05.06.2026 15:49:20
region

Rekordowe 6 mln zł na renowację zbiorników wodnych w Łódzkiem

Aż 40 samorządów, najwięcej w historii programu, ma otrzymać wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego na renowację zbiorników wodnych. Rekordowa jest też kwota wsparcia, bo w tym roku na walkę z suszą i przeciwdziałanie podtopieniom samorząd województwa przeznacza 6 mln zł.

(fot. UMWŁ)

Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął uchwałę rekomendując listę projektów przeznaczonych do dofinansowania. Są na niej gminy i powiaty, są zbiorniki znajdujące się zarówno na terenach wiejskich, jak i w miastach. Tegoroczne dotacje wynoszą od 53 do 175 tysięcy złotych. Teraz uchwała i lista trafią pod obrady Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Samorządy dotacje mogą wykorzystać na odbudowę zbiorników, ich pogłębianie i czyszczenie, odmulanie dna, kształtowanie i zabezpieczenie ich skarp, a także na przebudowę lub wymianę urządzeń hydrotechnicznych.

Dotacje na renowację zbiorników cieszą się dużym zainteresowaniem samorządów, które dzięki tym inwestycjom skuteczniej gospodarują zasobami wodnymi. Odmulone i odnowione stawy i zbiorniki małej retencji to bardzo ważne narzędzie w walce ze skutkami suszy i ograniczaniu ryzyka podtopień. Dodatkowo, dla wielu mieszkańców okoliczne stawy to miejsca rekreacji oraz raj dla wędkarzy.

Tegoroczne wsparcie jest rekordowe, zarówno pod względem puli, jak i liczby beneficjentów.

Pełna lista zadań rekomendowanych do dofinansowania:

  • Gmina Aleksandrów, remont zbiornika wodnego w centrum miejscowości Wólka Skotnicka 175 500,00 zł
  • Gmina Biała Rawska, renowacja stawu w miejscowości Tuniki 172 000,00 zł
  • Gmina Cielądz, renowacja zbiorników wodnych w Gminie Cielądz 142 900,00 zł
  • Gmina Czarnożyły, renowacja zbiornika wodnego w miejscowości Łagiewniki 169 500,00 zł
  • Gmina Galewice, bezpieczna retencja - renowacja zbiornika wodnego w miejscowości Osowa 175 500,00 zł
  • Gmina Głuchów, renowacja zbiornika wodnego w Miłochniewicach 175 500,00 zł
  • Gmina Gomunice, renowacja zbiornika wodnego w miejscowości Słostowice 150 000,00 zł
  • Gmina Gorzkowice, renowacja zbiornika wodnego w Sobakówku 137 400,00 zł
  • Gmina Inowłódz, renowacja jazu na zbiorniku wodnym Spała na rzece Gać 175 500,00 zł
  • Gmina Kamieńsk, renowacja zbiornika retencyjnego w Kamieńsku 175 500,00 zł
  • Gmina Ksawerów, renowacja zbiornika wodnego w Woli Zaradzyńskiej 175 500,00 zł
  • Gmina Ładzice, przebudowa stawu w Stobiecku Szlacheckim 159 700,00 zł
  • Gmina Łask, renowacja zbiornika wodnego Zajączek w gminie Łask - etap II 64 700,00 zł
  • Powiat Łaski, renowacja zbiornika wodnego w Ostrowie 122 200,00 zł
  • Gmina Łęczyca, renowacja i przywrócenie funkcjonalności zbiornika przeciwpożarowego w miejscowości Lubień 92 700,00 zł
  • Miasto Łęczyca, renowacja zbiornika miejskiego w Łęczycy 131 000,00 zł
  • Powiat Łowicki, kształtowanie skarp zbiorników wodnych oraz renowacja urządzeń hydrotechnicznych w DPS "Borówek" 175 500,00 zł
  • Miasto Łódź, poprawa zdolności retencyjnych zbiornika wodnego Tomaszowska - bioremediacja cz. 3 oraz usprawnienie przepływu na wlocie do zbiornika 138 000,00 zł
  • Gmina Masłowice, renowacja zbiornika wodnego w Ochotniku 175 500,00 zł
  • Gmina Moszczenica, renowacja zbiornika wodnego położonego w Babach przy ulicy Sportowej 153 000,00 zł
  • Gmina Nowy Kawęczyn, renowacja zbiornika wodnego w miejscowości Zglinna Duża 103 000,00 zł
  • Gmina Oporów, renowacja zbiornika małej retencji poprzez umocnienie i ukształtowanie brzegów stawu 153 000,00 zł
  • Gmina Ozorków, "Błękitne serce Skromnicy" - rewitalizacja stawu wiejskiego 175 500,00 zł
  • Powiat Pabianicki, renowacja zbiornika wodnego w Domu Pomocy Społecznej w Konstantynowie Łódzkim, Bechcice 3; 109 200,00 zł
  • Gmina Paradyż, przebudowa zbiornika wodnego w miejscowości Wójcin 175 500,00 zł
  • Gmina Rozprza, renowacja zbiornika wodnego w Starej Wsi 175 500,00 zł
  • Gmina Sadkowice, renowacja zbiornika wodnego (stawu) w Sadkowicach 115 900,00 zł
  • Gmina Siemkowice, renowacja zbiornika wodnego małej retencji w Siemkowicach 175 500,00 zł
  • Gmina Sławno, renowacja dwóch zbiorników wodnych wielofunkcyjnych w miejscowości Wygnanów 175 500,00 zł
  • Gmina Sokolniki, renowacja zbiornika wodnego w Walichnowach 53 700,00 zł
  • Gmina Sulejów, renowacja zbiornika małej retencji w miejscowości Sulejów - oś. Podklasztorze 102 400,00 zł
  • Gmina i Miasto Szadek, renowacja zbiornika wodnego w miejscowości Kotliny 175 500,00 zł
  • Gmina Tuszyn, budowa zbiornika wodnego "Żeromin-Ruta" 175 500,00 zł
  • Gmina Uniejów, renowacja zbiornika wodnego numer 2 na terenach inwestycyjnych 175 500,00 zł
  • Gmina Wielgomłyny, renowacja stawu w m. Karczów 105 000,00 zł
  • Gmina Wieluń, renowacja zbiornika retencyjnego w Sołectwie Ruda 159 900,00 zł
  • Gmina Zapolice, mała retencja w gm. Zapolice 136 200,00 zł
  • Gmina Zduny, renowacja zbiornika wodnego w miejscowości Rząśno 169 600,00 zł
  • Gmina Żarnów, renowacja zbiornika wodnego w Pilichowicach 175 500,00 zł
  • Gmina Żelechlinek, renowacja zbiornika wodnego w Żelechlinku 175 500,00 zł

