Dzisiaj, 09:28:44
Sieradz

Sieradz. Prezydent bez absolutorium budżetowego i wotum zaufania

Obradowała wczoraj Rada Miejska w Sieradzu. W kluczowych dwóch głosowaniach wyniki były na niekorzyść prezydenta miasta. Paweł Osiewała w komentarzu dla Naszego Radia - ruch opozycji był przewidywalny.

(fot. nasze.fm)

Podczas sesji radni w Sieradzu pochylili się m.in. nad raportem o stanie miasta oraz uchwałami dotyczącymi wotum zaufania oraz absolutorium budżetowego za wykonanie ubiegłorocznego budżetu miasta dla Prezydenta Pawła Osiewały.

I obie te uchwały zgodnie z przewidywaniami włodarza miasta nie przeszły. Mająca większość w radzie opozycja zarzuciła Prezydentowi m.in. realizację budżetu na poziomie 90 proc. i brak wielu inwestycji, na których wykonanie czekali mieszkańcy.

- Absolutorium to ocena skuteczności działania i realizacji celów przedstawionych przez radę. I tutaj w tym przypadku muszę z przykrością stwierdzić, że wykonanie budżetu na poziomie 90 procent oznacza, iż 10 procent nie zostało wykonane. Mój niepokój wzbudziło też to, że nie zostały wykonane inwestycje, które zostały wpisane do budżetu 2025 na zasadzie konsensusu. A to stanowi w mojej ocenie, że rada nie posiada mandatu ku temu, by udzielić prezydentowi absolutorium i wotum zaufania - powiedział Naszemu Radiu Jakub Rozmarynowski, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Sieradzu.

W przypadku uchwały absolutoryjnej za głosowało 9 radnych, 8 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. Z kolei w sprawie wotum zaufania dla Prezydenta Sieradza za było 9 radnych, natomiast 11 przeciw.

- Ten wynik był właściwie z góry wiadomy. Opozycja w radzie działa w sposób przewidywalny. Ci radni cały czas artykułują, że są niezadowoleni i trochę przykre jest to, że w mojej ocenie innymi oczami patrzymy na Sieradz. Ja widzę Sieradz piękny, uśmiechnięty i wesoły, a moi oponenci jako brzydki, paskudny i taki, który nie zasługuje na uwagę. To nas właśnie różni i dlatego ten wynik głosowań jest taki, a nie inny - skwitował dla mediów P. Osiewała.

