28.08.2012 11:17:52 (Aktualizacja: 28.08.2012 11:17:52)
region

Koleją będzie łatwiej do Łodzi

Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej udało się podpisać umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na dofinansowanie budowy systemu aglomeracyjnego. W połowie września powinniśmy też poznać zwycięzcę projektu na dostawę nowoczesnych szynobusów.

(fot. wikimedia.org)

- Główne zadanie tego projektu to znacząca poprawa jakości połączeń kolejowych mieszkańców łódzkiego ze stolicą regionu - mówił Witold Stępień, marszałek województwa, który takim szynobusem przyjechał w ub. roku m.in. do Sieradza:
%relacja01%
Łódzka Kolej Aglomeracyjna to projekt o łącznej wartości 400 mln zł, z czego aż 59 % wykłada Unia Europejska. Za te pieniądze będzie m.in. 20 spalinowych szynobusów, które z Łodzią połączą m.in. Sieradz, Zduńską Wolę i Łask. Będą też kursowały do Łowicza, Kutna i Koluszek.

Zamysłem władz województwa i kolejarzy jest, by modernizowane w najbliższych latach dworce też przyciągały do ŁKA. Mają bowiem służyć nie tylko jako kasy biletowe i poczekalnie, ale gdzie się da stanowiły też punkty handlowe. Wszystko po to, by nakłaniać do korzystania z usług i możliwości podróżowania pociągami XXI wieku.

Szynobusy będą jeździły co godzinę, a w komunikacyjnym szczycie co pół godziny. Pierwsze takie pojazdy mają wyjechać na tory w łódzkiem w połowie 2013 roku.

Komentarze

Zduńskowolanin
29.08.2012 10:39:23
Sadze ze powini zrobic sieradz kalisz i ostrow 17 wojewodztwem i klopot bedzie z glowy tak jak kiedys planowano lepiej na tym wyjdziemy My was nie bedziemy sie wstydzic a Wy nas chodz to ostatnie dziwnie brzmi....
mieszkaniec
28.08.2012 21:16:15
Przecież za kilka lat Sieradz będzie liczył 27 tys. mieszkańców tak jak przed reformą samorządową jak zostawał województwem. Tylko polityka spowodowała, że liczy teraz 40 tys. Ale rządy PO spowodują, że połowa ludzi opuści Sieradz i przeniesie się do Łodzi, Poznania, Pabianic czy też gdzie indziej.
buk
28.08.2012 19:27:33
Się cholera odezwał... Jak jedzie podstawiany skład z Sieradza do Łodzi to często jest tak wsiadający z Weberlandii nie mają gdzie usiąść...
widz
28.08.2012 19:08:36
Chyba nie bo duzo Sieradzan jezdzi pks-em sieradz jest on przeladowany rano ze czasami brakuje miejsc zeby jechac, a co do tego pierwszego wariantu ŁKA konczacy bieg w Zdunskiej Woli sadze ze to bedzie najlepsza opcja jest ona bardzo widoczna w Zdunskiej Woli wysiada najwieksza ilosc pasazerow a do Sieradza jedzie srednio po 10 osob moze wiecej oplaca sie? odpowiedziec mozna samemu
żwirek
28.08.2012 18:15:06
Bo to są autobusy, tylko na szynach, a nie na oponach.
ehhh
28.08.2012 18:11:23
dokładnie, jakby nie można było stopniowo wyremontować torów, kawałek metalu obrośnięty trawą... ehhh
ehhh
28.08.2012 18:09:52
jaki jest sens przedłużać trasę dla 2 osób? zastanów się chociaż przez chwilę co ty za głupoty wygadujesz... kto ci przedłuży jakąkolwiek trasę do dużej wsi...
ehhh
28.08.2012 16:00:55
w Sieradzu wysiada dużo więcej ludzi niż w Pabianicach czy Łasku...
Też pasażer
28.08.2012 15:53:43
Ten widz to czegoś nie dowidzi.W Sieradzu i okolicy też mieszkają pasażerowie i też jeżdżą do Łodzi. ZŁOŚLIWIEC !!!
do eryka
28.08.2012 15:50:54
jesli chodzi tylko o połozenie województwa jak urzad marszałkowski byłby tak obrotny to by wiedzial ze Błąszki jeszcze sa w województwie łłódzkim, a więc chociazby przedłużyc je do Błąszek, i tak są wagony krótkie ze dojada i nawróćą w Błaszkach, a chetni będą, zwłaszcza ze zaczyna sie rok szkolny, akademicki i studenci są i w Sieradzu i wŁodzi wiec pozwólcie młodym dązyc do wiedzy.
widz
28.08.2012 15:20:39
Panie Witoldzie po co Łka z Łodzi ma dojezdzac do sieradza jezeli Zduńskiej Woli wysiadaja prawie wszyscy pasazerowie i pociag jedzie pusty jaki jest sens wydawania pieniedzy na tym odcinku jezeli pociag jedzie pusty nie lepiej wrocic do pierwszego planu ze pociagi beda konczyly bieg Zdunskiej Woli bedzie to korzystne zwlaszcza ekonomicznie
pzdr
eryk
28.08.2012 14:56:43
z racji swojego położenia w innym województwie nie znajduje się w strefie zainteresowania Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. I nic na to nie poradzisz, że każdy UM tworzy swoje kolejowe spółki przewozowe (patrz: Koleje Wielkopolskie, Koleje Śląskie, itp.).
pasażer
28.08.2012 13:57:59
Szkoda , że jednocześnie nie obejmuje ten program innych odleglejszych miast np Warszawa, Poznań , Wrocław... tam też jeżdżą Sieradzanie i Zduńskowolanie. Natomiast połączenia coraz gorsze w sensie coraz rzadsze
XYZ
28.08.2012 13:43:30
tak jest ich konstrukcja
podróżny.
28.08.2012 13:19:53
Dlaczego szynobusy maja kursowac tylko do Sieradza, a czemu juz nie do Ostrowa WLKP trasa Sieradz-Ostrów jest bardzo słabo skomunikowana bo w ciągu doby jest 6 pociągów, a ludzie sie by kontaktowali ze swiatem a wtedy gmina Błąszki chętnie by zgodziła sie na uruchomienie prywatnej linii busów na trasie Błaszki miasto - Błaszki PKP.
tbk
28.08.2012 12:48:06
pomyłka w tekście.
ZDW
28.08.2012 12:19:42
Będziemy jeździć pięknymi szynobusami czterdzieści na godzinę-skok cywilizacyjny- hehe..
A co z infrastruktura po której ma jeździć ŁKA?
Wszystkim którzy nie pamiętają przypominam że nawet w latach 90 pociągi do Łodzi jeździły 35 minut
ale po co tak szybko przecież będą piękne szynobusy z wifi -będzie co robić przez godzinę.......
lokalny
28.08.2012 11:29:25
"[...]Za te pieniądze będzie m.in. 20 spalinowych szynobusów[...]" ?? Chyba coś nie tak. Dlaczego spalinowe?

