Uczniowie z Charłupi Małej odwiedzili Ambasadę Irlandii w Warszawie
Uczniowie klas VII i VIII ze Szkoły Podstawowej im. Wojciecha Janczaka w Charłupi Małej uczestniczyli w wyjątkowej wizycie edukacyjnej w Ambasadzie Irlandii w Warszawie. Młodzież wraz z wychowawcami spotkała się z Ambasadorem Irlandii w Polsce, Patrickiem Haugheyem.
Celem wizyty było rozwijanie kompetencji językowych uczniów, poznanie irlandzkiej kultury i tradycji oraz przybliżenie młodzieży pracy dyplomatycznej. Spotkanie odbywało się w języku angielskim, co pozwoliło uczestnikom sprawdzić swoje umiejętności językowe w praktyce. Wizyta była efektem międzynarodowych kontaktów nawiązanych przez nauczycieli szkoły podczas programu Erasmus+. W marcu tego roku sześcioro pedagogów uczestniczyło w dwutygodniowych kursach językowych i metodycznych w Irlandii, których celem było podniesienie kompetencji językowych oraz poznanie nowoczesnych metod nauczania języka angielskiego. Zdobyte doświadczenia i kontakty umożliwiły organizację wizyty uczniów w ambasadzie.
Gości osobiście powitał Ambasador Irlandii w Polsce Patrick Haughey, który opowiedział młodzieży o swojej codziennej pracy, relacjach polsko-irlandzkich oraz życiu dyplomaty. Ambasador, znany ze swojej sympatii do Polski i nauki języka polskiego, szybko nawiązał bardzo dobry kontakt z uczniami. W drugiej części spotkania młodzież uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych przygotowanych przez pracowników ambasady. Uczniowie poznali między innymi historię Dnia Świętego Patryka, symbole narodowe Irlandii oraz elementy tradycyjnego tańca irlandzkiego.
Nie zabrakło także czasu na pytania dotyczące pracy w dyplomacji, życia w Warszawie oraz nauki języków obcych. Spotkanie zakończyło się podziękowaniami dla ambasadora oraz wspólnym pamiątkowym zdjęciem. - To była niezwykle cenna lekcja wiedzy o społeczeństwie, dyplomacji i kulturze, ale również doskonała okazja do praktycznego wykorzystania języka angielskiego - podkreślają uczestnicy wyjazdu.
Nauczyciele zwracają uwagę, że takie inicjatywy pokazują młodzieży, iż nauka może wykraczać poza szkolne podręczniki i dawać możliwość zdobywania doświadczeń w międzynarodowym środowisku.
- Po powrocie chcemy podzielić się zdobytą wiedzą z całą społecznością szkolną. Wierzymy, że to spotkanie zainspiruje uczniów do dalszej nauki języków obcych i odkrywania świata - mówi organizatorka wyjazdu Arleta Gutkowska.
Więcej informacji
Piłkarskie złotka
Dzisiaj, 21:39:30
Uczennice Szkoły Podstawowej nr 10 w Sieradzu zdobyły w Głuchołazach złote medale Ogólnopolskich Finałów Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej.
Burmistrz Błaszek z absolutorium budżetowym
Dzisiaj, 15:04:09
Burmistrz Błaszek w Powiecie Sieradzkim to kolejny samorządowiec w regionie pozytywnie skwitowany za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Piotr Świderski uzyskał też od rady miejskiej wotum zaufania.
Wojewódzkie zakończenie roku szkolnego 2025/2026
Dzisiaj, 13:55:45
Wojewódzka uroczystość zakończenia roku szkolnego odbyła się dziś, 26 czerwca, w Zespole Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli w Zduńskiej Woli Karszniach. Był to dzień podsumowań, podziękowań i wyróżnień dla uczniów, którzy w mijającym roku osiągnęli najlepsze wyniki w nauce.
