13.05.2026 11:53:22
Sieradz

Sieradzki amfiteatr jako nowe centrum wydarzeń kulturalnych

Zwiększenie pojemności do ponad 1500 miejsc, nowe garderoby, całkowite zadaszenie widowni i sceny, a także powiększenie tej ostatniej. Miasto Sieradz pozyskało ponad 13 mln zł dofinansowania na realizację inwestycji.

(fot. arch. Urząd Miasta Sieradza/wizualizacja poglądowa)

Całkowita wartość kompleksowej przebudowy amfiteatru w Parku Staromiejskim szacowana jest na ponad 20 mln zł.

- Budowa Amfiteatru Miejskiego w Sieradzu to jedna z najważniejszych planowanych inwestycji kulturalnych miasta. Projekt ma nie tylko stworzyć nowoczesną, dostępną i funkcjonalną przestrzeń wydarzeń plenerowych, ale także wzmocnić współpracę instytucji kultury, organizacji pozarządowych, partnerów prywatnych oraz samorządów w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego - wyjaśnia Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

Bardzo ważne jest, że prace nad przygotowaniem tej inwestycji rozpoczęły się już w 2024 roku. Od tego czasu prowadzone były analizy, konsultacje i uzgodnienia dotyczące zarówno zakresu infrastrukturalnego, jak i przyszłego modelu funkcjonowania amfiteatru. Projekt jest efektem współpracy Wydziału Promocji i Kultury, Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych, Wydziału Rozwoju Miasta oraz Sieradzkiego Centrum Kultury.

- Od początku zależało nam na tym, aby nie myśleć o amfiteatrze wyłącznie jako o inwestycji budowlanej. To ma być miejsce żywe, otwarte i realnie służące mieszkańcom. Dlatego prace nad tym projektem rozpoczęliśmy już w 2024 roku, z dużym wyprzedzeniem, analizując potrzeby kulturalne miasta, możliwości współpracy z partnerami i przyszłe wykorzystanie tej przestrzeni. Amfiteatr ma stać się ważnym punktem na kulturalnej mapie Sieradza i województwa - podkreśla prezydent Miasta Sieradza.

Projekt "Budowa Amfiteatru w Sieradzu" zakłada nie tylko prace budowlane, ale również stworzenie wspólnej oferty kulturalnej instytucji kultury oraz mechanizmów współpracy sieciowej. Oznacza to, że nowy amfiteatr będzie nie tylko miejscem organizacji koncertów i dużych wydarzeń plenerowych, ale także przestrzenią współpracy między samorządami, instytucjami, organizacjami społecznymi i sektorem prywatnym.

Liderem projektu jest Miasto Sieradz. W działania zaangażowane będą również m.in. Sieradzkie Centrum Kultury, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zapolicach, organizacje pozarządowe oraz partnerzy prywatni. Inwestycja jest związana z rozwojem współpracy w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego i stanowi następstwo porozumienia z 8 października 2021 roku w sprawie powołania związku ZIT.

Nowy amfiteatr ma pełnić funkcję ważnego "węzła" kulturalnego. Planowana infrastruktura obejmuje m.in. przebudowę widowni, zadaszenie widowni i sceny, budowę zaplecza z garderobami i sanitariatami, przestrzeń FOH/reżyserkę, salę wielofunkcyjną z zapleczem, toalety publiczne, ogrodzenie, zabezpieczenia imprez, przebudowę alejek, schody, tarasy, zieleń oraz dostosowanie terenu do obsługi technicznej wydarzeń.

Widownia amfiteatru ma liczyć 1515 miejsc (obecnie jest 1200). Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Przewidziano m.in. ciągi komunikacyjne bez barier, miejsca dla osób poruszających się na wózkach, odpowiednie kontrasty, rozwiązania poprawiające dostępność oraz pętle indukcyjne. Amfiteatr zostanie także wyposażony w technologię sceniczną, nagłośnieniową i oświetleniową.

Choć zasadnicza działalność sceny plenerowej będzie miała charakter sezonowy, projekt przewiduje również możliwość organizacji działań całorocznych. W okresie jesienno-zimowym część aktywności będzie mogła odbywać się w przestrzeniach wewnętrznych, m.in. w sali wielofunkcyjnej. Pozwoli to na prowadzenie warsztatów, prób, spotkań edukacyjnych oraz mniejszych wydarzeń.

Istotną częścią projektu będzie także rozwój wspólnej oferty kulturalnej. Zakłada ona organizację warsztatów, rezydencji, mikro wydarzeń całorocznych, programów dla szkół, młodzieży, seniorów oraz osób o szczególnych potrzebach. Partnerzy projektu będą współtworzyć kalendarz wydarzeń, standardy dostępności, zasady promocji oraz mechanizmy współpracy.