Więcej informacji

region

Czarna niedziela nad wodą w Jeziorsku

Dzisiaj, 15:12:04

Tragiczny bilans niedzielnych zdarzeń nad zbiornikiem wodnym Jeziorsko. Doszło tam do bardzo poważnych zdarzeń, które pokazują, jak niebezpieczny potrafi być żywioł, jakim jest woda. W miejscowości Brodnia (gm. Pęczniew) z wody wyłowiono ciało mężczyzny. Drugie zdarzenie dotyczyło mężczyzny, który skoczył do wody z tamy.

0
Zduńska Wola

Groźny wypadek na hulajnodze elektrycznej. Ranne dwie 14-latki

Dzisiaj, 13:43:27

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Zduńskiej Woli. Dwie nastolatki, jadąc niezgodnie z przepisami na jednej hulajnodze elektrycznej i bez kasków, przewróciły się. Uderzyły głowami o nawierzchnię jezdni. Zostały przetransportowane do szpitala w Łodzi.

2
region

Wróblewski Festiwal Muzyki i Rozrywki

Dzisiaj, 16:02:13

To będzie dzień i wieczór wspaniałej zabawy pod chmurką. Na swe tegoroczne Dni zaprasza Gmina Wróblew (Pow. Sieradzki).

0
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
On Air
17:37
Sous Le Vent
Garou And Celine Dion
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
On Air
17:35
Nasz codzienny ląd
Partita
Program
Posesja
Zadaj pytanie przed najbliższą audycją!
Do audycji pozostało:
--:--:--
Przejdź i zadaj pytanie →
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 23.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 23.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
23.06.2026 Groźny wypadek na hulajnodze elektrycznej w Zduńskiej Woli. Mówi o nim Katarzyna Biniaszczyk z KPP
22.06.2026 IV Charytatywne Old Derby: Pogoń Zduńska Wola - Warta Sieradz
22.06.2026 Piknik Motoryzacyjny Bezpieczne Wakacje w Sieradzu
22.06.2026 Joanna Lisiecka z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu
18.06.2026 Młodzież z Jagiellończyka na Erasmus+ w Finlandii

Co, gdzie, kiedy

23.06.2026
Wykład dr. Marka Urbańskiego "Młoty węgierskie z Niechmirowa"
Muzeum Okręgowe w Sieradzu
Młoty węgierskie z Niechmirowa (1350-1200 r.p.n.e.)
Muzeum Okręgowe w Sieradzu
24.06.2026
Spotkanie z Lekarzem Marcinem Sowińskim
Kawiarnia Nasze Niebo w Mieście, Zduńska Wola ul. Łaska 88
27.06.2026
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"
Rynek w Sieradzu
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
IV Bieg Śladami Powstańców 1863 r.
Stadion Gminny w Sędziejowicach
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Kuba i Kuba
Stygnie lato
2
Mrozu
Nie ma miejsca jak dom
3
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...