ws / źródło: UMWŁ

Dodaj komentarz

×

Komentarze

obywatel
09.06.2026 11:01:01
Dlaczego gmina Zduńska Wola nie złozyła wniosku o dofinansowanie na małą retencję dla mieszkańców gminy tak jak zrobiły to Zapolice. Za dużo pieniędzy mają?
O
08.06.2026 11:37:34
Proszę panów, zwłaszcza wypowiadających się tu chłopów z dziada pradziada, to nie jest tak - hodowanych w ogrodach zoologicznych większości zwierząt egzotycznych nie da się karmić wyłącznie polskim sianem. One jako podstawową muszą mieć karmę dostosowaną do rejonów swego pochodzenia, polskiego siana mogą nie trawić. Panowie - chłopi z dziada pradziada, pomyślcie tylko jak byście się czuli gdyby zamiast szmalcu, ogórów kiszonych, kartofi z cebulo i schabowego, dawać wam do jedzenia wyłącznie pesto, tofu czy tortille z humusem?
Do pini coś tam
07.06.2026 23:49:09
Inteligencji wiesz o tym że przeprowadzono badania jabłek z większości sądów i upraw w Europie. Wiesz jaki był wynik. Wiesz w którym kraju był największe skarżenie chemiczne w tych jabłkach. To się dowiedz. To tak jak z waszymi pyrami. Nie nie nie bierz tych to do ludzi .Do siebie to tamte.
pin i zielony
07.06.2026 19:59:02
Prawda jest taka że po przebadaniu siana z połudna europy okaże się że jego jakość jest taka sama jak żywność z mercosuru. Polskie siano po rzetelnych badaniach okaże się żemoże być nawet lepsze od importowanego przez niemieckiego pośrednika i kosztować 35 zł za belę. Niemiec kupii od Włocha za 10 euro sprzeda Rafauowi za 1000. Także ta WASZA nowocześność jest taka sama jak twórczość Jasia Kapeli i Gosi Bartosik. Ta sama jakość myślenia i rozumu.
o
07.06.2026 19:48:18
W Polsce mamy równie wysokiej jakości siano z dużymi zawartościami i właściwościami. Jeżeli ktoś na siłę chce dać zarobić Niemcom, odwdzięczyć się im i służyć to napisze tutaj wszystko. Nasze siano jest równie dobre dla żyraf jak to trzy razy droższe. To samo z drzewami. Dlaczego tylko trzydziestoletnie a nie 100 letnie ? to wtedy można by z Ameryki importować. Wsadził by małe drzewka to za kilka lat urosną tylko to są zakypu na miare Jaśkowiaka z Poznania. Kupił stare tabory które nadają się tylko na przetop, to samo z taborek pociągów. Tępa propaganda dla takiego samego platfusiego elektoratu.
Do U
07.06.2026 17:25:13
Tak Ci źle. A dlaczego nie odprowadzasz Pit.Dlaczego nie płacisz składki zdrowotnej i korzystasz ze NFZ za darmo.Panstwo opłaca Ci KRUS i jeszcze Ci źle Za mało dopłat dotacji socjalne. Jeszcze źle Tylko skomleć i MIUNCZEC
Opracowania naukowe politologiczne
07.06.2026 15:27:35
Podawaj Tko popiera PiS. Kim jest sztywny elektorat czym się charakteryzuje. Gdzie mieszka jakie ma wykształcenie. .Z tymi ludźmi nie rozpoczynajcie polemiki konwersacji na forum. Nie macie państwo szans . Może zakończyć się to wulgaryzmami atakiem werbalnym a nawet opluciem w momencie kiedy delikwent już się zapętlić w swej niewiedzy. Nie warto.
O
07.06.2026 12:25:28
Siano lucerny jest akurat z południa Europy bo tylko tam ta odpowiednia roślina rośnie, niemiecka firma jest tylko jednym z dystrybutorów karmy dla licznych ogrodów zoologicznych w Europie. Wbrew ciasno-tępych prawackich umysłków nie da się zwierząt egzotycznych karmić całkowicie miejscową karmą. Ale skąd wielbiciel roSSpubliki ma to wiedzieć. Podobnie jest z drzewami - chodziło o duże 30 letnie drzewa, których w Polsce nie ma, bo 30 lat temu nikt w Polsce nie uprawiał jeszcze drzew, które można po kilkudziesięciu latach bez problemów wykopać, przewieźć do klienta i posadzić na ostatecznym miejscu. No cóż, prawaczki lubią się bawić takimi "sensacjami", wynikającymi nie tylko zwykłej niewiedzy, ale przede wszystkim z wrodzonego oporu przed wiedzą.
u