Dodaj komentarz

×

Komentarze

obywatel
26.06.2026 14:56:46
Wielu ludzi zdaje sobie sprawę, że wzajemne obrzucanie się błotem to teatr, ale czemu kosztem miasta?
Skrót od tysiąc to tys. a nie tyś geniuszu
26.06.2026 14:50:52
Zarobki po 300 ty. rocznie za popieranie Tuska lub Kaczyńskiego. Czas z tym skończyć i... wprowadzić zarobki po 500 tys. rocznie za popieranie Mentzena i Brauna.
Tomek
26.06.2026 14:09:33
Pani Jacyszyn to miala Trzecia Droge do koryta! W ilu ona juz partiach była?
Radny
26.06.2026 14:02:39
W Sieradzu układ, albo na radnego do miasta albo do szpitala lub innej spółki na etat. Taka przechowalnia wszelkiej maści działaczy. Ciągle te same zgrane twarze a ludzie niewiele mądrzejsi głosują na toto.. Hmm.
Do Obserwator
26.06.2026 13:59:53
Posel Rychlik w sejmie powiedzial ile zarabiaja. Pani Jacyszyn 300.000 zl TRZYSTA TYSIECY za prace na etacie dyrektora. Posel Rychlik nie wspomnial, ze jeszcze na dzialalnosci jako pielegniarka zarobila prawie 200.000 zl DWIESCIE TYSIECY. Doby za malo zeby to wszystko obrobic. I jeszcze diety radnego. Czy ktos to kontroluje? Tak sie doi publiczna sluzbe zdrowia! Pycha kroczy przed upadkiem!
Realista77
26.06.2026 13:49:01
Smutne to, że polityczne gierki koalicji biorą górę nad dobrem Miasta i mieszkańców. Współczuje Panu Prezydentowi i jednoczesnie podziwiam jego determinacje na rzecz dobra Sieradzan.
Niezależny
26.06.2026 13:40:06
Wspólczuję panu Prezyentowi ,że go opozycja obszczekuje ,ale sam nie był lepszy gdy poprzednikiem był Walczak. Wszystko negował tak jak jego przeciwnicy, więc to wspólczucie - niezbyt zasadne. Sieradz ma zapotzrebowanie na najbliższe wybory na czlowieka niezależnego od polityki, prawdziwego gospodazra . Bo pan Osiewała dobrze zaczął pierwszą kampanię obietnicami -' musimy odejść od polityki, jak najdalej od polityki ' . A jak było faktycznie - wszyscy widzieli. Czy taki ktoś się pojawi , kto ma za przełożonego społeczeństwo , a nie partjne władze i polityczną słyużebność
Realista
26.06.2026 12:16:20
Ludzie to gra to teatr.W kuluarach razem się klepią po plecach Układy ukladeczki znajomości etaciki.Tsk było jest i będzie. Gdzie pracują radni ich rodziny ich różny mężowie dzieci W samorządzie wszyscy się klepią. Reforma samorządowa była błędem . Na co powiat .Tam PSL wielki wróg PiS. PiS nie lebszy mają wieś to istnieją na Tylko dzięki wsi .
mieszkaniec
26.06.2026 11:41:40
Panie Prezydencie, proszę nie ulegać i robić nadal dobre rzeczy dla miasta i mieszkańców, tak jak od kilku lat. Nieudzielenie absolutorium, to zemsta za to, że nie otrzymali stołów w spółkach i mieście. Niech Pan nie ulega i nie wpuści lisów do kurnika. A już za rok ci z PO-PSL-Polski 2050 odejdą w niebyt.
Konfederat
26.06.2026 11:32:22
Prezydent i radni bawią sie za nasze pieniadze z podatow. Zarobki po 300 tyś rocznie za popieranie Tuska lub Kaczyńskiego. Czas z tym skończyć.
Fan
26.06.2026 11:20:47
Sieradz piękny, uśmiechnięty i wesoły? To chyba żart! Brak nowych osiedli budowanych przez dewelopera, brak nowych zakładów pracy, ostatni powstało bardzo dawno temu. Pasy zieleni gołe bez drzew ( Grunwaldzka, Armii Krajowej) Drzewa schną w ich miejsce nie pojawiają się inne. Gdyby nie pieniądze z kpo ulice nie byłyby remontowane. Plac Wojewódzki brzydota okrutna to samo Park Staromiejski i tereny nad Wartą. Sikorskiego dziura na dziurze, a Grzesiak i Piwnika nie oświetlona od momentu powstania. Wiele ulic to szuter. Więc panie Prezydencie panu się miasto podoba, a mieszkańcom nie!
Jaś
26.06.2026 10:51:03
Ktoś w komentarzach odniósł się do szpitala,tam się dzieje podobnie jak w warszafce. Może nie aż tak,ale jest to samo kolesiostwo.
O Jezu....
26.06.2026 10:48:20
Przecież to każdy widzi,nawet dziecko zauważy że tu nie chodzi o dobro miasta, tylko żeby posadzić na stołku kandyda z KO.
Bobo
26.06.2026 10:43:32
A te kurtyny wodne to postawią na rynku??? Przecież tam ludzi nie i aż dziw bierze skąd tyle tam samochodów ,że zaparkowac nie można?! To samo dotyczy placu wojewódzkiego - żadnego sklepu czy marketu obok a aut zatrzęsienie!!!!! Bogatych urzędników mamy dzisiaj!!!! A może trawę ściąć na Piastowskiej bo nie widać kto jedzie naprzeciwko!!!!!!!!!!!!! Czy o to miasto ktokolwiek w ogóle dba????????????????????????????????????????????/
Asia
26.06.2026 10:43:10
Szkoda, że tak w Zduńskiej nie ma. Zduńska wola jest biednym ale ładnym miastem. Dziękuję Sieradz owi, że można w nim pracować. Każdy kto może, to ucieka że Zduńskiej do Sieradza. Ja też uciekłam. Choć mieszkam w zdunkisiej to place podatki w Sieradzu, bo tak uważam, że powinno być.
,.......,
26.06.2026 10:17:54
Najwyższy czas pogonić obecnego włodarza miasta i jego zastępcę.
Obserwator
26.06.2026 09:51:42
Opozycja okazała się taka, jak obecny Pis w Sejmie. Wszystko na nie bo my nie rządzimy! Przyznam, iż nie głosowałem na obecnego Prezydenta i jestem antypisowcem, ale to co robi obecna koalicja Rady Miasta w Sieradzu to "dzieci w piaskownicy" pod przywództwem "fachowca" Pana Pabicha. Poza już dyskusją dotyczącą sesji nadmienię, iż to co zadziało się w sieradzkim szpitalu to granda!!! - chodzi o Pana Walczaka a w szczególności o Panią Jacyszyn, którzy oczywiście głosowali "za"!

