MATERIAŁ SPONSOROWANY
05.05.2026 05:19:15
art. sponsorowany

Czy warto budować spalarnię?

Od ponad 10 lat z ciepła produkowanego z odpadów korzysta Bydgoszcz, której doświadczenia mogą być szczególnie cenne dla wielu miast, takich jak Zduńska Wola, rozważających powstanie spalarni. O bezpieczeństwo, korzyści i obawy zapytaliśmy Łukasza Krupę, zastępcę prezydenta Bydgoszczy.

(fot. materiały klienta)

Czy bydgoska spalarnia spełnia pierwotne założenia? Jakie korzyści przynosi miastu i mieszkańcom?

Dzisiaj, z perspektywy czasu, możemy jasno powiedzieć, że to była bardzo dobra decyzja. Mamy ceny utylizacji odpadów niższe niż ceny rynkowe. Ta stabilizacja i niższa cena to jest podstawowy element. Drugi to oczywiście ekologiczna utylizacja odpadów, co jest dużo bardziej ekologiczne niż wysypiska śmieci, niż kopciuchy, które jeszcze w każdym mieście funkcjonują i dużo bardziej trują, a często mamy je tuż za płotem. Trzeci element to oczywiście energia elektryczna i energia cieplna, która trafia do mieszkańców.

Czy na etapie planowania bydgoskiej spalarni były protesty? Czy dziś poziom akceptacji społecznej dla takiej instalacji jest wyższy?

Dzisiaj nie ma w ogóle tematu. Dzisiaj absolutnie nikt nie dyskutuje o tym, czy spalarnia powinna być, czy jej być nie powinno. Powiem więcej, my w tej chwili budujemy dużą biogazownię, która ma utylizować również w procesie spalania odpady zielone. Na kongresie w Sopocie miasto Bydgoszcz dostało pierwszą nagrodę za zielone inwestycje. Natomiast te 15 lat temu to oczywiście, że były protesty i to jest zupełnie naturalne. W ogóle się nie dziwię, że takie protesty się pojawiają na początku. Po pierwsze, część środowisk wykorzystuje to politycznie, mówiąc brutalnie. Jest to temat, którym można zaczepić władze miasta, gminy, radnych i wywołać dyskusję. Z drugiej strony, mieszkańcy nie mają wiedzy odnośnie technologii, odnośnie norm, które takie instalacje muszą spełniać i jak bardzo one są dzisiaj w Unii Europejskiej wyśrubowane.

Czy spalarnia jest bezpieczna dla otoczenia?

Te instalacje dzisiaj są tak nowoczesne, można przyjechać do Bydgoszczy i zobaczyć, że ani nie śmierdzi, ani nie dymi. Mogę powiedzieć więcej, przez 10 lat ani razu nie zdarzyło się, żeby była przekroczona dopuszczalna norma emisji spalin dla tego typu instalacji. Naturalnym jest, że na początku ludzie się obawiają, ale naprawdę nie ma czego.

Co powiedziałby pan dzisiaj władzom i mieszkańcom miast, w których jest rozważana budowa takiej instalacji? Czy warto zrealizować tego typu projekt?

Zdecydowanie warto. Powiem więcej, zwłaszcza warto, jeśli tego typu inwestycje chcą budować instytucje prywatne, biznesowe. Jeszcze kilka lat temu, kiedy my budowaliśmy, był dostęp do środków finansowych dużych, zewnętrznych i mógł to robić samorząd. Dzisiaj tego typu instrumenty się skończyły, a to są tak drogie instalacje i niewiele samorządów na to stać. Jeśli na terenie miasta, gminy jest partner prywatny, to tym bardziej warto skorzystać. Cały czas w Polsce jest więcej odpadów niż tego typu instalacji. Więc jeżeli jest możliwość, jest wola, jest kapitał, to naprawdę warto tego typu instalacje budować.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Łukaszem Krupą, Wiceprezydentem Bydgoszczy

aa / źródło: materiały klienta

Więcej informacji

Sieradz
SPORT

Piłkarskie złotka

Wczoraj, 21:39:30

Uczennice Szkoły Podstawowej nr 10 w Sieradzu zdobyły w Głuchołazach złote medale Ogólnopolskich Finałów Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej.

1
region

Burmistrz Błaszek z absolutorium budżetowym

Wczoraj, 15:04:09

Burmistrz Błaszek w Powiecie Sieradzkim to kolejny samorządowiec w regionie pozytywnie skwitowany za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Piotr Świderski uzyskał też od rady miejskiej wotum zaufania.

1
region

Zabawa pod chmurką na Rynku

Dzisiaj, 05:50:23

Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Dom Kultury w Burzeninie zapraszają na cykl letnich muzycznych niedziel. W planach przeróżne klimaty, wstęp będzie wolny.

1
On AirTeraz gra
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
On Air
10:49
Da Ya Think I'm Sexy
Rod Stewart/DNCE
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
On Air
10:48
Zuzanny jeszcze śpią
Bohdan Łazuka
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 26.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 26.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
26.06.2026 Żegnaj szkoło, witajcie wakacje. Rozmowa z uczniami Zespołu Szkół w Zduńskiej Woli Karsznicach
26.06.2026 27. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski
26.06.2026 Sieradzanie ruszają na Wielką Wyprawę Maluchów - rozmowa z Agatą Kołodziejczyk - Melon
25.06.2026 Jak w zdrowiu przetrwać upał?
25.06.2026 Rozmowa z pisarką Justyną Rosiak

Co, gdzie, kiedy

27.06.2026
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"
Rynek w Sieradzu
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
IV Bieg Śladami Powstańców 1863 r.
Stadion Gminny w Sędziejowicach
Pokaz malarstwa i ceramiki w ogrodzie z poezją w tle
Ogród przy ul. Mansjonarskiej 15 w Warcie
28.06.2026
I Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Wróblew
Gminny Ośrodek Kultury we Wróblewie
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
XIII Letnia Akademia Opery, Operetki i Musicalu
Plac przy Klasztorze OO. Bernardynów w Warcie
Kwesta na rzecz renowacji historycznych nagrobków
Cmentarz Parafialny w Rossoszycy
Święto lawendy
Lawenda za płotem, Okopy koło Sieradza
04.07.2026
Wróblewski Festiwal Muzyki i Rozrywki
Boisko sportowe w Słomkowie Suchym
Spotkanie przy stacji
Stacja kolejowa Sędzice (gm. Wróblew)
30. Regaty o Błękitną Wstęgę Zalewu Jeziorsko
Port jachtowy w Ostrowie Warckim
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Kuba i Kuba
Stygnie lato
2
Mrozu
Nie ma miejsca jak dom
3
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...