14.07.2011 16:00:55
region

Błaszki: NIE dla takiego przebiegu kolei

W Maciszewicach w gminie Błaszki spotkało się dziś kilkudziesięciu mieszkańców zachodniej części powiatu sieradzkiego, których poważnie zaniepokoiły informacje o planowanym przebiegu kolei dużych prędkości z Warszawy na Poznań i Wrocław.

(fot. nasze.fm)

Ludzie w mapę patrzyli i nie dowierzali w to co zaproponował hiszpański wykonawca studium wykonalności:
%relacja01%
Suchej nitki na kolejowej nitce nie zostawiają też władze gminy. - Nie mówimy szybkiej kolei NIE jako takiej, ale jej przebieg będzie dla nas do zaakceptowania trochę bardziej na południe - mówił Krzysztof Stępiński, zastępca burmistrza Błaszek:

- Dużo terenów jest Skarbu Państwa, ponieważ jest tam obszar leśny - o mniejszej zabudowie, mniej zurbanizowany. Myślę, że takim spokojnym łukiem też można dotrzeć do Skalmierzyc. Co nam się uda w tym temacie zrobić, to zobaczymy.

Władze gminy przygotowały już stanowisko tak swoje jak i mieszkańców na piśmie. Dokument ma teraz trafić m.in. do ministra infrastruktury, wojewody, marszałka województwa i parlamentarzystów regionu łódzkiego.

Komentarze

andy
16.07.2011 17:53:31
moi drodzy protestujący , możecie mieć taką korzyść jak "oporny " , ktory został koło GALERII KALISZ
Gur
16.07.2011 11:53:57
120KM to jest dużo? Znajomy ma 250 - i wcale nie ma aż tak dużego gospodarstwa jak mogłoby się wydawać.

Osobiście nie mam odniesienia i dlatego pytam.
tuki
15.07.2011 16:14:38
Grabarczyka z Tuskiem na te urodzajne pola gminy Błaszki i niech się zastanowią co podpisują !
paweł
15.07.2011 15:36:43
Kochani zapraszam na tą zacofaną wieś obejrzycie 120KM pracujące w polu, wubrukowane podwórka, zadbane domy i ogrody. Najpierw przyjedźcie zobaczcie a póżniej oceniajcie.
frania
15.07.2011 15:28:28
ludzie zastanówcie się! Włożą pieniądze w nowa kolej która będzie łączyć 3 wielkie miasta a stara będzie rdzewieć i nie będzie istnieć, ciekawe mieszczuchy czym będą jeździć na wakacje z Sieradza skoro najbliższy przystanek będzie dopiero w Łodzi lub Kaliszu????
chłop
15.07.2011 15:21:16
Mieszkańcy Sieradza nie myślcie że będziecie jeździć na KDP skoro przystanki będą tylko w dużych miastach a nie myślcie że Sieradz takim miastem jest.
chłopoman
15.07.2011 15:18:50
Chłop potęgą jest i basta
fis
15.07.2011 14:59:13
Czemu to hiszpan kreśli palcem po mapie jak mu sie podoba skoro nie zna polskich realiów???
patriota
15.07.2011 14:57:07
to Polska już sprzedana Niemcą skoro nie można rządzić na własnej Ziemi???
krzysztof
15.07.2011 14:54:46
Nie zniszczyła powódź nie zniszczyła nawałnica to może zniszczyć KDP !!!
aga
15.07.2011 14:53:06
To wy jesteście ciemnoty z MIASTA. Pracujecie za marne 1000zł mieszkacie w obskurnych blokach. Za te 1000 zł nie będzie Was stać na przejażdzkę koleją! Wyjdźcie z tych slamsów i weźdzcie się do roboty cholerne NIEROBY !
alex
15.07.2011 07:41:28
Finansowa może być znacznie mniejsza ,ala za te mniejsze oiebiądze trzeba się ZORGANIZOWAĆ np przejść przez męke pozwoleń na budowę itd itp. Dla przykładu masz w domu stare meble , masz na czym spać i jeść - wartość finansowa bliska zeru ale gdy je stracisz np. w wyniku pożaru czy zalania to kupujesz nowe za które słono zapłacisz.
3a
15.07.2011 07:30:07
Dostają więcej niż jest to warte...
bezstronniczy
14.07.2011 23:01:09
Może ten artykuł coś wam wszystkim wyjaśni albo skłóci jeszcze bardziej ale radzę przeczytać zwolennikom jak i przeciwniką KDP w Polsce

