Łódzkie: wjechał karetką na czerwonym i zatrzymał się na przejeździe
Zignorował wszelkie zasady bezpieczeństwa i mimo bezwzględnego zakazu, wjechał na tory przy czerwonym świetle oraz opadających zaporach. Ryzykowne zachowanie kierowcy karetki w woj. Łódzkim mogło doprowadzić do tragedii.
Zbliżając się do przejazdu kolejowo-drogowego między Sieradzem a Sędzicami (Województwo Łódzkie, linia kolejowa Łódź Kaliska - Tuplice) kierowca pogotowia ratunkowego zignorował wszelkie zasady bezpieczeństwa. Mimo czerwonego, pulsującego światła i opadających półrogatek wjechał na tory i manewrował między zamkniętymi zaporami. Zatrzymał się tuż przed nadjeżdżającym pociągiem. Tylko odpowiednie procedury bezpieczeństwa, ograniczenie prędkości pociągu oraz czujność maszynisty sprawiły, że nie doszło do tragedii.
Każdy wjazd na przejazd przy czerwonym świetle i opadających zaporach to narażenie życia i zdrowia oraz powodowanie realnego zagrożenia dla osób znajdujących się w pociągu i w obrębie przejazdu. Dlatego nagranie z minionego poniedziałku (1 czerwca) zostało zabezpieczone. Będzie przekazane policji, która poprowadzi dalsze czynności w tej sprawie.
W Polskich Liniach Kolejowych stawiamy szlaban na ryzyko, przypominając o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa:
Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność, upewnić się, że nie zbliża się pociąg i przestrzegać przepisów, które zapewniają bezpieczne pokonanie torów;
Czerwone światło to sygnał "STOP" dla kierowców - pulsująca sygnalizacja bezwzględnie zabrania wjazdu na przejazd i zapowiada zbliżanie się pociągu.
Na przejazd można wjechać jedynie, gdy sygnalizacja jest wyłączona, a rogatki znajdują się w pozycji pionowej. Dojeżdżając do przejazdu należy obserwować sygnalizatory; wjazd na przejazd jest możliwy, gdy zapewniona jest możliwość zjazdu - wolne miejsce. Kierowcy nigdy nie powinni dopuszczać do sytuacji, w której samochód znajdzie się między zamkniętymi rogatkami - to realne zagrożenie życia i zdrowia.
W sytuacji zagrożenia należy jak najszybciej opuścić przejazd - w razie konieczności wyłamać rogatkę lub, w przypadku awarii auta, jak najszybciej opuścić pojazd i wyjść poza rogatki, korzystając z informacji na Żółtej Naklejce.
Żółte Naklejki PLK umieszczone są na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych, po wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja lub przy słupkach, do których umocowane jest ramię rogatki. Każda Żółta Naklejka zawiera indywidualny numer przejazdu (9 cyfr), numer alarmowy 112 przeznaczony do zgłoszeń dotyczących zagrożenia życia i zdrowia oraz numer techniczny, z którego należy korzystać np. w przypadku stwierdzenia ewentualnych usterek urządzeń przejazdowych. Zgłoszenia z wykorzystaniem Żółtej Naklejki umożliwiają operatorom numeru 112 precyzyjne określenie lokalizacji, gdzie konieczne jest wezwanie pomocy. Pozwalają także na szybki kontakt z kolejarzami, którzy w przypadku zagrożenia mogą wstrzymać ruch pociągów na linii.
Ignorowanie czerwonego światła jest jedną z najczęstszych przyczyn zdarzeń na torach - 99 proc. zdarzeń z udziałem pociągów wynika z nieodpowiedzialności użytkowników dróg: lekceważenia znaku "Stop", wjeżdżania pod opadające zapory, omijania zamkniętych półrogatek i wjeżdżania na tory mimo braku miejsca.
Kierowcy muszą pamiętać, że żadne zabezpieczenie nikogo nie uchroni przed brakiem rozsądku, a za bezpieczeństwo odpowiada każdy uczestnik ruchu. Tymczasem ignorowanie zasad bezpieczeństwa to skracanie sobie drogi do śmierci i konieczność głębszego sięgnięcia do portfela, bo ostatecznie każdy zapłaci za swoje błędy.
Komentarze
Więcej informacji
Od 14 czerwca korekta rozkładu jazdy pociągów
Dzisiaj, 07:06:17
Od jutra, 14 czerwca, do 29 sierpnia 2026 r. będzie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu pociągów. W okresie wakacyjnym ze stacji Zduńska Wola Karsznice pojadą dodatkowe pociągi do Kołobrzegu, Łeby, jak również do Zakopanego. Pociąg IC Słowacki pojedzie w wydłużonej relacji do Olsztyna Głównego. Z kolei ŁKA uruchomi weekendowe pociągi Sprinter na trasie Pabianice - Warszawa Wschodnia.
Wiktoria Szewłoga i jej piosenka"We śnie"
Wczoraj, 15:55:30
Wiktoria Szewłoga, młoda wokalistka ze Zduńskiej Woli nagrała swoją debiutancką piosenkę pt. "We śnie". Na co dzień szlifuje swój wokalny talent pod okiem i uchem instruktora Wiktora Bartosa, który napisał do tego utworu muzykę. Premiera piosenki odbędzie się w najbliższą niedzielę - 14 czerwca. Tego dnia usłyszycie ją również na antenie Naszego Radia na 104,7 FM.
Wotum zaufania oraz absolutorium dla Zarządu Powiatu Sieradzkiego
Wczoraj, 14:52:00
Rada Powiatu Sieradzkiego udzieliła wotum zaufania oraz absolutorium Zarządowi Powiatu Sieradzkiego za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Były to najważniejsze decyzje podjęte podczas wczorajszej sesji.

Dodaj komentarz