Kolejne jednostki uhonorowane
W Starostwie Powiatowym w Sieradzu odbyła się wczoraj kolejna w tej kadencji sesja Rady Powiatu Sieradzkiego. Samorządowcy podejmowali m.in. dwie ważne dla lokalnych strażaków ochotników uchwały.
Tytułem Honorowym "Zasłużony dla Ziemi Sieradzkiej" uhonorowane zostały na wniosek Kapituły jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w w Brzeźnicy w Gminie Burzenin oraz Zielęcinie w Gminie Warta.
W uzasadnieniu do pierwszej z uchwał czytamy m.in., że "W 1954 roku Brzeźnicę nawiedził wielki pożar. Spłonęła prawie cała wieś. Na jednym z zebrań wiejskich w 1956 roku Franciszek Olbiński wysunął wniosek o zorganizowaniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeźnicy by bronić dobytku ludności we wsi oraz spieszyć z pomocą sąsiednim wioskom. Wniosek ten został przyjęty przez zebranych jednogłośnie. Zapisało się wówczas 25 członków. Pierwszym Komendantem został druh Franciszek Olbiński. Zapał był wielki i wielkie nadzieje, a także wielkie trudności w prowadzeniu i utrzymaniu straży. Urządzano wiejskie zabawy na wynajętym placu za wynajem którego druhowie musieli odpracowywać właścicielowi. Z pomocą przyszedł Powiatowy Komendant Straży Pożarnej, który przydzielił sikawkę ręczną i 60 m węża tłocznego natomiast 40 m węża zakupiono z własnych środków. Był to pierwszy sprzęt przeciwpożarowy w straży. Z własnych środków zakupiono także umundurowanie."
To były początki. Z kolei OSP Zięlecin z nie mniej bogatą historią, bo "Według zeznań świadków Ochotnicza Straż Pożarna w Zielęcinie została założona w 1924r. przez dziedziczkę majątku Krąków panią Kołodziejską, która ufundowała działkę, i z pomocą mieszkańców wybudowała remizę. Pierwszym Naczelnikiem został Ignacy Wosiak. Na zasadzie postanowienia Województwa z dnia 24.021925 L.Pr.568(2)II wciągnięto do rejestru Stowarzyszeń i Związków Nr 987 "Towarzystwo Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielęcinie", pow. Turecki. Straż w Zielęcinie zrzeszała w swych szeregach mieszkańców wsi Zielęcin i Krąków. Posiadała sikawkę ręczną ufundowaną przez dziedziczkę panią Kołodziejską. Straż funkcjonowała do roku 1939. W czasie okupacji remiza została zniszczona. Po zakończeniu II wojny światowej ludność wsi Zielęcin w czynie społecznym odbudowała zniszczoną remizę i powołano nowy zarząd. W 1956r. została przebudowana remiza, a dokończona w 1957."
Podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu Sieradzkiego obie powyższe uchwały zostały podjęte jednogłośnie przez 22 obecnych na sesji radnych (jedna osoba nieobecna).
Więcej informacji
Balcerzak Cup w Pałacu Prezydenckim. Zwycięskie drużyny spotkały się z Pierwszą Damą
Wczoraj, 22:17:33
Zawodniczki KKS Lech Poznań oraz zawodniczki i zawodnicy Warty Sieradz, czyli zwycięzcy tegorocznej edycji turnieju Balcerzak Cup, gościli w Pałacu Prezydenckim. Młodzi sportowcy spotkali się z Pierwszą Damą Martą Nawrocką, zwiedzili pałacowe wnętrza i przeżyli dzień, który na długo zostanie w ich pamięci.
Łódzki Dom Kultury i Zduńska Wola z porozumieniem
Wczoraj, 14:09:59
Zduńska Wola formalizuje współpracę z Łódzkim Domem Kultury. Podpisano porozumienie, które będzie skutkowało wspólnymi działaniami w zakresie inicjowania i realizowania działań kulturalnych.
Prezydent Zduńskiej Woli w Radiowej Posesji
Wczoraj, 16:00:22
Dzisiaj nadaliśmy ostatnią przed wakacyjną przerwą Posesję. Naszym gościem był Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli, z którym rozmawialiśmy m.in. jutrzejszej sesji absolutoryjnej. Nie brakowało też licznych pytań od naszych słuchaczy.

Dodaj komentarz