W ramach projektu planowane jest również uruchomienie platformy internetowej zgodnej ze standardem WCAG 2.2. Ma ona służyć prezentacji wspólnego kalendarza wydarzeń, komunikacji z odbiorcami oraz ewentualnej obsłudze rezerwacji.

Realizacja projektu została podzielona na kilka etapów. Obejmują one rozwój współpracy w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, projektowanie oferty kulturalnej i edukacyjnej, przygotowanie narzędzi oraz kompetencji, realizację robót budowlanych i dostaw, a następnie wdrożenie oraz skalowanie wydarzeń.

Efektem projektu ma być trwała, wspólnie tworzona oferta kulturalna, dostępna dla mieszkańców Sieradza i całego obszaru funkcjonalnego. Amfiteatr ma stać się nowoczesną, dostępną i wielofunkcyjną przestrzenią, która pozwoli organizować wydarzenia na większą skalę, rozwijać współpracę między instytucjami i partnerami oraz zwiększać uczestnictwo mieszkańców w kulturze.

Za przygotowania dokumentacji projektowej odpowiedzialna była Autorska Pracownia Architektury CAD z Warszawy, która na swoim koncie ma m.in. projekty amfiteatrów w Olsztynie, Iławie czy Ostródzie.

- Dofinansowanie z UE: 13.354.401,35 zł
- Wkład własny: 7.177.990,73 zł
- Całkowita wartość projektu: 20.532.392,08 zł
Źródło dofinansowania: Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Priorytet: FELD.05 Fundusze europejskie dla rozwoju lokalnego w Łódzkiem
Działanie: FELD.05.04 Kultura i turystyka - ZIT Sieradz- Zduńska Wola-Łask
Okres realizacji: 2024-2027

bp / źródło: Urząd Miasta Sieradza

Komentarze

do "bubra"
15.05.2026 12:19:37
trza wieżyć w wierzę.. z tond do tamtond..
Do sieradzanki
15.05.2026 06:35:31
Imprezy w centrum. Dlaczego? Urząd Marszałkowski zabrał z budżetu przeznaczonego na centrum wokół wzgórza zamkowego 90mil.złotych tam między innymi miały być przeniesione imprezy. Pan Panie Sulgan jak i cała PO dołożył swój głos . Wstyd.
Reset
14.05.2026 20:28:40
To będzie obłożenie na Przystani jak coś sie bedzie działo
Ted
14.05.2026 17:45:40
To tylko na razie marzenie pana prezydenta
Bubr
14.05.2026 11:13:00
A wierzą widokowa będzie. By UM miał z kąd oglądać swoje osiagniecia..
Jan
14.05.2026 11:06:51
Ten remont jest po to aby motórzysty mogli się tam spotkać raz w roku w komfortowych warunkach. Naprawdę nie rozumiecie jak męczący jest ten kilkudziesięciominutowy przejazd przez miasto w kolumnie z prędkością 20 - 30 km/godz. dla kogoś kto na co dzień jeździ po mieście 100 - 120?
sieradzanka
14.05.2026 10:16:58
A może tak pomyśleć o nowym basenie, z pełnym zapleczem odnowy biologicznej. Ten przy SP 10 jest już stary i mógłby zostać przeznaczony dla potrzeb sieradzkich szkół. Na działania kulturalne został ostatnio odrestaurowany dworek modrzewiowy. Czy coś się w nim dzieje? Jak ktoś słusznie zauważył imprezy plenerowe są w większości na Placu Wojewódzkim. .
Rzym
14.05.2026 05:38:47
Chleba i igrzysk- tak bylo w Rzymie,a w Sieradzu tylko igrzyska za pieniądze z różnych pozyczek ( KPO itd) które spłacać beda dwa pokolenia. Kilkanascie lat temu sieradz miał 43 tys ludzi teraz 30, ale co maja młodzi tu robić ?
do Karola,Gierka,itp.
13.05.2026 22:22:17
wyludniają to się akurat wszystkie miasta,oprócz tych czterech czy pięciu największych z Big 5; a przemysł rozwija się w Azji głównie... i nic już chyba tego nie zmieni; marzą ci się fabryki- jedź do Chin
K23
13.05.2026 21:22:45
A co ma Prezydent budowane fabryki, ludzie czy wy normalnie jesteście
Ola
13.05.2026 21:13:13
Kolejne inwestycje nie dające miejsc pracy poza kierownikami ds. ogólnych
Do pytanie
13.05.2026 20:41:51
Sztywnemu elektoratowi nigdy nic się nie podoba Przeraża go kultura sztuka nowość czystość. . Jemu tylko socjal .I to jest to. Sieradz to i region to gniazdo PiS tu rozwoju nie będzie bo po co.
Gierek
13.05.2026 18:40:43
Czy ktoś w tych urzędach myśli logicznie? Bez przemysłu Sieradz zostanie miastem emerytów i na występy będą przylatywać wrony i przychodziły szczury. Glapy już są.
Gawron
13.05.2026 16:35:59
A po co to komu.Jedna impreza w roku.
Do ale po co
13.05.2026 16:17:46
A po to, że obecnie to wstyd cokolwiek robić w amfiteatrze
Do Mateo
13.05.2026 15:42:12
A czemu miało być o Urzędzie Marszalkowskim? To nie zasługa tej instytucji. Projekt byl przygotowany przez Miasto Sieradz, jest wskazane źródło finansowania. To nie są pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego tylko fundusze unijne
name
13.05.2026 14:52:50
Tylko żeby nie wycięli wszystkich drzew w parku bo to będzie tragedia
Karol
13.05.2026 14:05:01
Coraz więcej różnych instytucji kultury i sal widowiskowych itp a nowych miejsc pracy brak w wyludniającym się mieście ...
Mateo
13.05.2026 13:42:22
Nic o urzędzie marszałkowskim, jakie to małe.....
Sieradzanin
13.05.2026 13:10:57
Ironią losu jest to, że Panowie z KO teraz lansują się z projektem, który był częścią programu wyborczego obecnego prezydenta.
Ale po co?
13.05.2026 12:51:58
Potężne pieniądze na amfiteatr a imprezy sa organizowane w na wojewódzkim i w rynku i ustawiane sa sceny za które znowu trzeba płacić duże pieniądze!
Pytanie
13.05.2026 12:41:52
Czy będzie tam ławeczka LGBT i kącik dla uchodźców? Tak pytam dla kolegi z PO od Tuska, bo jeśli nie, to sieradzcy radni platformy zablokują jak tylko skończą dyżury w szpitalu na etacie
Eltoro
13.05.2026 11:59:43
Trzeba najpierw zatrudnić kolesia z Jastrzębiem zeby ptaszory poprzedzał bo wszystko znowu będzie w ptasich odchodach.