http://www.ok-kolej.pl/readarticle.php?article_id=4
taki ktoś
14.07.2011 22:57:18
No nie tylko sentyment... Większość ludzi utrzymuje się z roli. Sorry, ale ubliżanie tym ludziom i nazywanie ich wieśniakami nie jest zbyt dobrym pomysłem... Chciałam zauważyć, ze gdyby nie Ci wieśniacy to jadł byś ziemniaki z Egiptu itp. Jaki pożytek z kolei? Teraz nie ma kto jeździć koleją, a tą pewnie każdy pojedzie. Bez przesadyzmów, to są ich domy, ich życie, ich plany... Może dla Was jest to zbyt trudne...
rolnik
14.07.2011 22:48:15
Jestem całkowicie z wami
przeciwnik
14.07.2011 22:44:19
całkowicie popieram protestujących rolników!!! Trzeba walczyć o swoje !!!
przeciwnik
14.07.2011 22:42:43
Pieniądze to nie wszystko!!! Zadaje sobie teraz pytanie po co przed laty tyle krwi się przelało w obronie ojczyzny??? Skoro teraz aby udostępnić Niemcą drogę do Rosjan wysiadlamy Polaków, którzy od pokoleń mieszkali w jednym i tym samym miejscu, gdzie drzewo posadzone przez zmarłego już dziadka nadal owocuje i te owoce zbiera wnuk???
kdp
14.07.2011 22:38:38
A co w przypadku gdy kolej odetnie np: 25 ha od budynków??? Budynki zostaną po jednej a pole po drugiej??? Co wtedy??? Obierzdzać traktorem z prędkością 20km/h 40 km z każdym zabiegiem których jest nie zliczona ilość???
kolei
14.07.2011 22:35:53
A myślicie że za te pola budynki całe gospodarstwa rolnicy dostaną nie wiadomo jakie kokosy??? To jesteście w dużym błędzie. Przychodzi rzeczoznawca i ocenia na podstawie wszystkiego co ma na swojej karteczce. Np: odległość od miasta i wycenia to i uwierzci mi że to nie są kokosy.
wieśniaczka
14.07.2011 22:19:06
żeby nie te wiesnioki jak mówisz ,to byś do gara nie miał co włożyć,
plk
14.07.2011 21:35:48
Tak! Wszyscy macie rację. Tylko proszę pamiętać: jak historia sięga, tak zawsze w takich ,,przepychankach" wygrywali bogaci! Oni wiedzą co, gdzie i za ile sprzedać lub kupić. Napiszę DUZYMI LITERAMI: kolej KDP i TAK pojedzie, z Waszą lub bez Waszej zgody, taki juz jest ten NOWY świat. Wiem co mówię! Kto cwany, to sprzeda swoją ,,schedę" za dobre pieniądze i wyprowadza sie gdzie zechce. Kto tępy i ,,twardy" niech wojuje, jego sprawa. Pozdrawiam :) Ogóreczki, pomidorki, żytko i kartofelki....... uprawiajcie... ech. I narzekajcie ze za bezcen trzeba sprzedac. Kto mądry to w ,,diabli" z tą glebą i niech zyje jak nalezy. Ale to nie moja sprawa, to tylko moja opinia........
taki ktoś
14.07.2011 20:01:45
No nie tylko sentyment... Większość ludzi utrzymuje się z roli. Sorry, ale ubliżanie tym ludziom i nazywanie ich wieśniakami nie jest zbyt dobrym pomyslem... Chciałam zauważyć, ze gdyby nie Ci wieśniacy to jadl byś zimniaki z Egiptu itp. Jaki pożytek z kolei? Teraz nie ma kto jeździć koleją, a tą pewie każdy pojedzie. Bez przesadyzmów, to są ich domy, ich życie, ich plany... Może dla Was jest to zbyt trudne...
wuja Władek
14.07.2011 19:37:09
niech wieśnioki nie marudzą!!! trzeba kolei a nie mintolenia pod jęzorami wsioków!! dawać kolej!!!
Gur
14.07.2011 18:30:23
Twój sentyment do tego miejsca ma się nijak do tego, ile pożytku da kolej. Uważam, że ogól społeczeństwa zyska - stracą jednostki... stracą jedynie sentyment - nic więcej. Uważam, że to nie tak wiele.
z
14.07.2011 18:28:27
"Kogo nie boli, temu powoli – ciekawe czy Ty byłbyś taki zadowolony gdyby "ta cywilizacja” chciała odebrać Ci wszystko co posiadasz?"

Ale przecież nie tak, że Ci ludzie nic z tego nie dostaną. Dostaną więcej niż te ich "pseudo-gospodarstwa" są warte.