Więcej informacji

region

Burmistrz Błaszek z absolutorium budżetowym

Dzisiaj, 15:04:09

Burmistrz Błaszek w Powiecie Sieradzkim to kolejny samorządowiec w regionie pozytywnie skwitowany za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Piotr Świderski uzyskał też od rady miejskiej wotum zaufania.

0
Zduńska Wola

Wojewódzkie zakończenie roku szkolnego 2025/2026

Dzisiaj, 13:55:45

Wojewódzka uroczystość zakończenia roku szkolnego odbyła się dziś, 26 czerwca, w Zespole Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli w Zduńskiej Woli Karszniach. Był to dzień podsumowań, podziękowań i wyróżnień dla uczniów, którzy w mijającym roku osiągnęli najlepsze wyniki w nauce.

1
Sieradz

Nie ma zagrożenia dla spółki

Dzisiaj, 11:43:18

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało zastępcę wójta Gminy Bełchatów. Tomasz J. to również odwołany niedawno z tej funkcji przewodniczący Rady Nadzorczej Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Sieradzu.

2
On AirTeraz gra

Monika Waraczyńska

monika.waraczynska@nasze.fm
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
On Air
15:11
Na Chwilę
Grzegorz Hyży
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
On Air
15:11
Pamiętam Nas
Urszula Sipińska
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 26.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 26.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
26.06.2026 27. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski
26.06.2026 Sieradzanie ruszają na Wielką Wyprawę Maluchów - rozmowa z Agatą Kołodziejczyk - Melon
25.06.2026 Jak w zdrowiu przetrwać upał?
25.06.2026 Rozmowa z pisarką Justyną Rosiak
25.06.2026 Rozmowa z Marcinem Kurzawskim, dyrektorem Warckiego Centrum Kultury

Co, gdzie, kiedy

26.06.2026
Wieczór poetycko - muzyczny: Wianki ze strun i słów
Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu, Rynek 18
Kino na leżakach
Rynek w Sieradzu
27.06.2026
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"
Rynek w Sieradzu
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
IV Bieg Śladami Powstańców 1863 r.
Stadion Gminny w Sędziejowicach
Pokaz malarstwa i ceramiki w ogrodzie z poezją w tle
Ogród przy ul. Mansjonarskiej 15 w Warcie
28.06.2026
I Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Wróblew
Gminny Ośrodek Kultury we Wróblewie
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
XIII Letnia Akademia Opery, Operetki i Musicalu
Plac przy Klasztorze OO. Bernardynów w Warcie
Kwesta na rzecz renowacji historycznych nagrobków
Cmentarz Parafialny w Rossoszycy
Święto lawendy
Lawenda za płotem, Okopy koło Sieradza
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Kuba i Kuba
Stygnie lato
2
Mrozu
Nie ma miejsca jak dom
3
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...