili się m.in. przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, delegacje ugrupowań politycznych, ale też młodzież szkolna i mieszkańcy miasta. Kompanię honorową wystawiła 15 Sieradzka Brygada Łączności. Na placu stanęły też pododdziały funkcjonujących w mieście służb mundurowych.
- 235 lat temu Sejm Wielki kierując się chęcią zakończenia chaosu i bezładu w państwie uchwalił Konstytucję 3 Maja. Był to dokument wyjątkowy, bo pierwszy w Europie i drugi na świecie po konstytucji amerykańskiej. W nowoczesny sposób regulował on ustrój państwa. A powstał dzięki pracy i zaangażowaniu wybitnych Polaków. Zależało im na silnej i suwerennej Rzeczpospolitej - powiedział do zgromadzonych Mariusz Bądzior, Starosta Sieradzki.
Podczas uroczystości odczytano Apel Pamięci. Była też wojskowa salwa honorowa, a o oprawę muzyczną obchodów zadbała Miejska Orkiestra Dęta OSP Sieradz. Przy pomniku J. Piłsudskiego poszczególne delegacje składały wiązanki kwiatów. W Sieradzu w obchodach uczestniczyli dziś m.in. parlamentarzyści; prof. Michał Seweryński, senator RP oraz posłowie na Sejm Jolanta Zięba - Gzik i Piotr Polak.
Podczas uroczystości żołnierze oraz pracownicy cywilni 15. SBŁ odbierali awanse na wyższe stopnie służbowe, a także odznaczenia i wyróżnienia.
Więcej informacji
Piłkarskie złotka
Wczoraj, 21:39:30
Uczennice Szkoły Podstawowej nr 10 w Sieradzu zdobyły w Głuchołazach złote medale Ogólnopolskich Finałów Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej.
Burmistrz Błaszek z absolutorium budżetowym
Wczoraj, 15:04:09
Burmistrz Błaszek w Powiecie Sieradzkim to kolejny samorządowiec w regionie pozytywnie skwitowany za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Piotr Świderski uzyskał też od rady miejskiej wotum zaufania.
Zabawa pod chmurką na Rynku
Dzisiaj, 05:50:23
Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Dom Kultury w Burzeninie zapraszają na cykl letnich muzycznych niedziel. W planach przeróżne klimaty, wstęp będzie wolny.
Komentarze