Gdzieś mam to, czy ktoś jest przywiązany do swojego miejsca czy nie, czy to gospodarstwo budował 5 lat czy 55... czas na protesty już był. Ja nie widzę problemu w przeprowadzce. Za te pieniądze spokojnie wybudują sobie ładniejsze domy.
południowiec
14.07.2011 18:15:21
Jakie południe. Stępiński mieszka na trasie kolei to pcha ją teraz na południe. Jak ma nie być w gminie to wcale. To że mamy lasy to nasz skarb i wara wam z północy do tego.
...
14.07.2011 17:06:05
"Ich dzieci niech siedzą w tych wioskach i patrzą na lasy, łąki i pola - to im wystarczy" - oczywiście, że wystarczy. To są piękne tereny.
Coraz więcej zadbanych, rodzinnych gospodarstw, które są dorobkiem wielu pokoleń. Szybka kolej to wszystko zniszczy.
Ludzie z miasta, nie przywiązani do miejsca w którym mieszkają, NIGDY nie zrozumieją ludzi postawionych przed wizją wysiedlenia, wygnania z własnych domów, utraty całych gospodarstw.

"Czego się spodziewać innego po tych ludziach? Są to osoby, które w głowie tylko mają swoje pole... ludzie z tych wsi nie chcą cywilizacji - ich stan umysłu jest daleki od współczesności."
Kogo nie boli, temu powoli – ciekawe czy Ty byłbyś taki zadowolony gdyby "ta cywilizacja” chciała odebrać Ci wszystko co posiadasz?
Ci wszyscy "postępowi” ludzie w ogóle nie doceniają pracy rolnika i stąd ta nagonka na "zacofaną wieś”. Czy wy myślicie, że warzywa i owoce rosną w hipermarketach na pułkach?

W gminie Błaszki kolej wytyczona jest przez najlepsze ziemie, w dodatku gęsto zasiedlone. Kto planował taki przebieg i dlaczego tak późno zostało to podane do ogólnej wiadomości?

Stanowcze NIE dla takiego przebiegu kolei.

Dlaczego obszar Natura2000 jest ważniejszy niż losy tylu rodzin?
Dlaczego ludzie na stanowiskach nie liczą się z głosem tylu osób?
O zwykłym człowieku już nikt nie pamięta, a gdy ten chce bronić swojego losu i rodziny, domu, gospodarstwa, pola, dorobku całego życia to wyzwany jest od "wiejskiej ciemnoty”
kk
14.07.2011 16:33:53
I odezwali się poniżej... światowcy, zwolennicy cywilizacji - sirodzoki, miastowe w pirwszym pokuliniu, a może i ni, co to już zapumnieli jak to jesce ocic chodzoł sr.ć za stodoła i w czosie tego sronia paczał na pole...
odek
14.07.2011 16:03:23
Ze wsi pochodzisz i na wieś wrzesz! nIe bądź taki do przodu. Ciekawe czy sie przejedziesz taka koleją w ogóle?
1) Po pierwsze nawet złotówki gmina nie bedzie miała z KDP (palnowane wiatraki przynoszą przychód z podatku rzędu 60 tys. zł. Planowana trasa KDP w gminie wróblew koliduje z sześcioma wiatrakami czyli ok 360tys zł na rok. Pomyślałeś np że można było by sfinansować każdemu głodnemu dziecku obiad w szkole?
2) Wytyczona trasa przebiegać będzie w dodatku przez najbardziej żyzne gleby w województwie (gleby w pasie od Sieradza ku Błaszkom) Sam nie rozumie dlaczego nie bierze się takich rzeczy pod uwagę przy planowaniu. moim zdaniem KDP powinny przebiegać bardziej na północ.
3) ta kolej bedzie służyć tylko zamożnym biznesmenom przemieszczającym się z Wa-wy do poznania lub dalej do berlina i odwrotnie. Nawet nie bedzie cie stać na czeste jeżdżenie taką kolejom. Tym bardziej że najpierw bedziesz musiał z sieradza dojechać gdzieś za rzekę w okolice lasów wspomnianych przez ciebie by wsiąść w pociąg.
4) i nie mów mi że taka kolej rozwinie naszą okolicę. Co innego węzeł autostrady przy której moze zlokalizować się jakieś przedsiębiorstwo (przykład okolice Rzgowa) ale nie klej po której nawet nie bedą jeździć pociągi towarowe. Ona ma służyć i rozwinąć Wa-wę, Łódź, Poznań i Wrocław. O mniejszych miastach sie nie myśli. Już niech lepiej przebudują od nowa istniejącą kolej .
....
14.07.2011 15:50:54
ee ja mieszkam w pobliskiej miejscowości co wy o tym wogole wiecie.... każdy mieszka w tych domach od pokoleń pola myslicie że tak łatwo pozostawić swój cały dorobek życia ? żal mi was....
xD
14.07.2011 15:49:42
ee ja mieszkam w pobliskiej miejscowości co wy o tym wogole wiecie.... każdy mieszka w tych domach od pokoleń pola myslicie że tak łatwo pozostawić swój cały dorobek życia ? żal mi was....
z
14.07.2011 14:54:59
Czego się spodziewać innego po tych ludziach? Są to osoby, które w głowie tylko mają swoje pole... ludzie z tych wsi nie chcą cywilizacji - ich stan umysłu jest daleki od współczesności. Wieś nie tylko terytorialna ale i mentalna.
czytelnik
14.07.2011 14:40:36
I mają słuszną racje, niech dalej chodzą pieszo, jeżdżą rowerem czy wozem konnym. Od święta i w niedzielę samochodem do kościoła. Ich dzieci niech siedzą w tych wioskach i patrzą na lasy, łąki i pola - to im wystarczy.