07.06.2026 11:51:14
Jak to za Tuska on musi położyć łapy na naszych emeryturach. Teraz wymyślili ze będą nam odejmować z emerytur na "artystów " Czy wiecie że Rodowicz to nawet 100 tysi przytulała za noc sylwestrową?
o
07.06.2026 09:22:21
Dwugodzinny prezydent król princepolo na siłę robi zakupy u Niemców. Takich drzewek szukał jakich w Polsce nie ma, siano także znalezione takie które posiada niby więcej właściwośći. Także tym zaczadzonym polecam inne źródła informacji aby otworzyli oczy.
Rząd, Samorząd
07.06.2026 08:55:49
Co wy z tym PiSem? Od 2,5 roku rządzi Koalicja i okazuje się że dawno już przebili PiS . Tak samo pozajmowali wszystkie samorządowe fuchy młodzi z KO. Nie widzicie tego?? A wy tu z PiSem wyjeżdżacie. Ludzie z Sieradza to jednak prosty element z krótką pamięcią i brakiem aktualnej oceny Samorządu. Hm.
Obserwatori
07.06.2026 01:21:12
Szlaban to był fajny zbiornik.Kiedys miał być tor kajakowy. A dziś .Od wyborów nie potrafisz wyremontować parku za kryminałem Biją pianę. Hala sportowa legła. Na co była potrzebna w tym miejscu. Sieradz tonie w szlamie niechęci urzędniczej .... Zaraz pielgrzymki to jest priorytet
Do Anzej
07.06.2026 01:16:47
Masz rację tylko kto jest decyzyjny w tym mieście.Zwykly obywatel czy urzędnik lub prezydent Kto pisze wnioski. W UM im się nic nie chce. Byle do 25 i byle wypłata.Wszystko znajomi królika.Tam nie pracuje nikt z przypadku.
Do do do. Dej dej dej
06.06.2026 21:58:48
Typowy wyborca PiS lepszy sort prawdziwy katolik nad patryjota ludzki pan i tak tego nie zrozumie on rozumie tylko przekaz TVP Republika socjotechnika PiS jest niesamowita kierowana do ściśle wybranej grupy społecznej o określonym poziomie intelektualnym i wykształceniu i tyle w temacie . Im gorzej w kraju tym dla pisowców lepiej.Mozna szczuć na wszystko.
do Sieradz to gniazdo PiS
06.06.2026 20:42:41
Ty to lepiej przyjżyj się jak dej dej dej platforma rozdaje sobie pieniądze które my będziemy spłacać. Cienkowska 200 tys złotych za oprowadzanie ludzi po lesie, nie wspomnę o KPO i jachtach w pierwszej kolejności politycy. Także to twoj dej dej jest głupie, żenujące jak twoje postrzeganie rzeczywistości.
Sieradz to gniazdo pis
06.06.2026 19:04:17
Jak by było na budynki kościelne w Sieradzu to by się wszystko na wszystko szybko znalazło.Jak by szlaban był kleru to by U M natychmiast z naszych pieniędzy to szambo oczyścił Taka prawda ..Sieradz to gniazdo PiS im tylko dej dej dej Im nic nie potrzebne.1
Chwila Anzej
06.06.2026 09:15:27
Fakt Wody Polskie to twór PiSu ale teraz dalej kultywowany przez działaczy nowej władzy. Zmienili tylko koryta. Wczesniej to były posady dla Pisiorów a teraz dla POwców. Więc nie siej tu demagogii to wszystko te same mordy przy korycie.
Anżej
05.06.2026 23:51:09
Co do szlabanu, to nie ten adres, trochę wiedzy by się państwu przydało. Te prośby i uwagi proszę kierować do instytucji o nazwie Wody Polskie, to jedno ze sztandarowych dokonań tak ulubionego w Sieradzu i okicy PiS-u. Wybraliście sobie ten wasz PiS i to z wielką przewagą, wybraliście sobie prezydenta popieranego przez PiS i teraz kwękacie? A przecież miało być cud - miód i wszystko porobione, a robią i jeszcze będą robić…”?
Zapamiętajcie
05.06.2026 21:33:20
Mamy marszałek województwa i same straty. PO się mści na Sieradzu
Sieradz
05.06.2026 20:28:43
Szlaban straszy i jest psełdo wizytówką miasta. Od 20 lat kolejni prezydenci , radni - zarówno ci skostniali jak i młode wilki , armia urzędników , kanapowe towarzystwa wzajemnej adoracji nie interesują się tym zaniedbanym teren. Krótko - wstyd !!
Rodowity
05.06.2026 15:54:47
Szlaban w Sieradzu jak był zaniedbany tak jest. Coście urzędnicy uczynili z mą ojczyzno .