Więcej informacji

region

Czarna niedziela nad wodą w Jeziorsku

Wczoraj, 15:12:04

Tragiczny bilans niedzielnych zdarzeń nad zbiornikiem wodnym Jeziorsko. Doszło tam do bardzo poważnych zdarzeń, które pokazują, jak niebezpieczny potrafi być żywioł, jakim jest woda. W miejscowości Brodnia (gm. Pęczniew) z wody wyłowiono ciało mężczyzny. Drugie zdarzenie dotyczyło mężczyzny, który skoczył do wody z tamy.

0
Zduńska Wola

Groźny wypadek na hulajnodze elektrycznej. Ranne dwie 14-latki

Wczoraj, 13:43:27

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Zduńskiej Woli. Dwie nastolatki, jadąc niezgodnie z przepisami na jednej hulajnodze elektrycznej i bez kasków, przewróciły się. Uderzyły głowami o nawierzchnię jezdni. Zostały przetransportowane do szpitala w Łodzi.

10
region

Wróblewski Festiwal Muzyki i Rozrywki

Wczoraj, 16:02:13

To będzie dzień i wieczór wspaniałej zabawy pod chmurką. Na swe tegoroczne Dni zaprasza Gmina Wróblew (Pow. Sieradzki).

1
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
On Air
06:24
Life
Des'ree
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
On Air
10:22
Casanova
Luv
Program
Posesja
Zadaj pytanie przed najbliższą audycją!
Do audycji pozostało:
--:--:--
Przejdź i zadaj pytanie →
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 23.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 23.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
23.06.2026 Groźny wypadek na hulajnodze elektrycznej w Zduńskiej Woli. Mówi o nim Katarzyna Biniaszczyk z KPP
22.06.2026 IV Charytatywne Old Derby: Pogoń Zduńska Wola - Warta Sieradz
22.06.2026 Piknik Motoryzacyjny Bezpieczne Wakacje w Sieradzu
22.06.2026 Joanna Lisiecka z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu
18.06.2026 Młodzież z Jagiellończyka na Erasmus+ w Finlandii

Co, gdzie, kiedy

24.06.2026
Spotkanie z Lekarzem Marcinem Sowińskim
Kawiarnia Nasze Niebo w Mieście, Zduńska Wola ul. Łaska 88
27.06.2026
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"
Rynek w Sieradzu
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
IV Bieg Śladami Powstańców 1863 r.
Stadion Gminny w Sędziejowicach
28.06.2026
I Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Wróblew
Gminny Ośrodek Kultury we Wróblewie
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Kuba i Kuba
Stygnie lato
2
Mrozu
Nie ma miejsca jak dom
3
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...