Więcej informacji

region

"Mamo, moja mamo"

Dzisiaj, 10:24:46

Sieradzkie Centrum Kultury zaprezentowało utwór ludowy "Mamo, moja mamo", którego źródłem jest publikacja "Sieradzki folklor muzyczny" autorstwa Małgorzaty Dziurowicz-Kaszuby i Piotra Dahlinga. Utwór zaśpiewała sieradzka wokalistka Kalina Zientera.

0
region
SPORT

Łódzkie dla sportu. 400 tys. zł na zajęcia sportowe dla dzieci

Dzisiaj, 10:02:52

Urząd Marszałkowski rozstrzygnął konkurs dotyczący realizacji projektów sportowych wybranych podczas głosowania w Budżecie Obywatelskim Województwa Łódzkiego. Wśród beneficjentów znalazł się Klub Sportowy Warta Sieradz.

0
Zduńska Wola

Bez uprawnień i wbrew zakazowi - nieodpowiedzialni kierowcy zatrzymani

Wczoraj, 14:59:42

Miniony weekend przyniósł na drogach zduńskowolskiego powiatu kilka niepokojących zdarzeń. Policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego 4 kierujących, którzy prowadzili samochody nie mając do tego uprawnień. Dodatkowo jeden z nich miał prawie 2 promile alkoholu i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

3
Nasze Radio 104,7 FM
Co teraz?
On Air
11:12
Nie Ma Miejsca Jak Dom
Mrozu
Nasze Radio 92,1 FM... nostalgicznie!
Co teraz?
On Air
11:10
Bo We Mnie Jest Sex
Kalina Jędrusik
Program
Posesja
Zadaj pytanie przed najbliższą audycją!
Do audycji pozostało:
--:--:--
Przejdź i zadaj pytanie →
Nowy odcinek
Giełda Ogłoszeń Drobnych
z dnia 22.06.2026
Giełda Ogłoszeń Drobnych - 22.06.2026
Posłuchaj i zobacz transkrypcję → Wszystkie odcinki
00:00 00:00
22.06.2026 IV Charytatywne Old Derby: Pogoń Zduńska Wola - Warta Sieradz
22.06.2026 Piknik Motoryzacyjny Bezpieczne Wakacje w Sieradzu
22.06.2026 Joanna Lisiecka z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu
18.06.2026 Młodzież z Jagiellończyka na Erasmus+ w Finlandii
18.06.2026 Konkurs na komiks - odwaga w kadrach. Rozmowa z Tomaszem Polkowski, dyrektorem MHM Zduńska Wola

Co, gdzie, kiedy

23.06.2026
Wykład dr. Marka Urbańskiego "Młoty węgierskie z Niechmirowa"
Muzeum Okręgowe w Sieradzu
Młoty węgierskie z Niechmirowa (1350-1200 r.p.n.e.)
Muzeum Okręgowe w Sieradzu
27.06.2026
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"
Rynek w Sieradzu
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
IV Bieg Śladami Powstańców 1863 r.
Stadion Gminny w Sędziejowicach
28.06.2026
I Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Wróblew
Gminny Ośrodek Kultury we Wróblewie
Wystawa modeli z klocków kontrukcyjnych
Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli, ul. Dąbrowskiego 4
Więcej...








Lista przebojów HitFM Naszego Radia
1
Kuba i Kuba
Stygnie lato
2
Mrozu
Nie ma miejsca jak dom
3
Męskie Granie Orkiestra, Igor Herbut, Zalia, Vito Bambino
Nareszcie
Nasze Radio 104,7 FM
🎵 Ładowanie...