Więcej informacji

Sieradz
SPORT

Piłkarskie złotka

Wczoraj, 21:39:30

Uczennice Szkoły Podstawowej nr 10 w Sieradzu zdobyły w Głuchołazach złote medale Ogólnopolskich Finałów Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej.

1
region

Burmistrz Błaszek z absolutorium budżetowym

Wczoraj, 15:04:09

Burmistrz Błaszek w Powiecie Sieradzkim to kolejny samorządowiec w regionie pozytywnie skwitowany za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Piotr Świderski uzyskał też od rady miejskiej wotum zaufania.

1
region

Zabawa pod chmurką na Rynku

Dzisiaj, 05:50:23

Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Dom Kultury w Burzeninie zapraszają na cykl letnich muzycznych niedziel. W planach przeróżne klimaty, wstęp będzie wolny.

2
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
On Air
15:08
Pod Wiatr
Grzegorz Hyży
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
On Air
15:06
Klęcząc Przed Tobą
Czesław Niemen
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 26.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 26.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
26.06.2026 Żegnaj szkoło, witajcie wakacje. Rozmowa z uczniami Zespołu Szkół w Zduńskiej Woli Karsznicach
26.06.2026 27. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski
26.06.2026 Sieradzanie ruszają na Wielką Wyprawę Maluchów - rozmowa z Agatą Kołodziejczyk - Melon
25.06.2026 Jak w zdrowiu przetrwać upał?
25.06.2026 Rozmowa z pisarką Justyną Rosiak

Co, gdzie, kiedy

27.06.2026
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"
Rynek w Sieradzu
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
IV Bieg Śladami Powstańców 1863 r.
Stadion Gminny w Sędziejowicach
Pokaz malarstwa i ceramiki w ogrodzie z poezją w tle
Ogród przy ul. Mansjonarskiej 15 w Warcie
28.06.2026
I Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Wróblew
Gminny Ośrodek Kultury we Wróblewie
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
XIII Letnia Akademia Opery, Operetki i Musicalu
Plac przy Klasztorze OO. Bernardynów w Warcie
Kwesta na rzecz renowacji historycznych nagrobków
Cmentarz Parafialny w Rossoszycy
Święto lawendy
Lawenda za płotem, Okopy koło Sieradza
04.07.2026
Wróblewski Festiwal Muzyki i Rozrywki
Boisko sportowe w Słomkowie Suchym
Spotkanie przy stacji
Stacja kolejowa Sędzice (gm. Wróblew)
30. Regaty o Błękitną Wstęgę Zalewu Jeziorsko
Port jachtowy w Ostrowie Warckim
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Kuba i Kuba
Stygnie lato
2
Mrozu
Nie ma miejsca jak dom
3
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...