10 mln zł dla szpitala w Sieradzu. Będzie oddział i poradnia zdrowia psychicznego dla najmłodszych
To jedna z najważniejszych inwestycji w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w regionie. Szpital w Sieradzu otrzyma 10 milionów złotych dofinansowania na stworzenie nowoczesnego oddziału dziennego oraz poradni zdrowia psychicznego dla najmłodszych pacjentów. Projekt przygotowany przez szpital został oceniony bardzo wysoko i zajął II miejsce w Polsce na liście rankingowej programu FEnIKS.
Pomoc bliżej dzieci i rodzin
Zdrowie psychiczne najmłodszych to dziś jedno z największych wyzwań. Coraz więcej dzieci i nastolatków mierzy się z kryzysami psychicznymi, problemami emocjonalnymi, lękiem czy depresją. Wielu z nich potrzebuje wsparcia psychologicznego lub psychiatrycznego. Projekt szpitala w Sieradzu może realnie pomóc wielu rodzinom.
Nowy oddział dzienny i poradnia mają być miejscem bezpiecznym, przyjaznym i nowoczesnym. Takim, w którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać pomoc blisko domu, bez konieczności wyjazdu do odległych placówek. Dzięki tej inwestycji dostęp do opieki ma być łatwiejszy i szybszy.
- Z przyjemnością chciałbym poinformować, że właśnie została opublikowana lista rankingowa projektów w ramach konkursu, w którym braliśmy udział. Był to nabór dotyczący wsparcia Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, realizowany w ramach programu Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko, tzw. programu FEnIKS. Nasz projekt został oceniony bardzo wysoko, znalazł się na drugim miejscu w Polsce i w związku z tym został zakwalifikowany do pełnej dotacji finansowej w wysokości 10 mln zł. To program, który będzie polegał na przebudowie pomieszczeń dawnej pralni szpitalnej w Sieradzu na oddział dzienny psychiatryczny i poradnię zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży drugiego poziomu referencyjnego - mówi Jacek Kogucki, zastępca dyrektora ds. medycznych Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu. - Trzeba pamiętać, że psychiatria nie jest taką dziedziną medycyny, w której najważniejszą rolę odgrywa nowoczesna aparatura i skomplikowana diagnostyka. To miejsce, gdzie młodzi i bardzo młodzi ludzie z problemami muszą spotkać czułych i dobrych fachowców: psychiatrów, psychologów i terapeutów zajęciowych. Takich dobrych fachowców mamy, ale potrzebne jest jeszcze przyjazne i bezpieczne miejsce, gdzie taką pomoc można znaleźć. Ten projekt będzie tworzył właśnie takie miejsce.
Remont i nowoczesny sprzęt medyczny
W ramach dofinansowania przeprowadzone zostaną prace remontowe, wyposażone zostaną sale terapii zajęciowej i zakupione będzie wyposażenie medyczne. To także przygotowanie sal lekcyjnych, by młodzi ludzie nie przerywali edukacji.
- Jest to znaczne rozszerzenie oferty i wsparcie w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, który staje się coraz większym problemem. Oczywiście na efekty tych działań trzeba będzie jeszcze poczekać, bo program będziemy realizować do końca 2027 roku - dodaje Jacek Kogucki.
Wniosek przygotowany przez szpital zdobył bardzo wysoką ocenę i znalazł się na drugim miejscu listy rankingowej konkursu ministerialnego. To duży sukces placówki i potwierdzenie, że w regionie powstają projekty odpowiadające na prawdziwe potrzeby mieszkańców. Program FEnIKS to największy krajowy program unijny, który oferuje szerokie wsparcie dla sektora ochrony zdrowia, w tym dla szpitali, klinik oraz placówek POZ i AOS.
Zdrowie to priorytet
Szpital w Sieradzu podlega Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Łódzkiego. Zdrowie mieszkańców pozostaje jednym z najważniejszych priorytetów samorządu województwa. W 2026 roku na ochronę zdrowia przeznaczono 256 milionów złotych, z czego około 100 milionów trafi bezpośrednio do placówek medycznych podległych UMWŁ.
Samorząd województwa łódzkiego inwestuje także w profilaktykę. Na programy zdrowotne przeznaczono 5,7 miliona złotych, aby mieszkańcy regionu mogli szybciej wykrywać choroby i lepiej dbać o zdrowie. W połowie kwietnia zainicjowany został projekt "Łódzkie dla profilaktyki". To aż 145 działań profilaktycznych dla 300 tysięcy mieszkańców regionu - od badań i konsultacji po edukację zdrowotną.
Więcej informacji
Balcerzak Cup w Pałacu Prezydenckim. Zwycięskie drużyny spotkały się z Pierwszą Damą
Dzisiaj, 22:17:33
Zawodniczki KKS Lech Poznań oraz zawodniczki i zawodnicy Warty Sieradz, czyli zwycięzcy tegorocznej edycji turnieju Balcerzak Cup, gościli w Pałacu Prezydenckim. Młodzi sportowcy spotkali się z Pierwszą Damą Martą Nawrocką, zwiedzili pałacowe wnętrza i przeżyli dzień, który na długo zostanie w ich pamięci.
Łódzki Dom Kultury i Zduńska Wola z porozumieniem
Dzisiaj, 14:09:59
Zduńska Wola formalizuje współpracę z Łódzkim Domem Kultury. Podpisano porozumienie, które będzie skutkowało wspólnymi działaniami w zakresie inicjowania i realizowania działań kulturalnych.
Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji
Dzisiaj, 16:00:22
Dzisiaj nadaliśmy ostatnią przed wakacyjną przerwą Posesję. Naszym gościem był Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli, z którym rozmawialiśmy m.in. jutrzejszej sesji absolutoryjnej. Nie brakowało też licznych pytań od naszych słuchaczy.
Komentarze